Genişleme paketleri her zaman kullanıcıların ilgisini çekmiştir. Eğer sorunsuz kurabiliyorsanız, tadından yenmezler. Ama kopya oyun piyasasının deliler gibi revaçta olduğu ülkemde, genelde genişleme paketlerini kurmak, normalinden daha zor oluyor. Yok patch'miş yok *****'miş, indirip durmaktan oyundan alacağımız zevki baltalıyoruz. Neyse ki Spearhead gibi olmayan bu oyun, direk kuruluyor ve bizden başka da birşey istemiyor. Tabi tüm yamaların kurulu olmasına, asıl oyunun en üst versiyonda olmasına dikkat edin.

Oyun bir add-on değil, bir add-in. Yani oyunun içine kendini entegre ediyor ve yeni bölümler ve yeni ıvır zıvır ekliyor. Bu bölümü oynamak için oyunu bitirmeniz falan da gerekmiyor. Bu oldukça iyi birşey. Sanki oyunda her zaman bu yeni malzemeler varmış gibi hissediyorsunuz. Malzemeler bir yana dursun, oyuna yeni eklenen mekanlar ve görevler oldukça iyi olmuş. Şöyle bir baktım da, asıl oyundakilerden daha mantıklı oldukları kesin. En azından "Git bilmemneredeki herifle konuş" mantığıyla hareket etmiyorsunuz artık. Morrowind'i ilk aldığımda buna benzer bir görev almıştım ve oyuna da yabancı olduğumda deliler gibi dolanmıştım ortada. Neyse ki şimdi alıştık olaya, otostop motostop idare ediyoruz.

Oyuna eklenen şehirlerden en önemlisi sanırım Morrowind'in başkenti olan Mournhold. Bunun yanında değişik klanlara ait bir dolu şehir eklenmiş. Bunların hepsi yeni kıtamızda bizlerle birlikte olacaklar. Bir de gizli bir şehirlerden bahsediliyor. Bu şehri bulmamız gerektiğinin görevlerimiz arasında olacağından bahsetmeme gerek yok heralde. Dedim ya, bence Morrowind'in kendi görevlerinden daha eğlenceli görevler veriliyor bu add-in paketinde. Ha bu arada aklıma gelmişken, oyuna isterseniz sıfır bir karakterle, isterseniz de elden düşme bir karakterle başlayabiliyorsunuz. Morrowind serbestliği ile ünlü bir oyun olduğundan, her konuda size serbestlik sağlamasında üstüne yok.

Hmm bakalım oyunda başka ne gibi yenilikler varmış. Mesela oyunda artık yer altı görevlerimiz daha ağırlıklı. Güneşe uzun süre veda etmek zorunda kalacaksınız anlamına geliyor bu. Hatta 3 değişik yaratık da sizi o yer altına gömmek için devamlı peşinizde olacak. Bu yeni yaratıklar da, artık öldürdüğünüzde silahlarını düşürecekler. Ben buna pek rastlamadım ama oyunun yapımcılarının bahsettiği şey bu. Ben öyle şiddetli vuruyorum ki demek, silah falan da toz olup uçuyor :P Bir de şu Morrowind'de en uyuz olduğum nokta, görevleri alırken, karakterlerle konuşurken falan herşeyin karman çorman olmasıydı. Biliyorsunuz "highlighted" kelimelere tıklayarak onun hakkında konuşurduk, önemli anlarda görevler eklenirdi, hangisini ne zaman yapmamız gerektiğine karar veremezdik. Dolaşıp dururduk mekanda, herşey karman çormandı. Hatta üzerimiz fazla dolardı, silahlarımızdan bazılarına üzülerek veda etmek zorunda kalırdık. Sonra lazım olduklarında, deli gibi arardık. Buna uyuz olurdum ama bu pakette sevgili yapımcı arkadaşlar beni duymuşlar. Oyuna haritaya not ekleme sistemi koymuşlar. Üstüne üstlük, oyunda artık görevler düzenlenmiş bir tabloda gösterilmekteler. Hem de sırada hangi görevin yapılması gerektiği de gösterilmekte. Yaptıklarınız da başka bir listede sıralanmakta ki, kafanız karışmasın. İşte bunu sevdim.

Add-in dediğin böyle olur. Oyun bize 35-40 saatlik bir oyun süresi veriyormuş ortalama. Artık bu kabiliyete göre değişir. Ama Morrowind'in sıkı oyuncuları için bu 30 saate bile düşebilir. Ne adamlar biliyorum 24 saat başından kalkmıyorlar oyunun. Gerçi bu oyun da öyle oynanması gereken bir oyun, başka söze ne hacet :) Yazının sonuna geldik arkadaşlar. Seslerden ve grafiklerden neden bahsetmediğimi düşünüyorsanız eğer, bu konuda hiçbir değişiklik olmadığından, pek birşey de söylemedim. Tabi oyuna karakter sınıfı da eklenmemiş, o yüzden bundan da bahsetmedim. Yoksa bahsettim mi? Hmm... Neyse, size iyi oyunlar :)