Formula 1 yarışları, dünyanın en büyük organizasyonuna sahip, en hızlı ve en teknik yarışlardır desem hiç de yanlış olmaz sanırım. Bu yarışlarda kullanılan araçlar hem görsel olarak hem de güç olarak insanları kendilerine bağlarlar. Formula yarışlarına üç değişik yaklaşım tarzı vardır. Birinci grup fanatik Formula takipçisidir. Sıralama turlarından, o uzun yarışlara kadar her şeyi takip ederler, tüm sürücüleri tanırlar ve pit ekiplerine kadar bilgi sahibidirler. İkinci grup ise Formula'dan nefret eder. Yarışları uzun ve sıkıcı bulurlar. 'Ne anlıyorsun şundan?' şeklinde radikal yorumlar yaparlar. Son olarak da araçların görüntülerini ve hızlarını seven, ara sıra görürse ekranda bir iki saat takılan fakat bunun dışında pek de bilgisi olmayan 'Benim sevgim bu kadar' grubu vardır. Hangi gruptan olursak olalım bir şey de hemfikirizdir, o da Formula 1 araçlarının sesleri harikadır. Bir uçak motorunu andıran o tiz ve güçlü ses herkesin içten içe hoşuna gider.

İsterseniz arcade isterseniz simulasyon

Formula oyunlarına gelecek olursak pek de farklı bir tabloyla karşılaşmadığımızı söyleyebilirim. Bu oyunlar klasik yarış oyunlarından öte teknik simulasyon oyunlarıdır. Formula fanları oyunda detay ararken - Aracın kanat açılarını değiştirmeye varan- Formula ile pek de ilgisi olmayan yarış severler kolay kullanımlı arcade versiyonu Formula oyunları görmek isterler. Konu Formula olunca bu dengeyi yakalamak gerçekten güçtür. PlayStation 3 için çıkmış olan Formula 1 CE işte bu dengeyi yakalayabilmek ve tüm yarış severlerin ilgisini oyuna yöneltmek için çok çabalamış ve bize ister otomatik ayarları kullanabileceğimiz ister araç ayarlarına son noktasına kadar girebileceğimiz bir oyun sunmuş. Fakat yine de en baştan söylemek gerekir ki Formula 1 CE teknik yarış severleri çok daha fazla mutlu edecek bir oyun. Bu oyunu incelerken de klasik bir yarış oyununu eleştirir gibi değil, bir Formula simulasyonunu eleştirir gibi oyuna yaklaşmayı uygun görüyorum. Yine de elimden geldiğince Formula dünyasına adım atmak isteyen okuyuculara da bazı detay bilgiler vereceğim. Umarım konuya ilgi duyan ve çok bilgisi olmayan okuyuculara da biraz yardımım dokunur.

Oyunumuzda seçebileceğimiz 11 takım ve her takımın iki sürücüsü var. Oyundaki sürücü listesi çok da yeni değil. Merak edenleriniz için tüm listeyi hemen geçeyim.(Geçtiğimiz senenin kadroları)


Toro Rosso - V. Liuzzi ve S. Speed
Super Aguri - T. Sato ve Y. Ide
Renault - F. Alonso ve G. Fisichella
McLaren - K.Raikkonen ve J. P. Montoya
Ferrari - M. Schumacher ve F. Messa
Toyota - R. Schumacher ve J. Trulli
Williams - M. Webber ve N. Rosberg
Honda - R. Barrichello ve J. Button
RedBull - D. Coulthard ve C. Klien
BMW Sauber - N. Heidfeld ve J. Villeneuve
MF1 - T. Mateiro ve C. Albers

Oyunumuz bize değişik oyun modları sunuyor. Bunlar sırasıyla;Quick Race - İstediğiniz pistte istediğiniz sürücü ile hiç bir ayar yapmadan bir yarış yapmak için.

Time Trial - İstediğiniz pistte zamana karşı yarışmak için.

Race Weekend - Formulanın hen hangi bir pistindeki bir hafta sonunu, çalışma turları, eleme turları ve yarış gününü yaşayabilmek için.

World Championship Mode - Tüm dünyadaki 18 pistte sırasıyla yarışıp dünya şampiyonu olmak için.

Online - Online olarak 11 kişiye kadar destekleyen oyunlar için. (Diğer yarışçılar AI olarak mevcutlar)

Career - Kendi yaratacağınız karakterle kariyerinize sıfırdan başlayıp, şampiyonluğa kadar giden yolda günler geçirmek için.

Kariyer modu ve Yarış günü

Kariyer Modunda karakterinizi yarattıktan sonra 3 değişik firmadan test sürüşlerine katılabiliyorsunuz. Bu firmalar pistteki hızınız ve kabiliyetiniz doğrultusunda size takımda birinci sürücü koltuğu da verebilir, test sürücüsü olmanızı da isteyebilir. Anlaşmayı imzalamadan önce tüm testleri yapın ve hangi firmanın size ne gibi olanaklar sunduğuna bakın. Test sürücüsü olmanızı isteyen bir firma olursa, bunun anlamı sadece yarışlardan önce yapılan test sürüşlerini yapacaksınız, pazar günkü asıl yarışları siz yapmayacaksınız demek oluyor. Tabii ki test sürüşlerinde kabiliyetinizi gösterince sizi takıma alıyorlar ama böyle bir anlaşma yaparsanız ilk yarışta köşede oturup yarışı izleyince şaşırmayın. Tavsiyem iyi bir pozisyonda iyi bir teklife imza atın.

Oyundaki tüm ayarlar rahatça değiştirilebilir durumdalar. İster her şeyi otomatik yapın ve ince detayları kafanıza takmayın isterseniz tüm ayarlarla oynayın sizin seçiminiz. Fakat her şekilde size ayarları ve bir yarış hafta sonunu kısaca anlatmaya çalışacağım.