Oyunlar açısından öyle önemli bir temadır ki insan hayatı... Bir insanın yaşamaya devam etmesini sağlayıp ona bir can vermek... Onun hayatını kurtarıp yaşamasına yardımcı olmak. Ne ulvi bir görevdir bu. Belki de bir insanın ömründe yapabileceği en faydalı iştir birinin hayatını kurtarmak. Televizyonlarda görmüşüzdür, kimilerimiz ise kendi gözleriyle görmüştür yok olup gitmekte olan birinin hayata döndürülmesini. Öyle büyük bir mutluluktur ki bu. İşte bu mutluluğu sanal ortamda 3. kez yaşamak için Emergency 3 ile tanışacağız.

Görevimiz yaşam

Her şey insanlar için, başımıza gelebilecek türlü aksilikleri ve kötülükleri teyit eden cinsten bir atasözüdür. Ama doğruluk payı çok yüksektir. Zira gerçekten de her şey bizler içindir. Kazalar, yangınlar, sel, deprem, tsunami hepsi bizleri etkileyip bizlere zarar verir. Sonucunda kimilerimiz hayattan ayrılır, kimilerimiz devam eder. Ama her zaman söylenen tek bir söz geriye kalır; o da yukarıda bahsi geçen atasözünden başkası değildir.

İlki 1998 yılında çıkan ve insan kurtarma temasını ilk işleyen oyun olan Emergency, 3. oyunuyla tekrar oyun severlerle buluştu. En son 2002 yılında Emergency 2 ile çok değerli insanların hayatlarını kurtarıp hayli tatmin olmuştuk. Son haliyle 2D olarak bıraktığımız oyun 3D'ye terfi edip tekrar bizlere döndü. Seriyi bilenler oyunun ana temasını anımsayacaktır. Oyunda ana hedefimiz her türlü acil duruma çok seri ve kademeli bir şekilde müdahale etmek. Kendimizi kriz merkezinin başındaki kişi olarak yorumlarsak sanırım temaya çok daha hakim olacağız. Emrimizde olan 4 ana birim var. Bunlar polis teşkilatı, itfaiye teşkilatı, kurtarma araçları ve de sağlık teşkilatı. Olaylara göre bu birimlerinden hangisini yollayacağımızı seçip olay mahalline gönderiyoruz. Tabi bu işleyiş esasında bu kadar basit şekilde yürümüyor. Gerçek yaşamdan anımsarsınız, bir kaza olur saatlerce ambulans yok, polis arabası yok ya da bir yangın çıkar itfaiye gecikir. Bu oyun sayesinde bunların koordine olmasının ne denli zor olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Krizlere müdahele

Mükemmel bir intro ile ana menüye geçiyoruz. Ana menüde tutorial(eğitim), campaign (hikaye modu) ve freeplay (serbest oyun) seçenekleri çıkıyor. Tabi ki oyun ayarlarının bulunduğu options (ayarlar) kısmı da mevcut.

Burada ilk olarak göz atacağımız yer hikaye modu. Bu modda sizin için hazırlanan senaryolara göre acil müdahale sisteminizi kurup gerçekleştiriyorsunuz. Ve bölüm sonunda da para harcama durumunuz, zamanı kullanma durumunuz, yaralılara müdahale durumunuz gibi birkaç unsurdan puan alıyorsunuz ve bölümü kaç puan ile bitirmiş olduğunuzu görüyorsunuz. Hikaye modunda ilk 1-2 bölüm alıştırma tadında, yani kolayca yapılabilen görevler esasen. Alacağınız yüksek puanlar rehavete kapılmanıza yol açmasın. Daha ileriki bölümlere geldiğinizde ise işin ne derece zor ve ciddi olduğunu daha iyi kavrayacaksınız. Her bölümde size tahsis edilen bir miktar para var. Bu parayı çağırdığınız ekiplere harcayacaksınız. Misal, bir ambulans çağıracaksanız 500 doları gözden çıkarmanız lazım -ki buna doktor ve sedye masrafı da dahil değil. Bununla beraber bölüm başlar başlamaz zaman sayacı da aktif hale geliyor ve süre işliyor. Bu nedenden dolayı çok hızlı karar verip ekiplerinizi çok iyi organize etmelisiniz. Aksi halde uzayıp giden sürede yaralıları canlı ele geçirme şansınız oldukça düşüyor.