Championship Manager 4 gibi bir şaheseri beklerken, göz piyasaya çıkan menajerlik oyunlarını pek görmez. Bu oyun da piyasaya yeni düşmüş bir menajerlik oyunu. CM 4 karşısında ne kadar şansı olacak bilmiyorum ama, beklediğimiz oyunun ertelenmesi bu oyuna 1-2 aylık bir süre verilmesini imkanlı kılabilir. Ama bundan öteye gidebileceğini hiç sanmıyorum. Yazının başında neden bunları söylemeye başladım bilmiyorum ama herkesin fikri, yeni bir menajerlik oyunu çıktığında bu olacaktır.

Oyun bildiğimiz her özelliği taşıyor. Pek bir eksiği yok. Özellikle menü sistemi oldukça kullanışlı ve basit. Her durum için ayrı bir ekranda detaylı bilgi verilmiş. O yüzden karışıklık çıkması engellenmiş. Yani transfer için ayrı bir ekran, her oyunucun özellikleri için ayrı bir ekran gibi. Menüler özgün tasarım gibi değil, sanki daha önce başka biryerlerde görmüşüm gibi hissettim. Ayrıca menülerin arka planlarında da hep oyunun yapımcı firmasının logolarını görüyordum ki, can sıkıcı oluyor her yerde reklam görmek. Arada sırada da gerçek resimlere rastlıyorsunuz, daha doğrusu heyecan verici resimlere.

Oyunun şöyle kısa kısa özelliklerine bakalım. O zaman daha çok fikrimiz olacaktır. Nasıl olsa grafik ve sesler ile pek alakası olmayan bir oyun bu. Mesela oyunda spiker anlatımı var. Maçta olan biten herşeyi size anlatıyor. Sratejinizi buna karşı değiştirebiliyorsunuz. Spikerin detay seviyesi hoşuma gitmedi değil, en azından herkes hakkında fikir edinmenizi sağlıyor. Oyuncularınızı antremana çıkartırken, kendinize özel çalışmalar da tasarlayabiliyorsunuz. Bunların otomatik olarak günün belirli bir saat aralığında yapılmasını sağlayabiliyorsunuz. 1871 yılından itibaren yapılmış hemen hemen tüm maçların sonuçları ve olan önemli bazı olaylar, ansiklopedik bir şekilde oyuna aktarılmış. Ayrıca oyunda her turnuva var. Yani Avrupa veya diğer kıtalardaki turnuvalar, ülke ligleri, hemen hemen hepsine yer verilmiş. Bizimki de dahil olmak üzere.

Bunları yaparken hiç zorluk çekmeyeceksiniz, çünkü oyun her zaman bir sonraki adımda neler yapmanız gerektiğini size tavsiye olarak sunuyor. Yani yapmasanız da olur tabi ama yine de oyun size tavsiyede bulunuyor. Bu aslında yararlı bir özellik. CM serisinde tonlarca mail geldiğinde, ne yapacağınızı şaşırabiliyordunuz. O yüzden önemli bir transferi veya teklifi atlama ihtimaliniz oluyordu. Ama burada en önemlisinden önemsize doğru size bir tavsiye listesi sunuluyor. İsterseniz, bakmayabiliyorsunuz, kendinize güveniyorsanız tabi :) Aynı listede, günün olayları, olay yaratan haberler falan da veriliyor. Bir çeşit magazin programı gibi birşey işte, bulaşmayın, nefret ederim ben ehe.

Aslında CM serisinde bugüne kadar neler gördüyseniz, bu oyunda da hemen hemen benzerlerini göreceksiniz. Ne eksik ne fazla dersem daha doğru olacak. Yani ilk paragrafta bahsettiklerim bir ölçüde doğru değil gibiydi. CM'yi her zaman tercih edeceksiniz bu doğru ama bu oyun onun kopyası değil. Onun kadar başarılı hemen hemen. Ben bu tür oyunlara fazla zaman ayırmam; bana karışık gelirlerdi Ama bu oyun biraz daha derli toplu göründü bana. Verdiği detaylı bilgiler falan da oyundan sıkılmadan ve bunalmadan ilerlemenizi sağlıyor.

Oyun hakkında başka nelerden bahsetmeliyim bilmiyorum. Hadi grafiklerden bahsedelim bari. Grafikler güzel, sadece ikonlardan ve resimlerden oluşmakta. Ama kötü değiller, cillop gibiler. Herşey yerli yerinde ve düzenli. Mesela oyuncu özelliklerine falan, her menüden direk ulaşabiliyorsunuz. Maç anlatımlatı, gösterilen ufak animasyonlar da oyunun tuzu biberi olmuş. Seslendirmeler de aynı şekilde oldukça mütevaziler. Kötü olmadıklarından eminim, çarpıcı da değiller ama.

İşte böyle, oyun için anlatılacak sayfalar dolusu özellik var ama bunları zaten sizler biliyorsunuz. Bu nedenle fazla kasmaya gerek yok. Önemli olanlarını söyledim. Bu oyunu rahatlıkla da tavsiye edebilirim. CM üzerine başka gül koklamak istemeyenler, en azından o gelene kadar bu oyunla idare edebilirler. O geldiğinde ise, hemen elbise dolabına saklarsınız :) Uyuduğunda ise diğerini çöpe atarsınız. Zaten fazla bir sistem de istediği yok, yaşlılar da birlikte olabilir, yani yaşlı bilgisayarlarla da oynamak mümkün anlamında söyledim :P Tamam, sustum.