Irak savaşının ardından artık bu konuda oyunları ve filmleri beklemeye başlayabiliriz. Her olan olay konusunda film ve oyun çıkartmakta zaman kaybetmeyen yapımcılar, hemen bir uçak simulasyonu ile oyun severlerle buluştular. Operation Ir**i Freedom adındaki oyun, simulasyon severleri oldukça tatmin edecek. İncelemeyi fazla uzun tutmadan hemen size oyunun detaylarından bahsedeyim.

Tahmin edebileceğiniz gibi oyunda F/A 18 kullanıyorsunuz. Oldukça kaliteli modellenmiş bu uçak, kontrol olarak da gerçeğinin hemen hemen aynısı. Yani anlayacağınız o kadar da kolay bir oyunla karşı karşıya değilsiniz. Kontrollerinin zor olması fizik kurallarına uyumun abartı olmasından kaynaklanıyor.

Oyunda eskort, direk saldırı, kovalama, kaçma, bir alana saldırı, it dalaşı gibi görevler alıyorsunuz. İran, Irak, Kuveyt gibi mekanlarda geçiyor oyun. Gerçek uydu görüntülerinden oluşmuş haritalar üzerinde uçtuğunuzdan, gerçek savaş pilotlarının gördüklerini görme şansınız da oluyor. Oyunun en başarılı yanlarından birisi de bu.

Oyun genel anlamda zor bir oyun zaten. Buna bir de düşman yapay zekasının süper olmasını da eklersek sanırım moraller bozulacaktır. Genelde düşman direk size saldırmıyor, planlı ve düzenli bir taktik uyguluyor. Tabi siz de kontrollere aşina iseniz, değişik manevralarla durumu kurtarabiliyorsunuz. Ama uyarıyorum, kesinlikle tüm kontrollere alışkın olmanız gerekiyor. Sadece yön tuşlarına basmak uçağı döndürmeye yetmiyor, en basit hareket için bile birkaç tuşu birlikte kullanmanız gerekebiliyor. Aslında bir joystick ve/veya flight pad falan olursa, daha bir sağlıklı oynayacağınız kesin. Analog bir alet kesin gerekli bu oyun için. Klavye hafif bozuyor durumu. Klavyenin tek iyi yanı, üzerinde çok fazla tuşun olması :)

Oyundaki grafikler oldukça iyi sayılır. Uçaklar gerçeklerinin aynısı modellenmişler. Yer şekilleri de gerçekleriyle aynı, çünkü uydu görüntülerinden oluşturulmuşlar. Ayrıca atmosfer olayları da oyunda yerini almış. Yağmurlar, fırtınalar gibi hava olayları çok gerçeki görünmekteler. Bunlar uçuş fiziğini etkileyen şeyler, fırtına veya yağmur durumunda, zaten zor olan kontroller cehennem zorluğuna dönüşüveriyor.

Uçakların ve silahlarının gerçek seslerinin kaydedilmesi de oyuna ayrı bir hava katmış. Hava olaylarının, seslerin havada olduğunuz hissini vermesi, sanırım başarılı oldukları anlamına geliyor. Bu oyun normalde bir add-on gibi olsa da, üzerinde uğraşılmış olduğu anlaşılıyor.

Simulasyon oyunları çok fazla sistem ihtiyacı olan oyunlardır. Bu oyun için 1,5Ghz işlemci ile 256Mb RAM ve 64Mb ekran kartı şart gibi görünmekte. Daha aşağısı ile oyunu hızlı çalıştırmanız imkansız. Yavaş çalışan, frame atlayan bir simulasyon oyunu da, zevksiz olmasının yanında, oynanmanın imkansız olduğu bir simulasyon oyunu oluyor.

Operation Ir**i Freedom'i uçak simülasyonu seven herkese tavsiye ediyorum. Şu sıralar adam gibi bir uçak oyunu olmadığından, zor ama eğlenceli oyunları havada kapmak lazım. Benim tarzım değil, ama eminim sevenleri ve hatta fanları olacaktır. Bu nedenle içim rahat tavsiye ediyorum oyunu. [/CENTER][/FONT]