Beyler, bu kez karşımızda cidden değişik bir oyun var. Bu oyunu birkaç kelimeyle anlatmak zor ama gene de deneyeceğim: Evolva, bir üçüncü adam, RPG, aksiyon, taktik takım oyunu. Anladınız mı? Hayır mı? Okuyun o zaman..

Konu:

Galaksinin ucunda barışçıl bir gezegeni tehdit etmekte olan büyük bir parazit kitlesi keşfedilmiştir. Bu parazitler gezegenin kaynaklarını kurutmakta ve diğer güneş sistemleri için de tehlike oluşturmaktadırlar. Tahmin edilebileceği üzere habis parazitleri yok etmek de sizin, daha doğrusu 4 adet gen avcınızın görevi olacaktır. Doğrusu oyundan bu kadar sığ bir konu beklemiyordum. Konu Quake Arena'dan bile daha kötü. Dahası oyun içinde de konu bütünlüğünü sağlayacak herhangi bir film, döküman vs. bulunmuyor.

Arayüz ve Oynanış:
Oyunun program klasöründe HTML sayfaları şeklinde tasarlanmış bir yardım dosyası bulunuyor. Burada oyunun nasıl oynanacağı (abartı bir İngiliz aksanıyla) anlatılıyor ve küçük filmlerle de gösteriliyor. Baştan bu dosyayı incelemenizi tavsiye ederim. Aslında oyunu oynamak için bu dosyayı bir kere okumak yeterli ama yine de oyunun başında her hareketi tekrarlayabileceğiniz bir iki tane training levelının eksikliği hissediliyor.

Oyunda 4 kişilik bir avcı grubunu yönetiyorsunuz. 4 adamı aynı anda yönetmeyi öğrenmek başta biraz vaktinizi alabilir ama alıştıktan sonra gayet rahat. Adamlarınızı kısayol tuşlarıyla gruplayabiliyor, ayırabiliyor, yanınıza çağırabiliyor, saldırmaları ya da özel bir şeyi almaları için emir verebiliyorsunuz.

Herhangi bir anda bu avcılardan sadece birini siz kontrol ediyorsunuz, diğerleri yapay zekanın emrinde yanınızda yer alıyorlar. O an seçmek isteğiniz avcıya F1-F4 tuşlarından birini kullanarak geçiyorsunuz. Seçilmiş olan avcıyı üçüncü adam bakışından arkasından izliyorsunuz, diğer avcılarınızın ne yaptığını ise ekranın alt bölümündeki kameralardan takip edebiliyorsunuz.

Her avcının ekranında iki ölçek var. Kırmızı ölçek aktif olan silah için kalan enerjiyi gösteriyor. Mavi ölçekse o anda avcınızın ard arda ne kadar mutasyona (bundan ilerde bahsedeceğiz) sokulabileceğinin ölçüsü. Aktif olan avcının ekranında sarı bir ok size gitmeniz gereken yönü gösteriyor ve bu şekilde geniş levellarda kaybolmak da sorun olmaktan çıkıyor.