Neredeyse '97 yılından beri Fifa oynuyorum. Buna Sega ve Amiga'daki Fifa'yı da katabilirim. Oyunun her yeni çıkan serisini merakla beklerdim. Her yeni versiyonun yüklemesinde ise heyecandan ishal olurdum. 2004'e kadar hemen hemen her versiyonu sevmişimdir. Fifa 98, kız arkadaşımdan ayrılmama sebep olmuştu. Ama o oyunu oynarken tek bir şeyi düşünüyordum: Fifa... Fifa 98'de, Fiji, Solomon adaları gibi cazip ülkeleri görmek beni o kadar şaşırtmıştı ki anlatamam.99, 2000, 01, 02, 03 de iyiydi. Sabahlara kadar oynardım hepsini. Okula moruk gibi giderdim. Ama 2004 yılından sonra Fifa'nın sadece bir 'yanılsama'dan ibaret olduğunu düşünmüştüm. Beni ve diğer oyuncuları kandırmışlardı o zamana kadar. O zamanlar başka bir futbol oyunu olmadığı için iyi bir futbol oyunu sanıyormuşum Fifa'yı. Ama yine de oynuyordum.

Sebep...

Oyunlar uzun yıllar evvel kendi başlarına yapılıp çiziliyorlardı. Ve biz oyuncular, o çağın getirdiği teknolojiye bakıp da bazı eksiklere göz yumuyorduk. Yıllar ilerledi, ilerledi. Ve yıllar ilerledikçe oyun sektörü gelişti, genişledi; şirketler çoğaldı, rakipler arttı, piyasa zenginleşti. Spor, strateji, simulasyon, aksiyon, fps, rpg gibi türlerin firmaları sattıkça kazandı.

O zamanlar, büyük firmalar için devir, yap kazan devriydi. Yıllar geçti... Oyuncular her oyun oynayışlarında bilinçlendiler ve bazı oyuncular artık bir oyunda neyin aksadığını, neyin değiştiğini ve oyunun neden modasının geçtiğini kolaylıkla anlayabilecek duruma geldiler. Artık bazı büyük firmalar için herşey eskisi gibi gitmiyordu. Her sene rakip firmaların yükselişine boyun eğiyor, düştükçe düşüyorlardı. Hiç kuşkusuz ki bunları yaşayan en büyük firma EA Sports (futbol dalında) olmuştu. Ve artık onlar için devir, çalış kazan devri oldu.

Aralarında bloklaşmalar olan sadece iki oyun vardır. Ve ülkemizde de son sürat tartışılmaktadırlar. Bunların, Fifa ve PES oyunları olduğundan herkes emindir, artık oyun oynayan herkes bilir bu ikiliyi. (Fenerbahçe, Galatasaray rekabetini geçti yahu:)) Fifa, severleri için son dört yıl sıkıntı içinde geçmiştir. EA Sports'un zihniyeti olacak ki, "artık isim yaptık, üç dört sene uğraşmadan birşeyler yapıp, piyasaya sürelim" düşüncesinden çok çektiler. Ama birşeyler ters gitmeye başlamıştı onlar için. Otobanın diğer şeridinden PES hızla geliyordu. EA daha cismin ne olduğunu anlayamadan Pes, gözden kaybolmuştu bile. Yanlış gidenin ne olduğunu anlamışlardı artık. Düşman tarafından topraklarını kaybeden Ea Sports, karşı atağa geçmek için kendinisini silkeliyordu. Fifa05 piyasaya çıktı.... Ea Sports çalışanlarının o yılda oyunculara birşeyler sunmak için ne kadar çabaladıklarını bilmiyoruz ama bizi pek tatmin etmediği açıktı. Bu hüsranlardan sonra Ea Sports, kulağını oyunculara vermesi gerekirdi. Ki öyle de yaptılar. Ben gibi tüm oyuncular artık Fifa'yı altı sene önceki gibi zevkle oynamak istiyorlardı. Beklenenler nasıl sonuçlanacaktı? Haydi bu sorunun cevabını arayalım...

EA Sports. It's in the game.

Oyuna modlardan giriş yapayım... 2004'te yapılan Career modu ile berbat oynanışın açığını kapamayan çalışmıştı EA Sports. İki sene boyunca bunun dışında yenilikler devrim niteliği taşıyordu. Ama '06 ile birlikte yeni bir mod daha çıkartmışlar; Manager mode. Adından da anlaşılacağı gibi bu moda antrenör olarak giriyorsunuz. Ama isterseniz klavyeyi alıp takımın sahadaki oyununu kendiniz yönetebiliyorsunuz. Sizin de düşünebileceğiniz gibi Career modu, Manager modu olarak değiştirilmiş. Modları kısaca tanıyalım...