Electronic Arts firmasının belki de en başarılı oyunu olan FIFA serisini eminim bilmeyeniniz yoktur. O yüzden yok şuydu buydu diye bir giriş bölümüne gerek yok sanırım. Bundan önceki yıllarda Fifa serisinin yeni bir oyunu çıktığında eski oyuna göre çok fazla bir değişiklik olmuyordu. Kadroları biraz değiştiriyorlar, belki 1-2 yeni lig ekliyorlardı. Biraz grafik makyajı yapıp ticari bir mantaliteyle gidiyorlardı. Fakat bu versiyonda tam anlamıyla bir devrim yapmışlar. Fifa 2000 ile nerdeyse hiç benzeşmeyen yepyeni bir oyun şekliyle Fifa 2001'i yaratmışlar. Oyun tam anlamıyla harika arkadaşlar. Çok zor beğenen beni bile tavladılar doğrusu : )

Oyundaki en büyük gelişme beklendiği gibi grafik özelliklerinde oldu. Diğer versiyon geçişlerindeki gibi ufak tefek değişiklik yerine, yeni çıkan bir oyunmuşçasına etkileyici grafiklerle karşılaşıyorsunuz. Maç sırasında kullanılan 3D motoru, rendering ve texture özellikleri tam anlamıyla mükemmel. Aynı şekilde oynanabilirlik, hareketlerdeki gerçeğe yakınlık ve alınan zevk de üst düzeyde.

Maç sırasında karşılaşılan yenilikler ise şöyle;

* Oyuncuların görüntülerindeki detaylar oldukça başarılı, yakın çekim görüntülerde bile eller ve hatta parmaklar dahi oldukça gerçekçi.

* Oyuncuların yüzlerini oluşturan fotoğraflar eskisi gibi sırıtmıyor ve gerçeğine benzerlik oldukça başarılı.

* Oyuncuların yaptığı hareketler daha detaylı olarak işlenmiş, robot gibi hareketler artık yok. Yarım vole vuruşlar dahi eklenmiş.

* Gol sonrası sevinç gösterilerinde çeşit çok artırılmış birbirinin aynısı hareketleri artık göremeyeceksiniz.

* Yine gol sonrası sevinçlerde oyuncuların sevinç çığlıklarını da duyabiliyorsunuz.

* Taraftarların tezahüratları ve hareketleri oldukça çeşitledirilmiş.

* Kart görme ve düdük sonrası hakemlerle tartışma sahnelerinde çeşit artmış.

* Yan hakem pozisyonu koşarak takip ediyor ve bayrağını kaldırarak pozisyonu işaret ediyor (Belki bir eksik; oyuncular yan hakemle tartışmıyorlar).

* Oyun sırasındaki sesler ve menu penceresinde çalan müzik mükemmel. Sırf müziği dinlemek için dakikalarca menüde bekliyorum. Eskisi gibi oyun müziği olarak bir parça değil, birden fazla parça kullanmışlar.

* Maçı başlatma vuruşu gerçeğine uygun hareketlerle yenilenmiş.

* Eski oyunlardaki gibi attığınız pas öyle kolay kolay yerini bulmuyor. Paslaşma oldukça zor. Rakibin pasını da kesebiliyorsunuz.

* Sürekli kanatları kullandığınızda rakip bi süre sonra kanatları kapatıyor. En çok pas attığınız oyuncuya markaj uyguluyor.

* Oyunun oynanışı her zorluk derecesi için daha fazla zorlaşmış.

* Kaleciler eskisi gibi ablak ablak bakmıyor saçma sapan hareketler yapmıyor.

* Team management'ta verdiğiniz taktik oyuncular tarafından gerçekten uygulanıyor. En sonunda takımınız gerçekten press yapabiliyor artık.

* Havadan atılan paslar daha başarılı hatta yer paslarından daha iyi.

* Topu kaptıran oyuncu kendi kendine topu kapmak için hırsla topa koşuyor. Aynı şekilde ortada veya konturpiyede kalan toplara futbolcu müdahale etmek için depar atıyor.

* Kamera açılarında bir artış yok fakat kameranın yüksekliğini ve zoom'unu ayarlayabiliyorsunuz.

* Maçları oynamadan simüle etme özelliği gelişmiş ve daha gerçekçi sonuçlar alınıyor.

* Sahadaki reklam panolarında bir süpriz var. Türkiye milli takımının evindeki maçlarında Power Fm, Star Digital ve Ülker gibi firmaların reklamları var.