Uzun bir bekleyişin ardından sabırsızlıkla beklediğimiz F.E.A.R.'a sonunda kavuştuk. F.E.A.R. kadar haberlerini takip ettiğimiz, ekran görüntülerine ve her yeni videosuna saldırdığımız bir başka oyun yoktur herhalde. Closed beta, puplic, single player demo derken tam sürümü geldi çattı işte. Single player demosunun 1,5 milyon insan tarafından çekildiğini düşünürsek yılın en hit oyunlarından olacağı daha şimdiden ortada. Bu birliktelik insanı daraltabilir ona göre.

Krostrofobik bir vaka ile karşı karşıyayız. Öncelikle bu oyunu ne Doom 3 ne de Half-Life 2 ile grafik detayı dışında karşılaştırmayacağım. Çünkü sakin bir kafa ile düşündüğünüzde bu üç oyunun da birbirleri ile hiçbir alakası olmadığını anlarsınız. Doom ve Half-Life'ın geçmişini göz önüne aldığımızda zaten her şey anlaşılacaktır. Zaten şu daha iyi, bu daha kötü karşılaştırması bu oyunların hepsine haksızlık olurdu. Ayrıca F.E.A.R. karşımıza ilk defa çıkan bir oyun. Her ne kadar türe çok fazla yenilik getirmese de F.E.A.R. tam anlamıyla katıksız bir FPS. Hele ki bunu size sağlam bir atmosfer, sıkı aksiyon ve sinema filmlerini aratmayacak kalitede korku öğeleri ile süsleyip sunarsa işte biz buna kısaca F.E.A.R. diyoruz. Zaten yapımcı firmanın Monolith olduğunu düşünüsek herhalde pek de şaşırmamamız gerekir. Çünkü daha önceki oyunlarına baktığımızda (örn. Blood I ve Blood II) oyunda fazlasıyla "Blood" öğesine rastlayacaksınız, Shogo, NOLF I-II, Alien vs. Predator 2, Tron 2.0 bu klasikleri oynamayan ya da içinden birinin favori oyununun olmadığı kimse çıkacağını zannetmiyorum. Şimdi de F.E.A.R.'dan sonra Condemned: Criminal Origins ile ortalağı sallamaya hazırlanıyor Monolith. F.E.A.R.'ın etkisinden ne zaman kurtuluruz tartışılır ama bu klasik yapımları hazırlayan bir firmadan da adına yakışır bir oyun yapması da beklenirdi açıkçası.

Bir de sessiz sedasız gelen bir oyun diye lanse edildi hep F.E.A.R. E3'teki gizemli videolarının ardından ilgilerin kendisinde toplanılması şaşırası bir gelişme olmasa gerek. Zaten Sierra gibi sağlam bir yayıncıyı da arkanıza aldınız mı kim tutar ki sizi. Belki HL2, Doom 3 gibi uzun bir bekleyişin ardından gelmedi. Ama onları aratmayacak derecede şaşalı bir reklam kampanyası ile geldi. Bir çok site E3 2004'ten sonra yeni nesil oyunlara adını kazıyacağını söyledi. Bazı büyük donanım siteleri ise artık HL2 ve Doom 3 testlerinden sıkılmış olacak ki artık iyi bir ekran kartını alırken F.E.A.R. performansına göre alınması gerektiğini söylemeye başladılar. Oyunun çıkmasına bir ay kala ilk incelemeyi PcGamer gibi dünyanın önde gelen dergilerinden bir tanesi yaptı ve 91 gibi çok yüksek bir skor alarak yılın hit oyunlarından seçildi. Bir sinema filmini aratmayacak gerçek videolar hazırlandı. İlk tester'lardan da tam not alarak oyun dünyasını sarsmaya hazırdı artık F.E.A.R.

Nedir bu F.E.A.R.?

F.E.A.R.'ın açılımı First Encounter Assault and Recon. F.E.A.R. olağan dışı olayları araştırmak ve olası aksiliklerde yok etmek için kurulmuş bir özel tim. Siz de bu ekip'te yer alan özel silahlar ile donatılmış bir askersiniz. Ama ne adınız ne de geçmişiniz bilinmiyor. Yani askerlerden kapıyı açman gerek veya şurayı sen kontrol et harici bir şey duymuyorsunuz. Sizin göreviniz klonlanmış asker üreten bu fabrikayı temizlemek ve çıkan isyanı bastırmak. Tabi sizin bildiğiniz olay bu. Yoksa kazın ayağı öyle değil. Paxton Fettel'ın önderliğindeki bu insan üstü klon ordusu telepatik olarak kontrol altına alınacak ve Fettel yoldan çıkacaktır. Zaten üstlerinizin gecenin bir vakti aniden kaldırılıp protiplerden birinin kontrolden çıktığını ve bunun sizin her türlü akli dengenizi bozabilecek bir varlık olduğundan söz etmesini bekleyemezdiniz.