Oyunumuz devasa bir strateji aslında. Ama tek kişilik modu da satışa sunuldu. İyi de edildi. Çünkü bu oyunun devasa online olarak pek bir şansı yoktu gibi. Şimdi farkettim, pat diye girivermişim yazıya :) Olsun, böyle de olabilir. Hızlıca girip hızlıca çıkmak istiyorum. Bahsedeceğim oyun, yine dünya savaşları hakkında. Amerika, İngiltere, Japonya ve Almanya gibi ülkeler birbirlerini yemekteler. Birini seçerek, en çok ülke yiyen ülke olmaya çalışıyorsunuz yani. Eğer bu tarz oyunlardan bıkmayan varsa, yazının devamını da okusunlar da, ne ile karşı karşıya olduklarını anlayabilsinler.

Oyunumuz denizde geçiyor, denizaltılar ve bir dolu araçları detaylı bir şekilde kullanabiliyoruz. Silahlarına hükmedebiliyoruz, olmadı kontrol odasına girip çeşitli ayarlarıyla oynayabiliyoruz. Çok kompleks ayarlar var oyunda. Bir dolu düğme, karman çorman bir kokpit ile çok uğraştıracak bu oyun bizi. Single Player oynamak daha eğlenceli. Güzel görevler alıyorsunuz, ama altınızdaki alet çok yavaş ilerlediğinden ve herşey çok ağır olduğundan, sıkılmanız olası. Ben bu oyunun detaylarına fazla inemeden çok sıkıldım.

Oyun hakkında fazla birşeyden bahsetmek istemiyorum. Devasa online isteyenler, bu oyuna gelene kadar çok daha eğlenceli oyunlar bulabilirler. Hazır çıkmış ve çıkmak üzere olan muhteşem oyunlar varken böyle bir oyun ile uğraşmak çok sıkıcı olacaktır. Ama denizaltı hastalarını unutmamak lazım. Belki bu oyun onlara birşeyler ifade edebilir. Ama dediğim gibi, oyun öyle sıkıcı ki, denizaltılara aşık olan birisi için bile çok iğrenç anlar geçirmesine sebep olacaktır.

Bir kere oyunun grafikleri çok boş ve donuk. Canlı renklere yer verilmemiş. 3D ama pek de bunun havasını, en azından ruhunu taşımıyor. Herşey iç içe geçmiş aptal poligonlardan ibaret. Okyanuslarda olmamızdan dolayı galiba, etraf oldukça boş. Gördüğümüz nesneler, uçaklar, silah tasarımları ve diğer gemiler, pek de iyi tasarlanmamışlar. Bunların üzerindeki efektler de, yok gibi birşey. Hiç beğenmedim, hoşuma gitmedi. Hatta kusmamak için kendimi zor tuttum. İlk defa bir oyunu böyle kötüledim. Zaten install etmesi de kısa sürüyor. 260Mb yer kaplıyor. Az olması, kalitesiz olmasını da beraberinde getiriyor.

Seslendirmelere hiç bulaşmayın bence. Müzik adına pek birşeye rastlamadım ben oyunda. Belki de audio formatındaydı da benim diskimde yoktu. Bilemem. Ses efektleri olarak da, bildiğimiz ateşleme ve patlama efektleri var. Fazla bir aksiyon yok yani. Grafiklerinin kötü olmasının ardından süper ses efektlerinin olması bir işe yaramazdı gerçi. Monitörü kapatıp oynarsak birşeylere benzerdi belki de.

Sistem olarak ortalama bir bilgisayarda da çalışabilen bu oyun, dilerim hiçbir bilgisayarda çalışmaz. Çünkü çalışmasına değmez diye düşünüyorum. Bu nedenle, hemen bu yazıma son veriyorum ve bu oyunun incelemesinden de kurtuluyorum... Bu oyundan uzak durun ey oyunseverler. Denizaltıları bile aşık olma derecesinde seviyorsanız, yine de daha değişik tarzda oyunlar bulun kendinize...