Anahtarlar, şifreler, kilitler ve anagramlar... Hepsi niçin kullanılır? Çoğu zaman insanların merak duygusunu örtmek için kullanılmışlardır. Bilindiği üzere insanoğlunun en güçlü duygularındandır merak. Bu sebepledir ki; bu duygunun önüne geçebilmek için, bu şekilde duvarlar kurulur. Ancak gizlemenin nedeni, her zaman insanın merak duygusu olmamıştır. Bazen de oldukça önemli veriler gizlenir neden mi? Tabii ki insanlardan dolayı. Bu nedenle, gizleme nedenleri sadece insanın merak dürtüsünü örtmek için kullanılır.

Hepiniz Dan Brown'ın bu ünlü kitabının ismini duymuşsunuzdur. Okumayanlar için kitabın konusunu özet geçecek olursak; Hıristiyanlık mezheplerinden olan Katolikler için efsanevi olan Kutsal Kase'den bahsedilmiştir. Var olduğuna inanılan bu kase, Tanrı'nın yeryüzündeki gücünü temsil etmektedir. Bu nedenlerdir ki her zaman insanların merakını çekmiştir. Bu tür bir varlığın tabii ki insanların nazarından uzakta olması gerekmektedir. Bunun içinde Sion Tarikatı olarak bilinen topluluk tarafından birçok şifreler ve anagramlar kullanılarak gizlenmiştir. Ancak o zamanlar ünlü olmayan bir sözün gerçekliğini unutmuşlardı, 'iki kişinin bildiği sır değildir'. : ) Peki, Da Vinci gibi bir sanatkarın bu olaylara ilgisi ne idi? Da Vinci, Kutsal Kase'yi korumak ve saklamak için görevlendirilen Sion Tarikatı'nın en önemli mensuplarındandı. Da Vinci sanatsal dehasını, Kutsal Kase'yi korumak için kullanmıştı. Tıpkı Fen Bilimlerinden de yakın dostumuz olan Newton gibi...

Genel hatlarıyla hikaye bu şekilde dallanmakta. Şimdi oyunumuzun başladığı yere gidelim. Simge bilimci Profesör Robert Langdon, bir konferans için Paris'e gelir. Aynı günlerde daha önceden telefonla görüştüğü Louvre Müzesi müdürü, bir cinayete kurban gider. Profesör Robert Langdon, olayla bir ilgisi olabileceğinden dolayı, Müfettiş Fache tarafından olay mahalline çağrılır. Ancak yine bir simge bilimci ve Paris polisine mensup olan Sophie Neveu, Robert'a bir komplo içinde bulunduğunu söyler. Fache katilin Robert Langdon olduğuna çoktan kanaat getirmiştir. Şimdi Robert Langdon kendisini temize çıkarmak ve Sophie Neveu ise ölen büyükbabasının katilini bulmak için hem polisten kaçacaklar hem de içinde bulunduklarını bilmedikleri bu büyük gizi çözmeye çalışacaklar.

Filmin oyunu mu? Yoksa kitabın mı...?

Daha fazla kitabın konusunda kalmadan oyunumuza dönelim. Yönettiğimiz karakterler, Robert Langdon ve Sophie Neveu'dan oluşmakta. Oyun içerisinde bu iki kişiyi, belirli yerlerde kontrol edeceğiz. Şunu belirteyim, oyunda yönettiğimiz karakterlerin film ile bir ilgisi yok. Yani oyunda kontrol ettiğimiz Robert, Tom Hanks olarak oyuna aktarılmamış. Aynı şey filmin diğer oyuncuları içinde geçerli. Yönettiğimiz karakterler, oyun yapımcılarının hayal gücü ile bize aktarılmış. Bu oyun için bir eksi mi, yoksa artı mı olduğuna karar veremeyeceğim. Çünkü eğer filmdeki karakterler aynen oyuna aktarılsaydı, yapım çok fazla filmin gölgesinde kalmış olabilirdi. Ama bu şekliyle de oyunda fazla emek harcanmamış gibi yorumlara yol açabilir. Bunun kararını en iyi siz verebilirsiniz. Bu şekilde söylendiğinde oyunun film ile alakası yok sanmayın. Aksine oyun, filmdeki birçok sahneyi kullanmakla beraber bazen de ara sahneleri oynuyor olacağız.