İstisnasız herkesin bu incelemeyi açarken aklından geçenleri tahmin edebiliyorum. Haydi genelleme yapmayalım bir çoğunuz � Bakalım PES�e göre FIFA�nın durumu ne olmuş?� düşüncesindesiniz. Aslında bu gayet normal, rekabet içinde olan her şey daima birbiriyle karşılaştırılmıştır. Benim şimdi Fifa 09�u hem PES 2009 ile hem de Fifa 08 ile karşılaştırmam ön görülebilir. Ancak karşılaştırma iki tarafında diğerine göre üstünlükleri olduğu zaman yapılmalıdır. İşte tam bu nedenle Fifa 09�u hiçbir oyunla karşılaştıracak değilim. Kendi alanında en iyiyi başarmış bir oyunla başkalarını nasıl karşılaştırabilirsiniz ki?

Şaşırdın mı?

Tamam kabul ediyorum biraz sert bir giriş oldu. Fifa 09�un en iyi futbol oyunu olduğunu daha ilk paragraftan söylemek özellikle PES sever bünyeleri biraz kızdıracaktır sanıyorum. İşin acı yanı benim bu söylemi ortaya atarken bir PES sever olmamdır. Yıllardır özenle kaçındığım Fifa serisi özellikle iki yıldır gümbür gümbür geldiğini belli ediyordu. Eh hepimizin de dili PES 2008 de yanınca Fifa birden eskiden sahip olduğu tahta kurulmuştu. İşte 2009 yılında çıkardıkları yeni oyunla ne denli ciddi olduklarını gösterdiler. Tahmin ediyorum bu satırları okuyan bazı kişiler oyunu PC de oynadığından � ne diyor lan bu manyak� diye düşünüyorlardır. Onlara katılmamak elde değil. Madem bu kadar iyi bir oyun yapabiliyorsunuz bilgisayar oyuncularını niye kıvrandırıyorsunuz ha yapımcılar?

İlk defa bir oyunun açılış menüsünü bu kadar istekle anlatmak istiyorum. Sanırım oyunculuk tarihimde en fazla zaman harcadığım menü Fifa 09 oldu. Oyuna başladığımızda kendi seçtiğimiz bir oyuncuyla (başlangıçta Ronaldinho seçili oluyor) kaleciyle birebir olacak şekilde antrenman yapıyoruz. Bu sistem çok eğlenceli olmasının yanında oyuna alışmak için birebir. Yapabileceğiniz güzel hareketleri ve nereden hangi tarz şut atmanız gerektiğini çok rahat bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. Yön tuşlarına basarak menü seçeneklerini hızlı bir şekilde görebiliyoruz. Yeni oyunumuzda önceki oyunlarda olmayan en önemli bölüm Adidas: Live Season bölümü. Bu bölümde bize sunulan 6 ligden istediğimiz birini ücretsiz olarak seçip (diğerlerini seçmek istiyorsak ücret ödememiz gerekiyor) oyuna başlıyoruz. Burada ki ligin diğer lig seçeneğinden farkı haftalık olarak oyuncu performanslarının gerçek hayattan aktarılması. Yani takımınızda ki bir oyuncu gerçek hayatta çok başarılı bir maç çıkarırsa bu performansı oyuna aktarılıyor. Valla güzel yahu.


Son iki yıldır yeni nesilde Fifa'nın kat ettiği yol grafikle sınırlı değil.

Oyunda bulunan diğer bölümler arasında artık alışık olduğumuz menajerlik ve Be a Pro bölümleri yer alıyor. Menajerlik kısmında seçtiğimiz takıma detaylı bir şekilde etki edebiliyoruz. Sponsor seçimi, transferler, bütçe ayarlaması ve benzeri detaylarla ilgilenmemiz gerekiyor. Be a Pro da ise seçtiğimiz tek bir oyuncuyu tüm maç kontrol ediyoruz. Oyuncumuzun yaptığı olumlu-olumsuz pas, topa kayma, şut gibi değerler performansını azaltıyor veya artırıyor. Be a Pro seçeneğini istersek sezon şeklinde de oynayabiliyoruz. Tek bir oyuncuyu kontrol ederken en fazla zevki �Pro� kamerasında aldığımızı düşünüyorum. Bu kamerada aynı oyunun açılış menüsünde de olduğu gibi oyuncuyu arkadan 3. şahıs kamerasından görüyoruz. Tabii �yok arkadaş böyle oyun mu olur adam gibi kamera yok mu?� diyorsanız alışık olduğumuz kamera seçenekleri de sizleri bekliyor olacak.

Artık yavaş yavaş oyunun içeriğine geçelim. Oyunda bütün takımlar ve oyuncular lisanslı olarak yer alıyor. Zaten bu lisans işi Fifa için yıllardır daima bir artı olmuştur. Takımımızı seçtikten sonra kadro ve taktik ekranına geçiyoruz. Bu oyunda öncekilere göre daha detaylı bir taktik ekranımız yer alıyor. Hücumda ki pas mantalitemiz, kanatları kullanma sıklığımız, savunmanın geriye ne kadar yaslanacağı gibi detaylarla oynayabiliyoruz. Kadromuzu da belirledikten sonra oyuna başlıyoruz. Öncelikle belirteyim top asla ama asla balon gibi değil.