Yazıma nasıl bir giriş yapacağıma bir türlü karar veremedim. Hayat hikayemdem bir kesit mi sunsam yoksa oyundan mı girsem derken anında ilham dedikleri ve inanın benim çok ihtiyacım olan o şey geldi diyebilrim. Site editörümüz'e F22 Lightning 3'ü yazıyorum diyeli belki 1 ay olmasına rağmen bir türlü ilhamı yakalayıp yazımı yazamadım arkadaşlar. Şu anda saat 22:10 ve ilhamın ucundan tutmayı sonunda başardım:)

F22 Lightning 3, benim en çok oynadığım uçak oyunlarından oldu. Yıllardır aradığım grafikleri güzel ve oynanışı kolay bir uçak simülasyonunu en sonunda buldum desem yalan olmaz. Novalogic firması adını bence pek iyi duyuramamış ama aslında iyi oyunlar yapan bir firma. Delta Force, Mig 29 ve F22 Lightning serisi bu firmanın aklıma gelen oyunlarından. Aslında bu oyun ya da Mig 29 birbirinden çok benzeyen oyunlar. Aradaki fark sadece F22'nin grafiklerinin biraz daha iyi oluşu.

MS Flight Simülatör 2000'i oynanışı çok gerçekci olmasından dolayı bir türlü oyunu oyun gibi oynayamıyordum (adı üzerinde, zaten gerçek bir uçuş simülasyonu). Ama oyun amaçlı bir oyun arayıp bu oyunu aldım ve bir daha başından kalkamadım. Uçağı hemen kaldırabildim, hemen bir yerleri bombalayabildim... Klavyenin hepsini kullandım ama neyi niçin kullandığımı sonunda anladım. Uçak oyunu alıpta kaldıramayanların ilacı budur arkadaşlar. Bu oyunda dikkatleri çeken başka bir olayı ise yazının sonunda söyleyeceğim; şimdilik sürpriz!

Oyuna nereden gireyim? Kurulum ve grafiklerden başlıyorum...

Oyun sorunsuz bir şekilde kuruluyor. Small veya large olmak üzere iki çeşit kurabilirsiniz. Herkes oyunlarda large'da kurun diye tavsiye eder ama ben size small'da kurmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü ikisinin arasında pek bir fark yok. Small seçeneği 240 Mb boşluk götürüyor.

oyunu kurduktan sonra hemen oyuna dalıyor ve ayarlar kısmına geliyoruz. Eğer 3d hızlandırıcı kartınız varsa hemen onu seçili yapın. Çünkü tüm grafik donanımını bu sayede görebiliyorsunuz ve ancak bu seçildikten sonra 3d sürücüler de açılıyor; Direct3D ve 3Dfx OpenGL olmak üzere. Buradan donanımınıza uygun olanı seçin ve oyuna girin. Ama ben oyuna girmiyor ve grafikleri anlatamaya devam ediyorum.

Grafiklerdeki ilk eksi taraf sadece 3Dfx olarak OpenGL desteğini vermesi. Aslında normal olarak Default OpenGL ve 3Dfx OpenGL olması lazım. Herhalde Direct3D ve OpenGL arasındaki grafik farkını bilmeyeniniz yoktur. Oyun içi grafikleri oldukça iyi. Güneş ve yansıma efektleride mükemmel bir şekilde yapılmış. Yan cama baktığınızda yansıyan güneş herhalde dikkatinizi çekmiştir. Ayrıca benim uçak oyunlarında aradığım bir diğer görüntü olayı ise gökyüzünün iyi olması. Çünkü belki saatlerce gökyüzüne bakıp gidiyorum ve gerçek dışı mat bir gökyüzü ile herhalde uçak kullanmak istemezsiniz. Ama bu oyunda gökyüzü mükemmel, hele ki yağmur yağarken çakan şimşekler tamamen gerçeğe yakın yapılmış; neredeyse üzerime düşecek diye korkuyorum.