İnsan neden hep her şey mükemmel olsun ister? Kendisinde de var olan milyonlarca insana özgü kusurlarını nasıl görmezden gelir anlamak mümkün değil. İşte ben de bir oyun simülasyon olarak piyasaya giriyorsa mükemmel olmasını istiyorum ama nedenini söylemiyorum çünkü çok fazla tartışma oluyor. Simülasyon türünü seven oyuncular beni anlayacaktır. Evolution GT %100 bir simülasyon oyunu değil öncelikle bunu belirteyim. Oyunun yapımcısı daha önceden kendisini SCAR�dan bildiğimiz Black Bean firması. Daha önce SCAR oynamış oyuncular Evolution GT'ye yabancılık çekmeyeceklerdir. Çünkü benzer birçok yöne sahipler. Aynı grafik motorunu kullanıyorlar. Kaza yaptığınızda SCAR'da da olduğu gibi geri sarabiliyoruz. Geri sarma olayı 'Tiger Effect' adını almış sadece.

Oyuna yavaş yavaş başlayacak olursak öncelikle quick race, career, challenge modları ile karşılaşıyoruz. Burada genel olarak bizi ilgilendirecek kısım career bu mod altına challenge ve season kategorilerinde yarışma seçeneklerimiz var. Challenge da skill artırmanıza yani sürüş tekniklerinizi geliştirmenize yarayan yarışlar yer alıyor. Season'a başladığımızda ise sırası ile üst model araçlar ile yarışabiliyoruz. İlk başta career modunda eski ETCC ve BTCC şampiyonu Gabriele Tarquini sizi karşılıyor. Başlamadan önce size sürüş teknikleri hakkında bilgi veriyor ve oyun boyunca da size eşlik ediyor ve her yeni sezonda onunla karşılaşıyorsunuz. Sonunda ise tebrik ediyor adamcağız sizi işte ne yapsın daha... Eğer daha önceden simülasyon oyunlarına aşinalığınız yoksa oyunun başında bir hayli zorlanabilirsiniz. Oyun TOCA 3'den daha zor gelecektir oyunun başında. Çünkü fren zamanlamasını çok iyi yapmanız gerekiyor virajlara girmeden yavaşlama levhalarını görür görmez yavaşlamanız gerekiyor ki aksi halde virajda basacağınız fren sizi karşı bariyerlere yapıştırmaktan başka işe yaramayacaktır. Oyunu oynadıkça sizin için kolaylaştığını göreceksiniz o yüzden challenge modunda skill artırmak ya da pratik yapmanız faydanıza olacaktır.

Level up racer!

Oyuna çekicilik kattığını itiraf etmem gereken bir özellik eklenmiş: Evolution GT'ye özgü bu özellik daha önce SCAR'da bulunmuyordu. Oynadıkça oyunu sürüş teknikleriniz geliştirebilmeniz için skill puanı kazanıyorsunuz ve level atlayarak daha iyi sürüş tekniklerine kavuşuyorsunuz. Dokuz kategori altında oyuna etki eden faktörler var. Kazandığınız puanlarının öncelik sırası tamamen size kalmış ister fren zamanlamasına, viraj alma yeteneğinize, hızlanmanıza isterseniz de konsantrasyona ya da diğer seçeneklere. Bir simülasyon oyunlarında RPG etkileri mi esiyor ne? Böylelikle oynadıkça hem daha iyi araçlara hem de daha iyi sürüş özelliğine kavuşup oyunun oynanabilirliği uzatılmış. Bana göre çok da iyi olmuş. O yüzden hemen sıkılıp oyunu bir köşeye kaldırmayın pişman olmayacaksınız.

Heyecan yapmayın!

Oyundaki bir diğer ilginç özellik ise konsantrasyon faktörü. Yarış esnasında eğer araçlar ile aranızdaki mesafeyi yakın tutarsanız önünüzdeki araç sizin ona çok yaklaşmanızdan etkileniyor ve yalpalamaya başlıyor böylece onu geçmeniz kolaylaşıyor. Ama bu durum sizin içinde geçerli eğer arkanızdaki araç size iyice yaklaştıysa turuncu konsantrasyon barınız azalmaya başlıyor ve ekran bulanıklaşıyor önünüzü göremiyorsunuz ve kalbiniz �Güm Güm� atmaya başlıyor yani woofer patlayacak gibi oluyor yani o derece ses çıkıyor. Tabi bu turuncu barın seviyesini yine kazandığınız skill puanları ile artırmanız mümkün. Seçenekler altında 'INTIMIDATION' artırımı ile konsantrasyon barınız üst seviyeye çıkacaktır. Yine bu esnada hızınızı aldığınızda ise ekranda hafif bir bulanıklaşma ve rüzgar efekti oyuna eklenmiş bir diğer hoş ayrıntı.