Black & White ile Tanrı'yı oynadık. Şimdi de Evil Genius ile Şeytanı oynayacağız. Daha doğrusu Şeytanı doğrudan oynamayacağız ama şeytani işler yapacağız.

Şahsen, ikinci dünya savaşı, C&C ve Warcraft benzeri stratejilerden artık bıktım. Şöyle yeni stratejilere bir bakarsanız mutlaka eski bir klasiğin örnek alındığını görürsünüz. Maalesef artık strateji oyunlarında yapımcılar yaratıcılık ve yapay zeka yerine aman şu kadar birim olsun, grafikler şöyle olsun, 3D olsun gibi bence lüzumsuz şeyler üzerinde yoğunlaşıyorlar. Sorarım size 2-3 disketlik X-COM'dan daha iyi bir yapay zekayı hangi stratejide gördünüz? Yine X-COM'da gördüğümüz birden fazla strateji öğesinin tek bir oyunda toplanmasını hangi strateji oyununda gördünüz? Jagged Alliance'da ki oynanabilirliği ve atmosferi hangi strateji oyununda gördünüz? Bir iki istisna hariç ben görmedim. Daha doğrusu şimdi gördüm. Evil Genius'ta...

Evil Genius'a ilk başladığımda X-COM benzeri bir strateji oynayacağım sanıp sevindirik oldum ama yanılmışım. Nerden başlasam, nasıl anlatsam Evil Genius'u. Öncelikle oyunun grafikleri No One Lives Forever'ı aşırı derecede anımsatmakta. Oyunumuzun türü ise gerçek zamanlı strateji ve biraz da role-playing. Oyuna, azıcık Sims tarzı role-playing, hepimizin bildiği masaüstü oyunu Risk'den biraz dünya haritası stratejisi ve Majesty ile Dungeon Keeper'ın strateji oyunlarına getirdiği farklılık (birimlerinizin kontrolünün sizde olmaması) ile X-COM ve Dungeon Keeper türü üs yapımı eklenmiş. Oyunumuzun yapımcıları konu ve grafik olarak da eski James Bond'lardan ve Austin Powers'tan oldukça etkilenmişe benziyorlar.

Evil Genius'ta kötü tarafız ve dünya çapında bir suç organizasyonu kurmaya çalışıyoruz. Her kötü adam gibi bizimde amacımız dünyayı kontrol etmek. Oyuna üç suç manyağından birini seçerek başlıyoruz. Bu manyaklar sırasıyla psikopat tipli Maximilian, hatun kişi Alexis ve çekik gözlü Shen Yu. Manyağımızı seçtikten sonra bir tutorial ile başlamamız mümkün. Bahsettiğim manyakların her biri yanında birer "henchman" ile geliyor.

Henchman'ler oyun içerisinde Evil Genius'umuzdan sonra doğrudan kontrol edebildiğimiz tek adamlar. Bu yüzden bizim için çok önemliler. Henchman'ler deneyim kazandıkça farklı yeteneklerini ortaya çıkarıyorlar. Oyun boyunca başarılı oldukça ortaya çıkarabileceğimiz yüzlerce hepsi birbirinden komik çizilmiş henchman var. Jagged Alliance'da favori adamım Ivan olduğu için midir bilmem burada da favori henchman'im Red Ivan oldu. Henchman'lerimiz ölümsüz değiller. Uzun bir süre yaralandıklarında ya da süper ajanlar tarafından öldürülebiliyorlar.

Evil Genus'a bir adada oldukça yüklü miktarda para ile başlıyoruz. İlk işimiz bu adaya gizli üssümüzü kurmak olacak. Sonrasında yapmamız istenen görevleri yerine getireceğiz. Tycoon oyunlarından tanıdığımız üç boyutlu izometrik, 360 derece görüş açımızın olduğu, zoom yapabildiğimiz bir alanda gizli üssümüze tüneller, kontrol odası ve kötü adamlarımızı barındıracağımız odaları yaparak başlıyoruz. Bu odaların yapımı biraz zor. Örneğin adamlarınızın barınacağı odaları yapmak tek başına yeterli değil. Bu odalar yapıldıktan sonra içerisinde yataklar, dolaplar, kapılar vs. konulmalı. Bu yüzden oyuna ilk başladığımızda yapacağımız odaların büyüklükleri ve içlerine ne kadar, yatak, dolap vs. konulacağı ile bu odalarda kaç kişinin barınabileceği konuları biraz muallakta kalıyor ama oynayıp tecrübe ettikçe alışılıyor. İlk olarak boşta olan adamımız gidiyor ve bir çanta alıyor. Daha sonra dinamitleri alıyor ve odanın yapımına başlıyor.