2001 sezon 4 Mart'ta Avustralya Grand Prix'i ile başlıyor. Fırsatı değerlendirip, biraz geç de olsa Electronic Arts'ın bu oyununu kısaca inceleyelim ve yeni sezona kendimizi hazırlayalım dedik. Formula 1, ülkemizde ralli gibi diğer motorsporlarına göre daha az tanınıyor bile olsa, bizim gibi takip eden ve takım tutan belli bir izleyici kitlesi oluşmuş durumda. Görebildiğim kadarıyla tutulan taraflar da herzaman olduğu gibi şampiyonlukta iddialı taraflar; McLaren ile Hakkinen ve Ferrai ile Schumacher.

Formula 1 üzerine yapılmış olan oyunlarla ilk tanışmam Microprose'un GrandPrix isimli oyununun orjinalini almamla olmuştu. O sıralarda biraz daha eski diyebileceğimiz Indianapolis 500 Miglia isimli bir oyun daha vardı, ve yine o zamanlar bu oyunlar sadece diskette bulunuyordu. O tarihlerde elbette 3D grafik kartı veya hızlandırıcısı diye bir kavram bile yoktu ve basit 2D grafiklerle yapılabileceklerin en iyisi yapılmaya çalışılıyor ve görselliğin ötesinde, araçların sürüş dinamikleri ve gerçekçilik daha ön plana çıkartılmaya çalışılıyordu.

Ardından Microprose Grandprix 2'yi çıkardı ve sanırım bu oyunun çıkışına yakın tarihlerde de Hasbro'nun bünyesine katıldı. Grandprix 2'den ise çok ümitliydim ancak malesef oyunun ilk sürümünden aldığım zevki alamadım. Bu arada piyasada bol miktarda Formula 1 simülasyonları ve ralli oyunları boy göstermeye başlamıştı. Grandprix 2'nin yarattığı hayal kırıklığından olsa gerek ilgi alanım biraz değişmeye başladı. Genelde fazla oyun türü seçmeden çıkan hemen her oyunla ilgilendiğimden ve araya giren iş hayatı zorunlulukları nedeniyle Formula 1 oyunlarına ayırabildiğim zaman 2000 yılına kadar yok denecek kadar azaldı. Ne de olsa bu oyunlara diğer birçok yarış oyununun aksine çok daha fazla zaman ayırmak gerekiyor, sonuçta bunlar düz birer yarış oyunu değil, birer simülasyon. Demek istediklerimi F1 oyunları tutkunları çok daha iyi anlayacaktır.

Bunları neden yazdım. Birlikte çalıştığım arkadaşlarımdan biri F1 simülasyonlarına oldukça kafa yoran birisi. Ben de piyasadaki diğer oyunlarla birlikte olabildiğince F1'leri takip etmeye çalışıyorum. Yazımızın konusu olan oyunu da bu arkadaştan ödünç aldım. Bazı sohbetlerimizde piyasadaki iyi F1 simülasyonları üzerinde tartışırız. Bu yıl piyasaya çıkan birkaç idiialı F1 oyunu var. Bunlardan biri Grandprix 3, diğeri de elimizdeki oyun. Malesef bir GP3 sahibi olamadığımdan bununla ilgili bir yazı hazırlayamadım. Diğer taraftan bir F1 oyunu daha var ve bu da yine Electronic Arts'tan: F1 Championship 2000. Biraz kafa karıştırıcı değil mi? F1 Championship Season 2000 çıkışından 1 yıldan az bir süre geçmesine rağmen F1 Championship 2000'in devamı olarak piyasaya sürüldü denilebilir (çıkışı 2000 sezonunun başına rastlıyor). Hatta, bazı sitelerde incelemekte olduğumuz oyunun komple yeni bir oyun değil, neredeyse F1 Championship 2000 için yapılmış devasa bir yama olduğu bile söyleniyor. F1 Championship 2000, geçtiğimiz yıl aldığım tek F1 oyunu ve başta grafik kalitesi olmak üzere malesef beni hayal kırıklığına uğratan bir oyundu. Sanırım bu da F1 oyunlarından uzak durmamın bir diğer nedeniydi. Bu arada bir notu da iletmeliyim; F1 simülasyonlarında iddialı arkadaşımın geçtiğimiz yılki favorisi Monaco Grand Prix 2 idi.

Aslında bu tip incelemeleri benim gibi F1 oyunlarından epeydir uzak olan birinin yazması pek doğru değil, ancak yazının başında da belirttiğim gibi yeni sezon başlamak üzere ve sitede F1 oyunu yazan ve yazmaya niyetli kimseyi bulamayınca iş başa düştü. Elbette, bu yazı için diğer bir dürtü de yeni sezonla ilgili yeni bir oyun çıkmadan önce elimizdeki oyunun incelemesini eklememizin şart oluşu idi. :)