FIFA serisi her sene hiç sektirmeden aynı zamanda piyasaya çıkıyor. Senelerdir de EA geleneği olarak değişik vaadlerde bulunıyorlar. Bunların büyük bir çoğunluğu gerçekleşmiyor tabi. Konsolların da gelişmesi ile birlikte, artık herkes konsollarda futbol oynamaya başladı. FIFA serisi geriledikçe, konsollardaki futbollar gelişti. Hal böyle olunca, FIFA serisi için büyük yenilikler yapma gereği doğdu.

EA Sports bunu başarmış, oyuna yeni bir kariyer modu eklemiş. Bir kere oyunun menüsü tamamen yenilenmiş. Favori takımın seçilmesi ve diğer herşey farklı ama eskisinden karışık değil. Herşey yerli yerinde, menüye alışmak kısa zamanda halloluyor.

Oyunun can alıcı noktası, WE serisindeki Master League gibi bir modun FIFA'ya eklenmiş olması. Bu modda sıfırdan başlayıp bir takımla sezon maçları yapıyorsunuz. Transferler ve benzeri şeylerle zaman geçiyor ve bir bakıyorsunuz siz dünyanın en iyi takımı olmuşsunuz. Böyle gidiyor işte. Bir çeşit kariyer modu, artık spor oyunlarında moda oldu.

Bu tamam ama ya diğer özellikler? FIFA bence bu sene de hiç güzel olmamış. Oyun içinden bahsediyorum. Kontroller anlamsız bir şekilde değiştirilmiş, bir mantıklı açıklaması olduğunu sanmıyorum. Ayrıca karakter modellemerinden tutun da stadyum grafiklerine kadar herşey daha da kötüleşmiş gibi.

Hemen grafiklerden bahsedeyim. Adamların grafikleri hiç güzel değil. Gerçek futbolculara benzemesi bir yana dursun, dokuların özensizce birleştirilmesi, bazı birleşim noktalarının sırıtması ve doku çözünürlüğünün çok düşük olması, 2004 yılında çıkan bir futbol oyununda beklenmeyecek bir özellik. Stadyum olarak da, hayli sade bir tasarım gerçekleştirilmiş. Sadece çimler artık yukarı doğru olduklarını hissettirebiliyorlar ve seyirciler daha bir güzel görünmekte. Diğer ayrıntılara dikkat edilmemiş. Stanyumun arka planındaki binalar falan öndeki dokulardan çok daha kalitesiz olduğundan abartı sırıtıyor ve ortamı bozuyor.

Karakterlerin hareketleri de çok ağır. En hızlı modda oynamak bile buna engel olamıyor. Hareketler hiç gerçekçi değil. topun fiziğine de dikkat edilmemiş gibi. Oyun biraz daha zorlaşmış, kaleciler akıllanmış. Ama bu oyunu kurtarmaya yetmiyor.

Ağırlıktan bahsetmişken, oyunda bir yavaşlık var ama çözemedim gitti. Oyunu Radeon 9800pro'da da denedim, Geforce FX 5900Ultra'da da. Ama sonuç hep aynı. Süper bilgisayarlar olmasına rağmen nedense hep yavaştı, akıcı bir oyun yoktu. Detayları kapattım, çözünürlüğü sonuna kadar düşürdüm ama yine değişmedi. Bu yavaşlık, kısa zamanda yamalarla düzeltilebilir. Bence seyircilerden ve çimlerden kaynaklanıyor ama belli de olmaz.

Ses efektleri de her zamanki gibi. Müzikler popüler kişilerden alınmış. Spiker bildiğimiz spiker, aynı şeylerden bahsediyor yine. Kendini fazla tekrar etmiyor en azından ve bir de yorumcu var. Aralarında muhabbet ediyorlar ama kısa zamanda onları kapatmak durumunda kalıyorsunuz.

Sistem ihtiyacından bahsetmeye gerek kalmadı sanırım. FIFA'yı da böyle yerden yere vuracağımı düşünmemiştim ama ne kızın ne de bozulun arkadaşlar. Şu satırı yazana kadar 1 yıldız vermiştim oyuna ama şimdi 2 yapıyorum. Hadi bakalım :) Acıdım bir an, önceden az oynamıyorduk. Ama ciddi söylüyorum, oyuna fazla dayanamadım ve bu yazıdan sonra sileceğim. Nasıl olsa kısa süre sonra PES bizlerle olacak :)