Earth 2140'ı hatırlayan var mı? Boşverin, yayıncısı bile hatırlamıyordur herhalde.. 98 yılında piyasaya çıkmıştı ve o zamanki tüm rts'ler gibi C&C taklidi kötü bir oyundu. Anlaşılan Earth 2150, halefinin hatasını tekrarlamamaya çalışıyor. Peki becerebiliyor mu? Şey, okuyup görün..

Hikayeden başlayalım: 2150 yılında ülkeler iki büyük gruba ayrılmıştır: ED (Eurasian Dynasty - Rusya ve Avrupa) ve UCS (United Civilized States - Amerika). Bir de ayda yaşayan LC (Lunar Corporation - teknokratlar) mevcut.. Her grup gibi, ED ve UCS de rahat duramaz ve savaşa tutuşur. Sonuçta ED'in kullandığı atom bombaları yüzünden (bi kere de Amerika atsa şu bombaları) Dünyanın yörüngesi bozulur, gezegen güneşe doğru sürüklenmeye başlar! Yalnızca 180 gün kalmıştır.. Kalan kaynaklar yalnızca bir grubun tahliye donanması kurmasına izin vermektedir. Kısaca, hangi tarafı seçeceğine karar ver, kalan kaynaklar için diğer gruplarla savaş ve insanlarını kurtar..

Her strateji oyununda olduğu gibi, her grup farklı avantaj ve dezavantajlara sahip. ED'in korkunç bir silah gücü var ama teknolojisi sınırlı. LC en yüksek teknolojiye sahip ama silahları çok zayıf.. UCS ise iki açıdan da ortalama bir yerde duruyor (size de Amerika biraz kayırılmış gibi gelmiyor mu?)

Yine de oyunun sağlam bir hikayesi var, sizi içine çekiyor. Yalnızca 180 gününüz kalmış ve size verilen görevleri belli zaman sınırları içinde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ekranın sol üstünde saat çalışıp duruyor ve bir süre sonra sinir bozucu olabiliyor! Bazı görevleri zaten verilen zaman sınırları içinde gerçekleştirmeniz imkansız, ama yine de heyecanlanıyor ve kendinizi insanlarını kurtarmaya çalışan bir lider gibi hissediyorsunuz. Zaman aktıkça üzülüyor, hızlanmaya çalışıyorsunuz. Görevler çok çeşitli, başlarken belirli bir miktar paranız oluyor ve bununla üssünüzü kurup yalnızca size en gerekli olan şeyleri üretiyorsunuz. Bazen belli bir miktarda kaynak toplamanız gerekiyor, bazen düşman tehdidini yok etmeniz, bazen de sadece keşif yapmanız..

Oyun 3D bir motor kullanıyor. Yani istediğiniz açıdan görüntü alabiliyor, zoom yapabiliyor, kendinizi tam anlamıyla "tanrı" gibi hissedebiliyorsunuz. Bu 3D işini pek çok strateji oyunu denedi, ilk aklıma gelenler WarGames ve WarZone. Hiç biri beceremedi.. Kamerayı kullanmak her zaman için çok zordu ve istediğiniz açıdan görüntü alabilmek tam bir işkence oluyordu. Earth 2150 bu işi biraz daha kolay hale getirmiş ama yine de tam anlamıyla başardığı söylenemez. Ortada savaş yokken "dur şuraya zoom yapayım, aman şuradan da görüntü alayım" demek çok zevkli oluyor, ama savaş çıktığında istediğiniz yeri görene kadar çatışma bitiyor!