Okulların açılmasıyla beraber oyun bombardımanı da başladı (neden yazın başlamaz anlamam?). Beklenen oyunlar yavaş yavaş piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Electronic Art da bu sene boş durmadı ve merakla beklenen serilerinin devamını getirdi. Kısaca Stars 2001 oyunu ise bambaşka bir oyun, çünkü klasik EA izlerini uzerinde taşımıyor. Hadi artık başlayalım.

Stars da Ne?
Eminim çoğunuz bu soruyu birbirinize soruyorsunuzdur. Çünkü oyunun adına bakıldıgında pek de bir futbol oyunu adına benzemiyor. Fakat oyunu oynadıkça ne kadar benzediğini anlayacaksınız. Bu oyunda ana tema maçlarda topladığınız yıldızlarla takımınızı güçlendirmek. Oyunda sadece İngiltere Premier ligi bulunmakta. Fakat ligin her detayı işlenmiş. Stadlarından formalarına kadar herşey dört dörtlük.

Oyunun adından sanından bahsettikten sonra artık incelemeye alıyoruz. Yukarıda da yazdığım gibi sadece İngiltere Premier ligi bulunuyor. Tüm takımların sahaları gerçeğinin bir modeli olarak yansıtılmış. Ancak, grafikler pek iyi sayılmaz, fakat kotu de diyemeyiz. Oynanabilirliği ise gerçekten güzel. Fifa'da olmayan uzaktan golleri burada atabiliyoruz. Oyunda takımınızın iyi bir yere gelmesini istiyorsanız. Mutlaka iyi futbol oynayın. Çünkü ne kadar yıldızınız olursa o kadar kuvvetlenirsiniz. Transferleri de yıldızlar sayesinde yapıyoruz. Oyunun menüsü de oldukça guzel hazırlanmış. Hareketli efekler arka fonu süslüyor. Oyunda 3 temel oyun stili var. Bunlar Friendly, Season ve Custom League. Bunların yanında da oyuna yeni başlayanlar için training (eğitim) seçeneği ve kendi takımını kurmak isteyenler için de "custom team" seçenekleri bulunmakta..

Eksiler, Artılar
Oyunun müzikleri oldukça güzel. Fakat sesler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü İngiltere ligi havasını vermiyor. Oyunda az animasyona yer verilmesi ise çok kötü olmuş. Belli bir süre sonra insanı oyundan soğutuyor. Oyunda çeşitli grafik hataları da bulunmakta. Ayrıca bazı yerlerde oyuncular bomboş kaleye şut bile çekemiyorlar. Bu ise oynayanın "kafayı yemesine!" sebep oluyor. Oyunun yapay zekası da pek iyi sayılmaz. İnsanı bir-iki oynayış sonunda sıkıyor. En büyük eksisi olarak da bir tek İngiltere ligini kapsaması göze çarpıyor. Keşke yanına bir kaç lig daha koysalardı. Takım formaların çok guzel hazırlanmış olması ise bır artı. Stadlarda ise bütün detaylara yer verilmış olması da oyunun başarılı yönlerinden biri. Oyunun bir diğer eksiği ise doğru düzgün bir taktik uygulayamıyor oluşunuz.

Ne değişti?
Oyunun 2000 versiyonunu oynanyan kişiler bilirler. Top adamların ayaklarından daha büyüktü ve oldukça kötü grafiklere sahipti. 2000 versiyonu benim pek hoşuma gitmemişti. Ama 2001 versiyonunu 2000 versiyonuna göre daha başarılı buldum. Grafiklerinden seyircisine kadar daha iyi işlenmiş, ama çok da iyi değil. Oyundaki gol atma pozisyonları 2000'e göre epey geliştirilmiş. Yeni kafa vuruşları, yeni vuruş teknikleri ve yeni sevinçler de eklenmiş..

Sonuç
Sonuç olarak Stars 2001 futbol oyunu aşıklarını pek tatmin edecek bir oyun değil ama gene de bu yoğun ders dolu günlerde iyi gidebilir. Kısacası paranız bolsa alın, eğer değilse şansınızı Fifa 2001'de deneyin derim. Size bol oyun dolu günler...