Haziran ayında başlayacak olan Euro 2000 heyecanını Electronic Arts bizlere yaşattırıyor. Hatırlayacağınız gibi EA (Electronıc Arts) 1998'de de boyle bir yapıma el atmış ve o yıl Dünya Kupası Finalleri olduğu için World Cup'ı bizlere sunmuştu. World Cup ve Fifa 98 daha başarılı bır yapımdı. Zaten EA her geçen yıl kendini yeniliyor. Bu oyun da gerçekten başarılı. İlk başta grafik motoru yenilenmiş ve oyuna yeni özellikler eklenmiş.

Fifa 2000 mi? Euro 2000 mi?
EA'nın degişmez oyunlarından biri olan Fifa, her yıl oldugu gibi bu yıl da oyun severlerle buluştu. Her zaman oldugu gibi gene beğenildi. Bu 2 oyun arasında aslında pek bir fark yok demek açıkcası dogru olur. Çünkü oyunun oynayışı ve gollerin gelişimi bakımından bizlere Fifa 2000'i hatırlatıyor. Yukarda belirtiğim gibi değişiklikler de yok değil. Bu değişiklikleri aşağıda belirteceğim. Kısaca Euro 2000 de başarılı bir oyun.

Menü
EA'nın her oyununda olduğu gibi bu oyununda da çok rahat ve kullanışlı bir menü var. Oyunun ana bölümü tabi ki Euro 2000 kısmı. O seçeneği seçtiğimizde bize Avrupa'nın tüm ülkelerinin takımlarını veriyor. Bunlardan birini seçip başlıyoruz. Ama direk Euro 2000 heyecanına girmiyoruz. Elemeleri geçtikten sonra girebiliyoruz. Bu kupayı alınca World Cup 98'de olduğu gibi bunda da klasik takımlar açılıyor. Skill drill seçeneği ise oyunu öğrenmek isteyenler için yapılmış bir seçenek. Golden goal'de ise altın gol olayı var. Bunların yanında bir de dostluk maçı yapma seçeneği var. Son olarak da chalenge seçeneği var. Bunda ise bir turnuva düzenliyorsunuz.

Sen Bana Grafiklerden Haber Ver
EA'nın kalitesi ortada. Şu ana kadar yaptıgı bütün oyunların grafik motorları çok iyiydi. Sıze bazı yeniliklerden bahsedeyim. Öncelikle oyundan zevk almak için 3D hızlandırıcı karta ihtiyacınız var. Stadyumları gerçeğine çok yakın yapmayı başarmışlar. Oyuncuların yüz hatları, kasları, formaları ve daha birçok detayı iyi olmuş.

Sesler Nasıl?
EA bu konuda da diğer rakiplerine fark atıyor. Çünkü yaptığı bütün oyunların muziklerinin albümleri çıkıyor ve çok da iyi satılıyor. Bu oyunun müzikleri açıkcası benim pek hoşuma gitmedi... Bence Euro 2000 resmi şarkısını ana menuye koysalardı daha güzel olurdu. Bir de şarkı sayısı az denilebilir. Seyircilerin ve oyuncuların sesleri başarılı.

Atmosfer Nasıl?
İşte bu oyunun en beğendiğim yönü. Atmosfer gerçekten çok iyi. Seyircileri yeniden tasarlamışlar. Ayrıca her takıma tezahurat yapıyorlar. Yapılan sert hareketlerde yuhaluyorlar. Spiker neredeyse takımlardaki tüm oyuncuların adını okuyor ve bazı pozisyonlarda gerçekten iyi yorum yapıyor. Ayrıca, yeni bir olay daha eklenmiş. Sizin grupunuzda bulunan takım maç yaptığında o maçının skoru da arada sırada ekranın alt kısmında yazıyor. Bu da çok iyi olmuş. İnsanı iyi havaya sokuyor. Bence atmosfer iyi yakalanmış.

Yeni Özellikler
Bu oyunda Fifa 2000'e gore bir çok yenilik var. Bir kaç örnek vermek gerekirse; Oyuncuların formaları bir süre sonra kirleniyor, karlı havalarda turuncu topla mücadele ediyorsunuz ve kar yağışı arada bir kesiliyor. Oyuncular önlerinde bir engel varken topa vururken zıplayıp vuruyorlar. Yeni sevinçler de eklenmiş. Ancak, beni en çok üzen şey ise World Cup'ta bulunan ve Euro 2000'de bulunmayan ara demolar. Onun yerine oyunun menüsünün arka fonu hareketli ve güzel resimlerin yer aldıgı bir yer olmuş.

Artıları:

* Grafikleri başarılı
* Sesler ve efekler iyi
* Sıkıcı ve uzun yüklemeler yok

Eksileri:

* Bir süre sonra oyunun zorluk derecelerinin size kolay gelmesi
* Rakibinizin artık ne yapacağını iyi bilmeniz
* Belirli bölgelerden kolay goller olması
* Türk Milli Takımı'nı gene berbat yapmışlar

Sonuç
Oyunun artılarını ve eksilerini değerlendirdik. Sonuç olarak EA Sports iyi bir oyun yapmış. Fakat Fifa'dan çok az farkıları var ama bu oyunun meraklısıysanız iyi geleceği kesin.