Özgürlük savaşçıları. Basit bir isim, klişe bir konu. Her zamanki gibi bir ülke diğerlerinden daha çok gelişmiş, diğer ülkeleri ele geçirmiştir. Buna engel olmak isteyen bazı direnişçi kişiler de savaşa başlamıştır. Rusya oyunda güçlü ülke, Amerika ise ele geçirilen ülke modunda. Amerika gençliği ve kurtarıcıları olarak, bize verilen görevleri yerine getirerek ülkemizi kurtarmaya çalışıyoruz. Herşey oldukça basit. Ama oyunun yenilikçi olmasından dolayı, herşeyin bu kadar basit olması sizi rahatsız etmiyor. Değişik ilerleme metodu, oynanış kolaylığı ile bu oyun adından uzunca süre söz ettirecek.

EA tarafından dağıtılan, IO games tarafından yapılan bir oyun, kalitesiz olamaz zaten. Hitman'in yapımcısı IO Games bu oyunda da Hitman grafik motorunu kullanmış. Motor biraz da geliştirilmiş çünkü her ne kadar karakterler ve oynanış Hitman gibi olsa da, bariz iyileştirmeleri siz de hissedeceksiniz.

Oyunun giriş demosunda size olan bitenler kronolojik olarak anlatılıyor. İkinci Dünya Savaşının ardından SSCB İngiltereyi'de ele geçiriyor ve Amerika'nın sınırlarına kadar komünizmi genişletiyor. Son hedef ise Amerika. Kaçınılmaz gerçekleşiyor, Rusya Amerika topraklarına giriyor ve heryeri ele geçiriyor. Tüm Amerika boyunca önemli binalarda üsler kuran Rusya, bu binaları geri vermeye niyetli değil. Çok iyi korunan bu binaları geri almak bize, yani özgürlük savaşçılarına düşüyor. Binaları geri almak için ise, girişlerindeki korumaları geçmek ve en üstüne çıkıp bayrağı aşağı indirmek. Bu bayrağın yerine Amerika bayrağı çekeceğinizi bilmem söylememe gerek var mı.. Bütün iş, bu bayrak değişim olayından ibaret. Tabi tek görev bu olmuyor ama ana görev bu. Bazen rehine kurtarma, helikopter pisti yok etme gibi görevleriniz de oluyor ama hiçbir görevi yapmadan direk bayrağı çektiğinizde, diğer görevler de yapılmış sayılıyor. Bunları daha sonra anlatacağım.

Oyunun yapısı tanıdık. Hitman ile büyük benzerlik gösteriyor. Biz yanlız başımıza ilerleyen bir askeriz. Oyunda bize verilen görevleri yaptıkça karizmamız artıyor ve artan karizma sayesinde yanımıza daha çok asker alabiliyoruz. Bu askerlere, saldır, koru ve takip et emirleri verebiliyoruz. Bu kadar basit. Etrafta gezinerek önümüze çıkan askerleri öldürmemiz gerekiyor. 3-4 çeşit asker var. Bunlar komandodan normal askerlere kadar gidiyor. Genelde üst düzey askerleri öldürerek diğerlerini şaşırtabiliyorsunuz. Çok birşey beklemeyin, aslında tüm askerler birkaç saklanma ve ilerleme hareketi dışında oldukları yerden size ateş ediyorlar.

Oyunda fazla silah ve alet yok. Inventory sistemi çok hoş tasarlanmış. Silahları ve aletleri orta mouse tuşu ile seçiyorsunuz. Bu tuşa basılı tuttuğunuz zaman bir arayüz çıkıyor ve mouse'un yönüne göre, alet seçiyorsunuz. Tüfek, tabanca, sağlık çantası, bombalar gibi seçenekleriniz oluyor. 2 tüfeği aynı anda taşımanız mümkün olmadığından, her bölüme başlamadan önce gerekli alet edevatı ana üssünüzden almanız gerekiyor. Ana üssümüz gizli bir yerde, gayet mistik bir mekan. Sadece sal ile ulaşılabilen, çok gizli biryer. Her bölüm arasında buraya gelip brifing alıyorsunuz. Oldukça hoş tasarlanmış, tam anlamıyla bir örgütün barınabileceği bir yer havası verilmiş. İlk gördüğünüz anda hoşunuza gidecektir.

Her bölüme birkaç görev düşüyor. Bir alanda 2-3 mahalle var. Bu mahallelerde ele geçirilmesi gereken birkaç değişik bina ve yapılması gereken birkaç görev oluyor. Bu alanlar arasında istediğiniz gibi dolaşmanız mümkün. Kanalizasyon delikleri aracılığı ile save edebildiğiniz gibi, bu alanlar arasında da dolaşabiliyorsunuz. Bir alanda patlatmanız gereken bir mekan varsa, bunun için bombaları diğer alandan alabiliyorsunuz. Karışık oluyor hafif ama neyin nerede olduğunu bölüme başlamadan kestirebilirseniz, gerekli sırada oynayarak zaman kaybetmeden bölümleri geçebiliyorsunuz. Oyun esnasında da haritanıza bakmanız gerekiyor. Çünkü mekanlar oldukça büyük ve dolambaçlı. Ama gideceğiniz yön kendini belli ediyor.