Bilgisayar oyunlarını çok severim, hatta bazılarına tutkuyla bağlanırım, bazılarına ise gıcık olurum. Ve son gurup olan F1 oyunlarına da son zamanlarda iyice ısınmaya başladım. Bu ısınma safhası Electronic Arts firmasının F1 oyunlarını ilk kez yaptığı sene değil geçen sene çıkardığı ikinci F1 oyunu ile başladı (aslında bu ısınma nedenleri arasına son yıllarda TV'den izlediğim canlı F1 yarışları da dahil edebiliriz). Çünkü ilki gerçekten kötüydü. Aslında ikinci oyunda da pek değişiklik yoktu ama oyun daha bir gerçekçi olmuştu diyebilirim.

Derken bir sene daha geçti, Alman pilot bir sürü rekoru egale edip bir zafer daha kazandı ve her sene olduğu gibi EA yine seri halinde çıkardığı oyunlardan olan F1 2001'i tam zamanında çıkarmayı başardı. Bu seri halinde çıkardıkları oyunlar çoğu insanın gözüne basit bir işmiş gibi geliyor ama son derece zor bir iş ve 10-11 ayda böylesine güzel oyunlar yapmak da her firmanın yapabileceği türden değil. Fakat bu her sene seri halinde çıkan oyunlar arasına FIFA serisini katamayacağım (özellikle 2000 ve 2001'i). Diğerleri ise NHL olsun NBA Live olsun gerçekten süper oyunlardı. Bu seneki EA oyunlarına şöyle genel bir bakış attığımda hemen hepsinde devrim niteliğinde değişmeler olmuş diyebilirim. Artık her sene grafikler ve animasyonlar hariç neredeyse aynı olan oyunlardan gına gelmişti. Bu sene belli ki EA'dekiler artık oyun ilk çıktıktan 2-3 ay sonra bir kenara atılacak oyunlar yapmak istememişler. İlk örneği ise F1 2001. Ayrıntılar için aşağıya bakınız :))

Oyunu bilgisayarınıza kurduktan sonra 3D Setup bölümüne girerseniz çözünürlük ayarlarını seçtikten sonra oyunun bilgisyarınızı test etmesi için analiz tuşuna basmanız gerekiyor. Oyun PC'nizi (bilgisayar kelimesi biraz uzun da :)) test ettikten sonra sizin için en iyi performansı alabileceğiniz şekilde doku ve objelerin detaylarını ayarlıyor. Bu ayarlardan sonra oyun sizi F1 dünyasının büyüleyici ortamıyla başbaşa bırakıyor.

Oyunun neresinden başlasam bilemiyorum. Yeni ses efektleri mi dediniz? Var. Daha kaliteli grafikler mi dediniz? O da var. Yeni kamera çekimlerini hiç sormayın o da var. Tüm yenilikler bir kenara bence oyundaki en büyük gelişmeler PC donanımlarının bu sene abartı bir şekilde hızlanması ve ucuzlaması sayesinde olmuş. Oyun içerisindeki ayrıntı seviyesi o kadar artmış ki oyunu ilk çalıştırıp Ferrari'ye atladığımda sanki herşey farklıymış gibi ve sanki bu oyunu geçen seneki F1 oyununu yapan takım değil de başka bir takım yapmış gibi geldi bana. Çünkü oyun bu sene gerçekten de kendinizi bir F1 pilotu gibi hissetmenizi başarıyla sağlıyor. Bunu ise çok hoş sürprizlerle yapıyor. Bu sürprizlere geçmeden önce artık her EA spor oyunun incelemesinde olduğu gibi klasik bir oyun içi menülerinden bahsedelim.

Oyunu ilk kez çalıştırdığınızda bir ülke seçmelisiniz. Bu ülkelere Türkiye'de dahil. Neyse efem seçtikten sonra hangi yarış türünü seçmek istiyorsanız oraya tıklamanız yeterli. Bu yarış seçenekleri arasında sizlerinde tahmin edebileceğiniz gibi Championship bölümü 2001 sezonun tüm gerçek bilgilerine sahip. Diğer yarış türlerinin ne olduğunu açıklamama geek olduğunu sanmıyorum. Zaten herşey belli. Ancak Driving School bölümüne girip bazı sürüş tekniklerini öğrenmenizi tavsiye ederim. Yarış sırasında işinize yarayacak bilgiler elde edebilirsiniz. Anamenü'de options seçeneğine girip grafik, ses, kurallar, yardımcı asistanları kapayıp/açma vb. ayarları değiştirebilirsiniz. Bu ayarlardan grafik ayarlarına mutlaka girmelisiniz. Zira oyun sisteminizi bazen zorlayabilir. Ancak oyunun grafikleri o kadar güzel ki o muhteşem grafiklri görebilmek için bence bütün detayları sonuna kadar getirip, çözünürlüğü de yüksek bir değere getirdikten sonra oyun PC'nizde yavaş çalışsa bile bir görün derim. Tam bir görsel şölen.

Oyunu almak isteyip de kendi sisteminde nasıl çalışır diye merak edenler için şöyle bir örnek vereyim: Ben oyunu iki farklı PC'de oynadım. Birincisi P3 600, GeForce 2 MX ve 256 RAM. Bu PC'de 1024x768x16'da bütün detaylar sonuna kadar oyun bazen yavaşlasa da fena bir performans göstermedi. Çoğunlukla 35-45 fps civarında çalıştı. Ama bu 35 fps oyunun başında start düzlüğü sırasında yarış başlarken 15 fps'ye kadar düştü. Çünkü 22 tane çok yüksek kalitelede modellenmiş araba ve Pit alanı ile birlikte tribünler de görününce sistemi biraz kastı. Diğer sistem olan AMD 1.2 GHz, GeForce 2 PRO ve 256 RAM'de ise bütün detaylar sonuna kadar açıkken oyun en zor anında 48-49 fps'lerde, sistemi en az zorlayıcı sahnelerde ise 100 fps civarında çalıştı.