Far Cry için düşündüm de, daha detaylı bir inceleme yazılması gerekiyor. Bu yüzden, sil baştan daha iyi bir inceleme yazmaya karar verdim. Oyuna derinlemesine dalacağız bu inceleme sayesinde. Hadi bakalım, başlayalım.

Oyun DVD olarak piyasaya çıktı ama CD versiyonu da bulunuyor. Korsan olarak CD'lerde satılan oyunda, büyük ihtimalle eksikler olacaktır. Çünkü loop demo dosyası bile 100Mb'dan büyük. Loop demo dediğim, oyunun ana menüsünde, arka planda oynayan video görüntü. Oyunun DVD olmasının sebebi, ilk başta video görüntüler ve hemen ardından dil seçenekleri. Video görüntüler çok yer kaplıyor. Bendeki DVD'de bir de Fransızca dil desteği var ve tüm filmlerin bir de Fransızca versiyonu var. Kapladıkları alan ikiye katlanıyor böylece. Neyse ki, yükleme fazla zaman almıyor. DVD'den oyun yüklemek çok eğlenceli. Disk değiştirmeye gerek kalmıyor :)

Oyunun setup ayarlarını hem dışarıdan hem de oyunun menüsünden yapabiliyorsunuz. Ama grafik ve ses ayarlarındaki değişikliklerin yürürlüğe girmesi için, oyunu kapatıp açmanız gerekiyor. Yani oyun içi ayar menüsü bir işe yaramıyor. Setup ayarlarında, otomatik ayar seçeneği var. Bana pek gerçekçi gelmedi ama siz de bir şansınızı deneyebilirsiniz.

Oyunu ilk açtığımda, gaza gelip 1280x1024 çözünürlük, herşey Ultra High'da, AF ve FSAA açık oynadım. İlk sahnede bile 4-5 FPS gösterdi :) Ben de hemen FSAA ve AF'yi kapattım. Oyun oynanabilecek hıza ulaştı ama yine de yavaştı. Ben de suratımı astım ve detayları High'a indirdim. Deneme yaptığım sistem, 1Gb DDR RAM'li, 2Ghz işlemcili ve Radeon 9800pro'lu bir sistemdi. Yine de yavaştı.

Oyundaki video görüntüler BINK video formatında ve çok kaliteliler. Oyuna başlar başlamaz, hemen size kısa bir bilgi veriliyor. Biz yelkenlimizle dolaşırken, birisi tarafından batırılıyoruz ve kendimizi tuhaf biryerde buluyoruz. Neyin ne olduğunu anlamaya çalışırken, bir telsiz görüyoruz ve telsizdeki adam bize direktifler vermeye başlıyor. Bizi tanıyor da. Biz onun söylediklerini yapmaya başlıyoruz ve işler karışmaya başlıyor. Önce masum masum adamızda dolaşırken, işin içine özel askerler ve yaratıklar giriyor. Neyse ki adada yanlız değiliz, kurtarmamız gereken bir CIA Ajanı var. Kadın ve güzel. Yoksa o ada çekilmezdi :)

Kontroller, her zamanki gibi. Yürüme, zıplama, ateş etme, sağa ve sola eğilme gibi hareketlerden başka, silah atış modunu değiştirme, gece görüşü, eğilme, sürünme gibi hareketler de var. Işık ve dürbün de ayrı bir olay. Dürbün çok yararlı. Çünkü etrafa baktığınız zaman, düşmanları işaret ederek işinizi bir hayli kolaylaştırıyor. Çünkü yoğun bitki örtüsü arasında askerleri görmek o kadar da kolay değil. Kontrollere alışmak zaman almıyor dediğim gibi. Herşey çok kolay. Ama oyun zor. Bu yüzden bir denge sağlanmış. Sizi zorlayan kontroller değil, düşmanlar. Oyundaki araç kullanımı da çok iyi yapılmış. Minik jiplerden dev gibi kamyonlara kadar seçenekleriniz olacak. Minik jeep'lerin yolu kavrama olayı mükemmelken, ağır bir taşıt aynı hissi uyandırmayacak sizde. Ağırlık hissini çok iyi ayarlamışlar.

Oyundaki minik detaylar, çok harika. Bir kere süper modellenmiş dev bir adadasınız. İç ve dış mekanların hepsi bu adada oluşturulmuş. Çok gerçekçi iç ve dış mekanlar var adada. Herşey tek bir parça olsa bile, genel bölüm değişikliklerinde, bir süre yükleme yapılıyor. Ada çok büyük olduğundan, hafıza dayanmıyor haliyle. Ormanda etrafta çeşitli havanlar dolaşıyor. Renkli papağanlardan sineklere, çeşitli kuşlardan böceklere kadar herşey düşünülmüş. Denizin içinde balıklar da var ki, bu saydığım hayvanların hepsini öldürmek de mümkün. Hatta öldürdüğünüz hayvanlar havadaysa yere düşüyor ve saatler sonra geldiğinizde bile yine aynı yerde görebiliyorsunuz onu. Adamımız suya girdiği zaman yavaşlıyor ve derinleşince de yüzmeye başlıyor. Yüzerken ellerini kullandığını görebiliyorsunuz. Suda ateş edemiyorsunuz ve fazla suyun altında kalırsanız, attaya gidiyorsunuz. Space ile suyun altında nefesinizi tutma gibi bir olayınız var ki, bu baloncuk çıkmasını sengelliyor ve sizi düşmanın görmemesini sağlıyor. Bazı bölümlerde suyun altından gizlice ilerlemeniz gerekebiliyor.

Oyunun en güzel yanlarından birisi, bir görevi yapmak için çeşitli yollardan gitme imkanınızın olması. Mesela bir bölümde, bize telsizle direktif veren adamla buluşmamız gerekli ve bir tepede oyuna başlıyoruz. İstersek yürüyerek patikalardan onca yolu yavaş yavaş gidebiliriz, istersek hemen yandan veya başka yerden jeep alıp gidebiliyoruz veya hemen ilk başta bulunan planör ile de uçarak gidebiliyoruz. Ben ilk denememde karşıki dağa çakıldım ama diğer denememde başarıya ulaştım. Ayrıca bu aletle adayı dolaşmak oldukça eğlenceli. Görevleri böyle çeşitli şekillerde ve alakasız yollardan yapmak çok eğlenceli oluyor. Bir görev için inanılmayacak yollar mevcut. Ben hemen hepsini denemeye çalıştım ama sanırım hala göremediklerim var.

Grafikler bir harika. Herşey mükemmel modellenmişler. High detay seviyesi ile Ultra High seviyesi arasında fazla fark yok. Sadece abartı su efektleri, sudaki gerçekçi yansımalar ve silah ve bezeri yüzeyler üzerindeki tam gerçek gölgeler fark ediyor. Öyle ki, bir ağacın bütün yapraklarının gölgesi silahınızın üzerine düşüyor. Güneşe doğru bakarken, aradan bir kuş geçerse, ki ben bakarken tesadüfen geçti, tam anlamıyla gerçek bir görüntü oluşuyor. Aynı zamanda dikenli teller veya kare kare olan demir zeminler arasından güneşe veya başka bir ışık kaynağına baktığınız zaman da, gerçek yansımaları ve lens flare efektlerini görebiliyorsunuz. Siz bunların keyfini çıkarırken, ekran kartınız neler çekiyor kim bilir :)