EA Sports oyunlarının arasında rakipsiz olan bir kaç oyundan biridir Fight Night serisi. Sadece boks oyunu sevenlerin değil tüm spor tutkunlarının hayran kaldığı, bağımlılık yaratan Fight Night, serinin son oyunu Round 3 ile Xbox 360'a uzun zaman önce gelmişti ve şimdi yenilenmiş grafikleri ve eksikleri giderilmiş özellikleri ile PS3 sahiplerinin nabzını yokluyor. Bu gelmiş geçmiş en gerçekçi boks oyununun yeni versiyonunun ayrıntılı incelemesine başlayalım bakalım.

Fight Night: Round 3 başarılı bir boks similasyonu. Oyunda kendi karakterimizi yaratıp efsane haline getirmek için ringlerde bir araba sopa yiyebileceğimiz gibi aynı zamanda boks tarihinin ünlü simalarını seçip boks kariyerlerini yeniden yazabiliyoruz. Fraizer'dan Ali'ye, Jones Jr'dan Hopkins'e kadar bir çok ünlü karakteri oyunda bulabileceksiniz. Oyunun tek kişilik 'Kariyer' modunda çok fazla ayrıntı getirilmemiş malesef. Maç için kontrat imzalayabileceğiniz değişik boksörler olsa da seçenekler çok fazla değil. Fakat bazen değişik maçlar için kontratda değişik maddeler var. Mesela bazı maçlardan daha çok para kazanabilecekken aynı hafta oynayabileceğiniz başka bir maçda daha az para kazanıp popileritenizi arttırabilirsiniz. Bunun gibi değişik maçlar seçebiliyorsunuz kontrat kısmında. Kontratımızı imzaladıktan sonra çalıştırıcı tutabiliyoruz fakat çalıştırıcının yaptığı şeylerde pek ayrıntıya girilmemiş. Oyunu bir strateji oyununa benzetmemek için ellerinden geleni yapmışlar. Çalıştırıcınız size 3 değişik çalışma stilinden birinde arkadan psikolojik destek veriyor, o kadar. Çalıştırıcınız "Haydi koçum, yaparsın, edersin" naraları atarken kum torbası, ağırlık kaldırma veya yumruk atma modelinden birini seçip çalışma yapıyorsunuz. İşin saçma tarafı bunların üçünü birden çalışamıyorsunuz. Sadece birini seçip değişik özelliklerinizi yüzde olarak arttırabilirsiniz. Anlayacağınız oyun hızlı olsun ve hemen ringe atılalım diye stratejik öğelerden kaçınılmış ve ayrıntılar es geçilmiş. Neyse efendim daha açıklamanın başında oyunu yok yere tepelemeyelim. Oyunumuz çok güzel bir oyun. Artıları eksilerini kapatıyor diyebiliriz.

Ringe çıkalım artık

Çalıştırıcınızla işiniz bittiğinde tek seçenek ringe atılmak kalıyor. Ringe gelince bir anda herşey değişiyor. Şu ana kadar sizi rahatsız eden o küçük ayrıntıları unutuveriyorsunuz. Ekranda neredeyse kanlı canlı diyebileceğimiz kadar gerçekçi boksörleri görünce herkesin ağzının bir karış açık kalacağına garanti verebilirim. Grafikler o kadar iyi ki hiç oyun oynamayan insanları bile ekran başında tutup oyunu izlettirebiliyor. 360 versiyonunda olan grafikler zaten güzeldi adamlara bu yetmemiş daha da uğraşıp karakterlerin terlerinden, derilerine, kaslarina ve ışıklandırmaya kadar her şeyi geliştirmişler. Yumruk yediğinde boksörlerin suratlarındaki titreşimlere kadar ayrıntılara girilmiş ve çok iyi bir iş başarılmış. Sesler de gerçekten güzel. Değişik burun kırılma, çene yamultma sesleri ile oyuna büyük bir gerçekçilik eklemişler. Kendinizi ringde gibi hissediyorsunuz. Fakat maçları sunan spikerler insanın sinirlerine dokunmaya başlıyor bir kaç maçdan sonra. O kadar işi başarıyla halletmiş EA Sports spikerlere iki kelime daha ekleyememiş. Aynı yorumları duymaktan gına geliyor. Ayrıca oyun aralarındaki müzikler de güzel ama bu kadar az olmamalıydı. Şarkıları (ister istemez) ezberledikten sonra müzikleri tamamen kapadım. Aynı şarkıları duymaktan sıkılıyorsunuz.

Peki ya oynanabilirlik nasıl?

Oyunu oynamak sandığınızdan çok daha kolay. Ben o kadar tuşu nasıl kontrol edeceğim diye düşünüyordum fakat gördüm ki boşuna kafayı yormuşum. Oyunun kontrollerini ayarlar kısmından değişik konfigirasyonlardan birini seçerek değiştirebiliyorsunuz. Kısaca açıklamak gerekirse, sol analog ile karakteri yönetiyoruz sağ analog ile yumruklarımızı. Eğer L1 tuşuna basılı tutarsanız sol analog boksörü sabit tutup değişik yönlere eğilmesini sağlıyor. R1 tuşuna basılı tutarsanız yine sol analogla boksöre değişik yönlerden savunma yaptırabiliyoruz. Daha önce dediğim gibi sağ analog her çeşit yumruğu atmanızı sağlıyor. Saat yönünde ve saatin tersi yönünde dönüşlerle sol ve sağınızı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Tabi ana menüdeki Game Modları bölümünde 'training'e gidip tüm vuruşları öğrenip çalışmanızı tavsiye ederim. Ama hala bu sağ tuşla tüm yumrukları yünetmek zor ben bu kadar karışıklığa gelemem diyorsanız. Controller konfigrasyonunu 'Config 3' ile değiştirin, X ve kare tuşları sol yumruklarınız üçgen ve çember sağ yumruklarınız olsun ve dertleriniz bitsin. Özellikle antrenör ekranlarında 'Config 3' kullanmak aşırı kolay oluyor.

Tüm seçeneklere göz atalım

Oyunu ilk koyduğumuzda ekrana 'Yeni Oyun Yarat' , 'Kaydedilmiş oyunu yükle' ve 'Kaydetmeden devam et' şeklinde üç seçenek çıkıyor. İstediğiniz seçeneği seçip ana ekrana geldiğimizde karşımıza şu seçenekler çıkıyor...