Eğer bana hangi tür oyunları beceremediğimi ve beni çıldırttığını sorarsanız, sanırım ilk başta simulasyon oyunlarını söylerim. Daha değişik türlerin de beni çıldırttığı zamanlar olmuştur ama simulator oyunları, hele bir de havada geçenlerden olursa, bir türlü beceremediğimden, beni deli ederler. Aslında becerememek değil de, nedense kontrolleri bana zor gelir. Yıllar önce bir uçak simülasyonu almıştım, ama içinden kalınca bir kitap çıkınca, hemen oyundan soğumuştum. Kitabın yarısında kullanılan tuş kombinasyonlarından bahsediyordu. Ben de ne biçim bir belaya batacağımın farkında olmadan oyunu alıp uslu uslu evime gidiyordum. Yanılmışım.

Echelon, bu yazdıklarıma benzer bir sim oyunu olmasına rağmen, aslında bazı yönleriyle onlardan ayrılıyor. En azından yapımcılarının dediklerine bakarsak, oyunun kontrolleri şimdiye kadar yapılmış simlerden çok çok daha başarılıymış. Zaten bir sim oyunu gerçekçi ise, kesinlikle kontrolleri zor oluyor. Eğer kontroller zor değilse, o oyun arcade havasında, uçaklarla sağa sola ateş ettiğiniz bir oyun oluyor. Bu oyunda ise, dendiğine göre, hem kontrollerin kolay hem de oynanışın gerçekçi olması, oyunu diğerlerinden farklı kılıyor. Peki bana soracak olursanız, acaba böyle birşey gördüm mü oyunda? Hayır. Uçağımı kaldırana kadar zaten canım çıktı, kalktı, ama bu sefer de kontrol edene kadar canım çıktı.

Anlayacağınız, oyunun kontrolleri bir felaket. Alışılmış kontroller olmadığından, sırf bu oyun için, mouse'un öncelik kazandığı değişik bir sistem kullanıldığından ben pek alıştım diyemem. Hatta alışmak için uzun süreler kasmanız gerektiğini de rahatlıkla söyleyebilirim. Oyunun kontrollerinin zor olması direk olarak oyunun da zor olması anlamına geliyor. Bu abartı zorluk, yavaş olan atmosferi daha da sıkıcı hale getiriveriyor.

2351 yılında geçiyor oyunun hikayesi. Bilmemne komutanlığının en iyi pilotu her zamanki gibi biz oluyoruz. İsmimiz ise Jason. Yine her zaman olduğu gibi bize zorlu görevler veriyorlar ve biz de bunları yerine getirmeye çalışıyoruz. Toplam 40 tane görevimiz oluyor. Bu görevler esnasında, 100 değişik kara ve hava birimi, 150 kadar bina ve benzeri cisim görebiliyoruz. Bana soracak olursanız, bu cisimleri pek görmek isteyeceğinizden emin değilim.