Uzun zamandır elimde bekleyen bir oyundu FS 2002 fakat ilk defa bir FS oyunu oynamamdan dolayı oyun üzerinde biraz ustalaşmadan incelemeyi hazırlamak istememiştim. Ama sonunda karşınızda işte. Aslında işim biraz zor. Zira yazacak çok şey var ve bunların en yararlılarını ayıklayıp size sunmak zorundayım. Bir de diğer FS oyunlarını oynamadığım için hiçbir karşılaştırma yapmadan oyunu inceleyeceğim. Neyse adım adım başlayalım işe.

FS 2002 gerçeğe en yakın yapılmış oyunlardan biri denebilir. Hatta FS serilerine oyun demek yanlış olur. Çünkü bu serinin oyunları tam bir uçuş eğitmeni olabilecek kadar gerçekciler. İşte bu gerçekçilik bazılarınızı benim gibi oyundan uzak tutmuş olabilir. FS serilerinin diğer oyunlarını almamamın nedeni de zaten oyunun bu kadar gerçek olmasıydı. Ama bir deneyelim diye aldığım FS 2002 beni kendine bağımlı etti. Şöyle ki; artık gelecekteki mesleğim pilotluk oldu diyebilirim. Bu eğitici oyunda herşey o kadar gerçekçi olarak tasaralanmış ki insan inanmakta bile güçlük çekebiliyor. 3 CD olmasının nedeni de sanırım bu. Aranızda "Sen gerçek uçağı nerden bileceksin de bu oyuna gerçeğe yakın diyosun" diyenler olabilir ve haklılar. Hemen onu da açıklayayım. Bu oyunu aldıktan sonra bildiğim tüm arama motorlarından uçaklar ile ilgili siteleri aradım hepsini gezdim. Hatta tüm gün internette uçaklar ile ilgili bilgiler bile okuduğum oldu inanın bana. Ama hala amatörüz çünkü bilmediğimiz o kadar çok şey var ki.

Her neyse oyunun kurulumundan başlayalım en iyisi. FS 2002 bilgisayarınızda normal olarak bir kurulum yaptığınızda Hard-diskinizde ortalama 1,2 gb'lık yer götürüyor. Ama şiddetle size oyunun tamamını bilgisayarınızı kopyalamanızı öneriyorum. Çünkü tam olarak (Complete installation) oyunu bilgisayarınıza kopyalamayınca oyun cd'den okunuyor. Zaten uzun olan yükleme süreleri nerdeyse 2 katına çıkıyor. Hele bir de yavaş bir cd-rom'unuz varsa benim gibi başınız belada demektir. Onun için en iyi çözüm 2gb yer götürse de oyunun hepsini bilgisayarınıza kopyalamaktır. Oyunun kopyalanması yaklaşık 3 cd'nin hepsini içerdiğinden ortalama 20 dk civarında sürüyor. Tüm bu kopyalama işlemi bittikten sonra bilgisayarınıza kurulan FS ile ilgili tüm dosyalar işleniyor (birleştirme, düzenleme). Bu da yaklaşık bir önceki kurulum işlemi kadar uzun sürüyor. Bu işlemi gerçekten gerekli denebilir çünkü oyun oldukça detaylı olduğundan Hard-disktteki okuma işlemi süresi ne kadar aza indirilirse o kadar oyundan alacağımız hız ve zevkte artacaktır. Kurulum işlemi bittikten sonra eğer masaüstüne kısayol koymasını istemişseniz masaüstünüze çıkan şeyler dikkatinizi çekecektir. FS 2002 ikonundan başka Flight Instructor (FI) ve Flight Ace 2 (FA2) adında iki ikon da birlikte bulunuyor. FA2 ise başlı başına bir oyun ve masaüstüne çıkan bu simge onun setup dosyası oluyor. Eğer o oyunu da kuracak olursanız bir 500 MB'ı da o götürüyor haberiniz olsun. FA2'den kısaca bahsedecek olursak; bir savaş uçakları simülasyonu denebilir. FS kadar olmasada o da gerçekci bir savaş simülasyonu. Şiddetten, stresten arındırılmış FS'nin yanında biraz daha eğlendirici bir oyun şeklinde iyi bir alternetif olarak görülüyor. Hatta incelemesi yapılacak kadar da iyi. Ayrıca oyunla birlikte bir harita editörü de geliyor. Sanırım yavaş yavaş 3 CD'nin hakkı çıkıyor gibi.

Şimdi oyunumuza giriyoruz. FS 2002'de tam 21.000 tane dünya üzerindeki havaalanı/limanı tanımlanmış. Bu sayı bile insanı dehşete düşürebilecek düzeyde. Ve bunların çoğu gerçeğine bire bir yakın olarak dizayn edilmiş. Türkiye'de bulunan tüm havaalanları da oyunda mevcut ama maalesef hiçbiri gerçeğine benzemiyor. En azından Atatürk havalimanını yapabilirlerdi ama düşünmeleri yeter. Ağrı'dan tutun İstanbul'a kadar tüm havaalanlarımız var. Ayrıca çaktırmayın Ağrı'da havaalanı olduğunu yeni öğreniyorum... Dünyaca ünlü şehirlerde oyunda bire bir olarak yapılmış. Tahmin edeceğiniz üzere Paris, Londra, New york, Washington bunlardan sadece birkaçı. Bu ünlü şehirdeki ünlü yapıtları görmekte sanırım farklı bir deneyim. Eyfel kulesi, Empire State building, Pentagon ve diğerleri... Hepsi bu maksimum detaylı oyunda mevcut. Yalnız bir noktaya değinmek istiyorum, oyunda Amerikan halkını o günlere geri döndürmemek, aslında tüm insanlığı yeniden üzmemek amacıyla Dünya Ticaret Merkezinin (World Trade Center) İkiz kuleleri çıkartılmış.