Fazla uzun zaman olmasa da, bir süredir beklediğim strateji oyunu sonunda piyasaya çıktı. Ben de çıkar çıkmaz elime geçirdim ve hemen oynamaya koyuldum. 2 CD'lik bu dev strateji oyunu, oldukça kaliteli gibi gözüküyordu. Öyle de sayılır zaten. Son zamanların en başarılı stratejisi olmaya aday bu oyun yepyeni özellikler getirmiş biz strateji severlere.

Almanya, Rusya ve Amerika kontrollerimize sunulmuş. Hepsinin 3'er tane campaign'leri var. Almanya en başta olduğundan, ondan başlarsanız, ilk başta Tutorial yapmanız gerekiyor. Ardından Special Mission'a girebilirsiniz. Burada da tek görev var. Ama oldukça uzun sürüyor. Bunu da bitirdiğiniz zaman, 1. Campaign'den oyuna başlayabilirsiniz. Amerika en sonda yer alıyor, burada Advanced Tutorial olayına da yer vermişler. Basic Tutorial bitiminde, multiplayer oynamadan önce, kesinlikle Advanced Tutorial yapmamız gerektiğinden bahsediliyor.

Oyun oldukça yavaş ilerliyor. Birimler çok ağır ilerlediklerinden, bir görevi yapmanız oldukça uzun sürüyor. Haritalar büyük, engebeli araziler de var. Bu nedenle ağır tanklar, öyle her yerden gidemiyorlar. haritanın en altından en üstüne gidene kadar, çok zaman geçiyor, bu da biraz sıkıyor bizi. Arada sırada boş yollarda, ansınızın düşmanla karşılaşabiliyoruz, bu da tempoyu düşürmemek için yapılmış anlaşılan. Ama düşmanlar yoktan varodukları için, biraz saçma olmuş.

Arayüz çok başarılı ve orta sadelikte. Sol tarafta haritamız var. Sağ tarafta ise, harita büyüklüğünde birim yönetim bölümümüz var. Buradan bina üretimi, birim üretimi, hava saldırılarını kontrol edebiliyorsunuz. Alttaki minik düğmelerden görevlerinize, menüye ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca harita üzerinde, sadece kendi ünitelerinizi veya düşman ünitelerini görmenizi de sağlayabiliyorsunuz. Oyunda arabürüm konusunda bir problem yok.

Oynanabilirlik çok da kolay değil. Ama zorluyor da denemez. Çünkü yapmanız gereken fazla birşey yok. Herşey tıklamak ve yönlendirmek ile ilgili. CTRL tuşu yine gruplandırmaya yarıyor. Roller ile zoom yapabiliyorsunuz. Hep eskiden bildiğimiz tuşlar bu oyunda da mevcut. Böylece yabancılık çekmeden oyuna alışmanız mümkün.

Grafik bakımından oyun aslında çok kaliteliymiş gibi görünüyor ama bence değil. Çünkü o kadar da detaylı değiller. Ufak defek şeylerle süslenmişler sadece. Birimler güzel görünüyorlar. Özellikle de tanklar ve büyük birimler, uçaklar falan da güzeller. Ama askerler berbat görünüyorlar. Aynen karınca gibiler. Toplu halde yürüdüklerinden, karınca sürüsü gibi gözüküyorlar. Fazla animasyonları yok. Olsa da görünmesi çok zor olurdu herhalde. Oyunda sonuna kadar zoom yaparsanız yer şekilleri berbat gözüküyor, birimler de biraz bozuluyor görüntü olarak. Ama dibine kadar zoom yapıp da oynamak zaten imkansız. En üst seviye, daha fazla görüş alanı sağladığından en çok kullanılan o olacaktır.

Gündüz-gece geçişleri harika yapılmış. Gece aletlerin ışıklandırmaları güzel gözüküyorlar. Akarsuların grafikleri ise nedense aşırı berbat yapılmış. Çok parlak ve düşük çözünürlüklü. Neden öyle yapmışlar anlamadım. Sanırım sistemi yerlerde süründüreceğinden böyle düşünmüşler. Genel anlamda, oyunun grafikleri o kadar süper değil. Ne demek istediğimi oyunu oynarken anlayacaksınız.

Seslendirme olarak yine oyun ortalama denebilir. Kalite açısından diyecek birşeyim yok. Ses kalitesi ve kullanılan efektler güzel. Ama konuşmalar ve diğer diyaloglar kalitesizler. Bir kere brifingler "ruhsuz" bir adam tarafından anlatılıyor. Aksan farkları iyi yapılmamış. Alman askerler İngilizce konuşuyorlar, arada sırada Almanca sözcükler söylüyorlar. Aksanlar yine başarılı değil. Çok ruhsuz diyaloglar, savaş için gaza getirmeyi bırakın, direk insanı ölmeye itiyor.

Oyundaki yapay zeka iyi sayılır. En azından saçmalamaktan uzak. Sizi gören üzerinize çullanıyor. Başka yaptıkları birşey yok. Bazen planlanan saldırılarla karşılaşsanız da, bir süre sonra düşmanın zeka seviyesini ve yapabildiklerini çözebiliyorsunuz. Zorluk seviyesini artırdıkça, hasar puanınız düşüyor, düşman biraz daha akıllanıyor. Başka bir olayı yok yani.

Oyun benim sistemimi oldukça zorladı diyebilirim. Aşırı bir zorlama olmadı ama yine de takılmalar oldu. Detonator 40'tan da kaynaklanıyor olabilir, beta çünkü. Ama yine de, oyun için şöyle sağlam bir sisteminiz olması lazım. 1,7Ghz işlemci bir kere olması şart. Ama mutlaka ve mutlaka, en azından 256 RAM olması lazım, yoksa harita üzerinde rahat bir şekilde hareket edemezsiniz. Boş haritadan bahsetmiyorum tabi.

Oyun genel olarak böyle. Biraz kötüledim gibi ama aslında iyi bir oyun. Savaşlar eğlenceli, verilen görevler çeşitli. Kurtarma görevleri, köyleri ele geçirip düşmana karşı koruma, ani saldırılar, ani saldırılardan korunma, meydan savaşı falan gibi görevler var. Oyun oldukça uzun, günlerinizi alabilir. Keşke grafikleri biraz daha başarılı olsaydı. O zaman daha bir oynanabilir oyun olurdu. Yine de strateji severlere tavsiye ediyorum bu oyunu. Alın, oynayın arkadaşlar :)