Kovboy severler iş başına. Çünkü tam sizlere göre bir oyun çıktı piyasaya arkadaşlar. Management oyunları için değinilmedik mekan ve konu kalmamıştır demiştim geçenlerde. Yanıldığımı anladım. Eskilerin vahşi batısına değinilmemiş! En azından kısa bir süre öncesine kadar öyleydi. Artık değinilmiş. İyi mi edilmiş, orasını yazının devamında göreceksiniz.

Bir kere oyun türe bir yenilik katmış değil. Diğerlerinden tek farkı, değişik bir zamanı ve mekanı konu edinmesi. Bu temel olarak birçok farklılığı da beraberinde getirecektir kuşkusuz ama yine de baz olarak oyunun diğerlerinden bir farkını göremedim. Yine ilgilenmeniz gereken insancıklarınız var. Onların mutlu olması için elinizden geleni yapmanız gerekli. Tabi zaman ve mekan değiştiğinden, insanların eğlence anlayışı ve yaşam tarzları da değişiyor. Bu nedenle bunu da göz önünde bulundurmak gerekli. Ama oyun bu konuda hiç de zorlayıcı değil. Eski oyunlardaki deneyimlerinizle, bu oyunda da harikalar yaratabiliyorsunuz.

Kullanıcı arabirimi sorunsuz olmuş. Kolay oynanabilen bir oyun için daha da kolaylık sağlamış. Yine kullanabildiğiniz herşey ekranın altında, biraz fazla yer kaplamaktalar ama bu sorun olmuyor. Ayrıca diğer bilgileri falan da sol tarafta çıkan pencerelerden alabiliyorsunuz. Oyunda ekonomiye daha çok değinilmiş. Ekonomik yönden güçlü olduğunuz zaman, diğer yönlerden de güçlü olabiliyorsunuz. Yani işin sırrı, cepleri doldurmanın en sağlıklı yolunu öğrenmekte.

Oyunda mutlu etmenız gereken bir dolu karakter var. Salonlarda dinlenmeye gidenler, çalışanlar, kavga edenler, muhabbet edenler. Etrafta gerçekten yaşayan bir vahşi batı kasabası var. Ayrıntılara özen gösterilmiş ama sadece gösterilmekle kalınmış. Etrafta gördüğünüz çoğu eğlenceli detay sadece görsellik olarak oyuna eklenmişler. Çeşitli aktivitelere giremiyorsunuz onlarla. Geniş bir hayal dünyası olan oyuncular, kendilerini dar bir odadaymış gibi hissedeceklerdir oyunu oynarken. Çünkü sadece ekonomik klişelerle ilgilenmek, diğer işlerle fazla ilgilenememek insanı bir süre sonra aksiyona susatıyor ve sıkıyor. Bu nedenle ben de bu oyuna fazla ömür vermiyorum.

Son modaya uygun olarak, oyunun grafikleri sınıfı geçiyor denebilir. Öyle fazla da abartı güzel değiller ama yine de işini yapabilen bir grafik motoru var oyunun. Saçma sapan şeylere rastlamadım ama etrafta dolanan insanlara biraz daha ruh ekleselerdi, daha insancıl görünebilirlerdi. Sanki sadece bir şeyi yapmak için gelmişler dünyaya gibi. Şöyle uzaktan bakıldığında, koskocaman çölün ortasındaki ufacık bir kasaba gibi görünüyorsunuz. Gerçi gerçekten de öylesiniz. Ses efektleri de oyuna uygun olarak yapılmışlar. Kötü yanını görmedim. Hatta bazen eğlenceli bile oldukları söylenebilir. Müzikler de zaman ve mekana uygunlar, zaten bundan bahsetmeye bile gerek yok :)

Bu oyunu management tarzı oyunlardan hoşlananlara önerebilirim. Mekan dışında pek bir yenilik yok, elinizdekilerle de idare edebilirsiniz ama yine de değişik bir tat denemek için, bu oyunu da alabilirsiniz. Ama kesinlikle arşivlik olmadığını söylemek istiyorum. Daha çok, tadımlık.