Bu oyun için yıllarca güzel şeyler kaçırdım, heba ettim, uykusuz kaldım; bundan fazlası bile var ama hepsini yazmaya kalksam sayfalar sürer. Pek tabi üniversiteye hazırlanırken gecenin 2-3'ü gibi benim ders çalıştığımı zanneden anne-baba, aslında o saatte vantilatörün 1. kademede soğutma sorunu olan işlemci fanına doğrultulmuş vaziyette CM oynadığımı bilmiyordu. Belki bunu da eklemeliydim listeye; neyse. Biliyorum azıcık gecikti inceleme ama bu ne benim tembeliğimden (ha, ne?), ne de yoğun oluşumdan kaynaklanmadı. Tamamen Nejat Serpen'in suçu! Her neyse canım bir FM daha geldi ve aldık, oynadık hepimiz. Oynayamayanlar var ise hemen ufak bir öğüt vereyim: Varsa çocukları yatağa yatırın, Ramazan ayı neticesinde sahur keyfini çıkartın FM ile. Hatta hatun kişiliği de kayınvalide ya da bilimum arkadaşlarından birisine yollayın.

Yazının başında belirtmekte yarar var; artık hepimiz FM serisinin temel öğelerinden ziyade sanki bir güncellemeymiş her yıl yenilendiğini biliyoruz. Dolayısıyla şu tuş buraya gidiyor, bu tuş şunu yapıyor gibi her sene aynı şeyleri yazmak yerine; bu sene biraz daha değişik bir yazı yazmaya karar verdim. Yine konu içerisinde oyunun yeniliklerinden, dinamiğinden bahsedeceğim. O halde başlayalım.

Açılışta göze çarpan update tuşunun bir işe yaramadığını üzülerek farketsem de SI-Games, aslında oyuna yenilik katmaya çalışıyor her sene. Tabi bunda başka hiçbir konseptte olmayan hayran kitlesinin yardımı ve desteği büyük rol oynuyor. Ama sorsam ki hayatında ilk defa FM oynayacak birisi için eskiye nazaran iyice karmaşıklaşan bir arabirimde bu adam ne yapabilir? Haliyle alışana kadar zorlanacaktır; kaldı ki bu süreçte birçok kişinin oyundan vazgeçeceği de bir gerçek. Nihayet SI, buna çare olacak bir yardım sistemini geliştirdi. Oyun içinde F1 tuşuyla rahatlıkla erişilebilinecek yardım sistemi basma-kalıp bilgilerden ziyade, ayrı her pencere için spesifik bilgiler veriliyor. Eh, SI yeni oyuncuları kapmak niyetinde anlaşılan! Tabi müdavimlere de yenilikler hakkında ufak tefek bilgiler de vermeyi amaçlıyorlar. Özellikle de benim gibi biraz ara vermiş kişilere ilaç gibi gelebilir bu özellik.

Aslında söylemeyi unuttum, oyun en başından beri çok daha hızlı göründü gözüme. Sistemim de öyle ahım şahım bir şey değil ama 2005'e oranla çok daha hızlıydı. Sanki önceki uyuz mu uyuz, gidip yemek yedirtip geri gelindiğinde hala devam eden ilk yükleme kısmını hızlı geçiyor. Elbette bu süre zaten seçtiğiniz lig sayısı, veritabanı boyutu ile yakinen alakalı ama benim AXP M-2500@2200Mhz işlemci ve 1 gig ram sistemime rağmen 4 lig ile oyuna başlayınca bile pek fazla zorlamadı. Minimum olarak 128mb RAM ve 800mhz işlemci istediğine göre, sanırım böyle bir konfigürasyona sahip kimseler 3-4 ligi açmaya kalkışmazlar.