Hatırlar mısınız?, Premier Manager diye bir oyun vardı. İçinde sadece İngiltere ligi bulunurdu. O oyun için Championship Manager sevmeyenlerin oyunu denirdi. Premier Manager'ın bir sürü devam oyunu yapıldı. En son Premier Manager 99'la karşılaşmıştık. Herkes (en azından ben) merakla oyunun 2000 sürümünü beklerken, başka bir olayla karşılaştık...

Acaba Neydi?
Euro League Football'du bu. Oyunda Premier Manager'ın içeriği vardı. Fakat bunda sadece İngiltere ligi de yoktu. Toplam 5 lig vardı. Bunlar: Fransa, İtalya, Almanya, İspanya ve İngiltere. Ayrıca menüdede degişiklik yapılmıştı. Görünümü gerçekten çok iyiydi. Fakat oyunun yeni yapımcısı diğer sürümleri yapan Gremlin firması değil, Dinamic firmasıydı. Onun için oyunda radikal değişiklikler var. Bunlardan yazımda sıra geldikte bahsedeceğim.

Artık Başlayalım!
Oyunun kısaca tahriçesinden ve içeriğinden bahsettikten sonra, yazıya başlıyorum. Oyunun menüsü oldukça güzel ve hareketli olmuş. Bence bir menejerlik oyunu için oldukça iyi. Oyun aslında tam bir menejerlik oyunu da sayılmaz. Sebebi ne derseniz; Oyunda menejeri olduğunuz takımın maçını oynayabiliyorsunuz. Bu olay gerçekten çok başaralılı olmuş. Fakat bazı eksileri de yok değil. Oyunun en ilginç yanı ise aynı bilgisayarla 100 kişinin oyunu oynaması (100 kişi oynayınca artık 1 maç için herhalde 1 saat geçer). Oyundaki yenilikleri aşağıda belirteceğim.

Biraz Da Menü
Oyunun ana ekranında 6 tane seçenek var. History seçeneğinde şu ana kadar düzenlenen kupaları kimlerin aldığını bulabilirsiniz (Ne yazık ki Galatasaray daha eklenmemiş). Database'de ise; İngiltere ligi ile ilgili oldukça geniş bilgiler alabilirsiniz. League Tracker seçeniğini aktif duruma getirmeniz için belirli bir süre oyunu oynamanız gerekmekte. Football Quiz seçeneği gerçekten çok zevkli bir seçenek. Eğer biraz İngilizceniz varsa zevkle oynayabilirsiniz. Bu oyunda amacınız soruları bilerek karşı kaleye gol atmak. Virtual Competiton'da rastgele bir takım seçerek (seçeceğiniz takım Türkiye'den de olabilir) maç yaptırmaktadır. Şimdi ise oyunun ana kısmına geldik. Euromanager, bu seçeneği tıkladığınızda karşınıza bazı seçenekler gelecektir. Bu seçeneklerde oyunu zorluk seviyelerini ayarlıyorsunuz. Adınızı yazarak oyuna başlıyorsunuz.

Oyunun artıları şunlar

* Menejerlik oyunun dışına çıkılmış ve güzel olmuş.
* Statlar oldukça güzel yapılmış.
* Asistanlarınız gerçekteki gibi size çok yardım edıyor.
* History ve Datebase seçenekleri çok iyi hazırlanmış.
* Müzikler oldukça güzel.

Oyun eksileri de şunlar

* Oyunun haftalık geçmesi kötü olmuş.
* Az ligin bulunması.
* Hala anlam veremediğim takım 1. lig den 2. lige düşünce oyuncularınızın ayrılmaları ve sizin hiç bir gelirinizin olamaması.

Menejerlik Oyunları Nereye Gidiyor
Burayı yazma gereksimi duydum. Çünkü piyasada oldukça fazla menajerlik oyunu var. Aslında bu menejerlik oyunları hastaları için çok iyi ama hep durduğumuz yerde sayıyoruz. Bence menejerlik oyunlarında lider Championship Manager ardında bir oyun. Sizlere elimden geldiğince yeni çıkan menejerlik oyunlarını yazacağım. Beni izlemeye devam edin :)

Son Sözler
Bir yazının daha sonuna geldik. Bu oyun için söyleyeceğim tek bir şey var. Menejerlik oyunlarında bir ilke imza atılmış. Bu ilk de oyunu sizin yönetmeniz, o kadar iyi olmasa da gene de başarılı. Son sözüm bu oyunun benim gibi menejerlik hastalarınının alın ve arşivinde bulunması gerektiği. Bu oyun oyalar. Yeni bir menejerlik oyununda görüşmek üzere...

Not: İlk screenshot'a klikleyip bir bakın, kimi göreceksiniz acaba?