F.e.a.r. ilk çıktığında ağzımızı kulaklarımıza varana dek germiş, o güzel grafik motoru yüzünden çenemiz yerlerde, bilgisayar başında saatler geçirmiştik. Oyunun en güzel ve aynı zamanda en can sıkıcı yanı düşmanlarin çok zeki ve çok seyrek oldugu idi. Peki ya F.e.a.r'in multiplayerini bedava oynayabilseydik? Hemde bir harita dolusu vurulacak askerle?

Evet, F.E.A.R. Combat'dan bahsediyoruz. (Bu arada artık F.E.A.R. yerine FEAR yazacağım.) www.joinfear.com 'dan 1.8 gb'lik oyunu indirip ücretsiz şifremizi de aldıktan sonra oyuna giriyoruz. Options'dan karakter ayarlarımızı yaptıktan sonra oyuna doğrudan Multiplayer butonu ile giriş yapma hakkına sahibiz. İnternet üzerinden hemen serverları aratıp anında bize uygun olan serverları görebiliyoruz. Pingleri yaklaşık 120-150 civari oynayan serverlarda rahatlıkla oynayabileceğinizden emin olun. Şahsen şu âna kadar hiç bir lag veya ping sorunu yaşamış değilim. Uygun serverlar bulunduktan sonra oyun gayet rahat bir biçimde oynanıyor.

Yeni oyunda normal FEAR multiplayerına ek olarak bir kaç yeni map var. Açık alan içeren mapler gerçekten çok hoş. Örneğin Dead Wood'un favorileriniz arasında yer alacağından eminim. İsminden anlayacağınız gibi map tümüyle bir orman. Özellikle FEAR'in grafik motorundan açık alanda bu kadar hoş iş yapacağını beklemiyordum. Eger ufak bir map istiyorsanız, gayet akıcı çatışmalar yaşayabileceginiz HighTech'i tavsiye ederim. Bu harita ne çok büyük, ne de çok küçük. Tam anlamıyla bir multiplayer haritası. Fakat bazı haritalar var ki server tamamen dolu olsa bile 50 saniye içinde sadece tek bir adama denk gelmeniz muhtemel. Mesela Asylum bunlardan biri. Haritanin tasarımı güzel olsa da gerçekten çok büyük.

Oyunun multiplayer'da verdiği zevk, eğer iyi bir bilgisayarınız varsa direk quake3'e eşit diyebilirim. Hatta "iyi" ile tanımlanabilecek bir bilgisayardan daha da üstününe sahipseniz, çok daha fazla zevk veriyor. Akıcı oynanış ve muhteşem grafikler birleşince, oyun mükemmel zevkli hale geliyor. Hatta oyun motorunun çok iyi olması bazen bizim işimize gayet yarayabiliyor. Mesela koridora çıkmadan önce, koridordan gelen çatişma seslerini duyuyorsunuz. Fakat tüm efektler açık ise, koridordakiler ateş ettiğinde gölgeleri yansıyor, ve dolayısıyla düşmanların ne kadar uzakta olduklarını anlamak çok kolaylaşıyor.

FEAR Combat'ta henüz yeni bir silah yok. Bütün silahları oyunun single player'ında zaten görmüş bulunmaktayız. Oyun, harita yüklendikten hemen sonra bize hangi silahla doğmak istedigimizi soruyor, seçim gayet kolay. Eğer çok büyük bir alanda iseniz sniper silahlarini, eğer yakin dövüş yapacaksaniz shotgun veya uzi benzeri silahlari tercih edin. Oyun boyunca düşmanlarımızın silahlarını alabilmek mümkün, fakat unutmayın, öldükten sonra sizinle beraber olacak olan silah, oyunun başında seçtiğiniz silah olacaktir. Bu yüzden seçiminizi iyi yapın.