Evet, gerçekten de bir çok otomobil ve hatta kamyon üreticisi oyun firmalarıyla anlaşıp içinde kendi ürettikleri araçların bulunduğu oyunları yaptırıyorlar. Bunlardan biri de Ford. Porsche, Electronic Arts ile anlaşıp Need for Speed: Porsche Unleashed'i yaptırmıştı hatırlarsınız. Elbette Porche'un gerçekten de Need for Speed'in konseptine uygun bir marka olduğunu da unutmamak gerek.

Bu oyun üzerinde "Ford Racing 2001" yazdığı için oldukça dikkatimi çekti ve aldım. Eve geldiğimde üzerinde sadece "Ford Racing" yazan bir oyunun zaten elimde olduğunu gördüm. Şöyle bir düşününce bunu 2000 yılı içinde almış olduğumu hatırlayıverdim, hem de incelemesini yazmak için; sanırım vakit olmamıştı veya "artık yazmak için çok geç" diye düşünmüştüm. Geç değilmiş, çünkü ilk aldığımın Avrupa sürümü, yeni aldığımın ise Amerika sürümü olduğunu farketmem uzun sürmedi. Ee, oyun tekrar güncel hale geldiğine göre bu fırsatı da kaçırmamak gerek diye düşündüm ve sarıldım klavyeye :)

Aslında oyunla ilgili teknik açıdan söylenecek çok fazla birşey yok. Ismarlama yapıldığından tamamıyla görsel efekt ağırlıklı bir oyun. Araç kontrollerinin gerçekçilik açısından gerçek araç kontrolleriyle fazla ilgisi yok. Bundaki amaç ise oyunun amacına uygun, yani reklam amaçlı oluşu. Doğal olarak, oyun da teknik yönlere ağırlık vermeye çalışmaktan çok göze hitap etmeye çalışıyor.

Oyunda görsel olarak gayet güzel modellenmiş 12 değişik Ford modeli bulunuyor. Bunlar, KA, Escort, Explorer, Fiesta, Focus, Mondeo, Mustang, Puma, Taurus, konsept arabası GT90 ve kamyon modeli F-150. Bu modellerin ise sekiz değişik varyasyonu mevcut. 1997'den 2000 modellerine kadar her yıl için iki farklı model.

Ford Racin'de toplam 10 farklı pist var. Tüm bu pistlerde gece veya gündüz, normal, yağmurlu veya karlı havalarda yarışıyorsunuz. Oyuna ilk başladığınızda yukarıdaki arabalardan sadece dördü'nün 1997 modelinin iki varyasyonunun ve pistlerden de sadece üçünün açık olduğunu göreceksiniz (Quick Race seçeneğinde). Diğer arabaları ve pistleri açmak için birçok oyundan alışık olduğunuz gibi "kariyer modu"na girmeniz ve başarı sağlamanız gerekiyor.

Kariyer modunda ise karşınıza üç değişik şampiyona serisinde (championship series) beş farklı yarış kategorisi (race class) çıkıyor: "Class", "Closed" ve "Open". "Class"ta aynı model ve sınıftaki ve performans olarak birbirine çok yakın arabalarla yarışıyorsunuz. "Closed"da sizin bulunduğunuz sınıfın bir alt ve bir üstündeki sınıflarda bulunan arabalara karşı, "Open"da ise oyundaki tüm araç tiplerinin katılabildiği yarışlar yapıyorsunuz. Amacınız tüm arabaları ve pistleri açmak ise, yapmanız gereken "Class"ta yarışmak ve hızla yukarılara tırmanmak.