Etherlords 2, ilkinin başarısının ardından yapılmış bir oyun. Fanatiklerinin sayısı az değil, ciddi sevenleri var. İlk oyunu oynayanlar bilirler, özellikle grafikleri çok detaylıydı. Yer şekillerden yaratık modellemesine kadar herşey abartı detaylıydı ki bu oyunun en önemli özelliğiydi. 2. oyunda da bu özellik korunmuş, ama bazı hatalar da korunanlar arasına alınmış.

Sıra tabanlı bir strateji oyunu olan Etherlords 2, Nival Interactive ve Strategy First tarafından hayata geçirilmiş. Göz zevkine hitap eden, ama diğer özellikleri ile pek başarılı olamayan bir oyun. Konusu da bir köyün saldırıya uğraması ve geriye kalanların bu saldırının intikamını alması gibi birşey. Böyle ilerlerken çeşitli entrikalar da dönmüyor değil. Tabi bunları oyunu oynadığınız zaman öğreneceksiniz.

360 derece görüş serbestliği sağlayan oyunun kontrolleri de gayet güzel. Alışma zamanı oldukça kısa olan oyun aslında sizi kısa zamanda sarıyor. Sıra tabanlı olmasını bazıları sıkıcı bulabilir ama oyun konsept olarak bu moda oldukça uygun yapılmış. Bu yüzden bu konuda sorun yaşamayacaksınız.

Oyunda çeşitli karakterlerden birini seçerek görevlere başlıyorsunuz. Herkesin kendi hikayesi yok ama bazı yerlerde değişiklik olabiliyor. Konu, oyun ilerledikçe dallanıyor, budaklanıyor. Hafif klişe gibi ama bazı kilit noktalarda heyecanlandırmıyor da değil.

Grafik olarak oyun çok mükemmel diyebilirim. Yer şekilleri çok detaylı yapılmış. Hemen hemen her detay düşünülmüş. Özellikle binalar ve orman gibi mekanlarda göz zevkiniz doruğa çıkacak. Ama kulaklarınız bu durumu kıskanacaklar. Oyunun ses efektleri direk grafiklerin eksi hali. Bu kadar kalitesiz seslendirme ve efektler ancak tek disketlik bir oyunda olabilirdi. Ama bu oyunda da var. Çok amatör bir seslendirme ekibi çalışmış oyunda, bundan emin olabilirsiniz. Amatör olmaları kötü olmalarını göstermez ama insan önce bir pratik yapar yahu. Efektlerin de genel kalitesi düşük. Müzikler de aynı şekilde sıkıcı ve kalitesiz olmuş.

Oyunun genel konsepti oldukça iyi. Seslere fazla önem vermeyenler oyunu alıp oynamalılar. Hatta ilk versiyonu oynayanlar da oyunu almalılar. Öyle yarıda bırakmak olmaz. Bu yüzden oyunu hem öneriyorum hem de önermiyorum denebilir. Bak ben de kararsız kaldım şimdi. Ama kısa bir yazı oldu, olsun. Kısaca bilgi verdim, içim rahat :)