Matrix. Birkaç sene öncesine kadar film sektöründe kimseye birşey ifade etmeyen bu kelime, şu sıralar herkesin dilinde. Matrix, sinema sektöründe birçok ilke imza atmış, daha önce hiçbir filmde kullanılmayan efektler kullanmıştı. Film aksiyon filmi olmasına rağmen, çok derin felsefelere dayanıyordu. Bunu çözebilen oldu, çözemeyen oldu. Ancak ne olursa olsun, herkes Matrix filminden çok etkilendi.

Matrix Reloaded, 16 Mayıs'da vizyona giriyor (bugün). Film milyonlarca kişi tarafından bekleniyordu. Bu yazıyı yazarken ben, filmin vizyona girmesine 3 gün vardı. Bu nedenle, filmi izlemeden oyunu oynamamaya karar vermiştim. Çünkü oyunda filmin içinden görüntüler vardı, hem de DivX olarak. Aynen filmi altyazılarıyla birlikte oyuna geçirmişler. O yüzden, video görüntüleri izlemem demek, filmi de izlemem demek ve Cuma günü, maksimum heyecanı yaşayamamam demekti. Bu nedenle, oyunu sadece inceleyecek kadar oynadım. Ara videoları ve demoları geçtim, konuşmaların hepsini atladım :) O yüzden, bunlardan bahsedemeyeceğim. Büyük bir ikilemdeydim, inceleme bir an önce hazır olmalı mıydı, yoksa filmi berbat etmemeli miydim. En sonunda, arada birşeyler tutturabildim. İşte bu inceleme de onun bir ürünü.

Oyun toplam 4 CD (6 CD'lik sürümü de var, ek 2 CD'de kamera arkası filmleri yer alıyor). Tıka basa oyun dosyaları ile dolu. Müzikler ve video görüntüleri ve özellikle de ses dosyaları oldukça fazla yer kaplamakta. Yapımcılar, kaliteden asla ödün vermemişler. Muhteşem ses efektleri, EAX Advanced sayesinde de harika gerçekçilik sağlanmış. Bu da CD sayısının artmasını sağlamış tabi.

Oyunun girişi oldukça etkileyici. Firma logoları bile oyun için yeniden yapılmışlar. Matrix efektleriyle şekillendirilmişler. Ardından ana menüye geçiyorsunuz. Oyunun setup ekranı harici bir ekran. Buradan detaylı grafik ayarlarına ulaşabiliyorsunuz. Oyun, düzgün bir performans için oldukça güçlü bir sistem istiyor ama fizik kuralları, etraftaki cisimlerin hareketlerini ayarlayan detayları kapatırsanız, az da olsa performans kazanmak mümkün. Gölgelendirmeler de oyunda performansı en fazla yiyen şey. Eşyönsüz süzme kapalı iken ne yazık ki Bilinear filtreleme ile yetinmek zorunda kalıyorsunuz. Trilineer filtrelemeye oyunda rastlamadım ben. Full detaylarla oynadığım zaman, çok detaylı sahnelerde performans düşüşü yaşadım. Ama oyunun genel performansı iyiydi. bahsettiğim sistem, 3D Mark puanı 12.000 olan bir sistem.

Oyuna başladığınız zaman, güzel bir karakter seçme ekranından karakterinizi seçiyorsunuz. Nieobe veya uzak doğulu adamımız Ghost'u seçebiliyoruz. Keanu Reeves veya diğer elemanların oyunda olmaması üzücü, ama bu karakterler de onları aratmayacak kadar iyiler. Karakterlerimiz özel koltuklarına oturmuş, aleme dalmayı bekliyorlar. Siz üzerlerine tıkladığınız anda ise boyunlarının arkasına alet giriyor. Matrix alemine dalıyorlar, oyun başlıyor. Bu esnada hemen filmden görüntüler giriyor. Ben bunları geçtim, filmin konusu ile oyunun konusu aynı. Herşey paralel ilerliyor.

Karakterler arasında da aynı paralellik mevcut. Karakterlerin genelde görevleri aynı oluyor ama takip ettikleri yollar daha değişik oluyor. Elbet biryerlerde çakışıyorlar ama yine de 2 karakterle oynamak farklı oyunlarmış gibi geliyor. Karakterlerin hareketleri de birbirine benziyor. Aslında biraz farklı olsaydı daha iyi olurdu. Ben erkek karakterle yaptığım tüm hareketleri hatun kişisi ile de yapabildim. Farklı birşeyler göremedim, belki oyunun ilerleyen kısımlarında vardır.