Ah şu 2. Dünya Savaşı olmasaydı oyun yapımcıları nereden ekmek yiyecekti. Artık ben yavaş yavaş sıkılmaya başladım bu konudan. Savaş kötü birşeydir ama keşke şöyle bol çeşitli savaşlar olsaydı demeye başladım. Millet oyunun gerçekçiliğine, önce konunun gerçekçi olmasından başlıyor sanırım. Bu da ortaya hep aynı konulu oyunların çıkmasını sağlıyor. G.I. Combat da bir gerçek zamanlı strateji ve yine anladığınız gibi 2. Dünya Savaşı'nda geçiyor.

Amerika ve Almanya bu oyunda seçilebilir taraflar. Tabi bu tarafları sadece seçmekle kalmıyorsunuz, onlara ait silahlar ve araçları da kullanabiliyorsunuz. O yıla ait bütün silahlar en ince ayrıntısına kadar işlenmiş oyunda. Ayrıca araçlar da o zamanı yansıtmak için gayet başarılı bir şekilde oyuna aktarılmışlar. Oyunda campaign moduna başlayarak görevleri sırasıyla bitirebilirsiniz. Bu sizi açmazsa, tekli görevleri de teker teker bitirirsiniz. O da olmadı, internetten gerçek insanlara karşı oynayabilirsiniz. Oyun aslında zor bir oyun ama size bazı gerçekçilik özelliklerini kırpma imkanı vermişler. Moral falan gibi özelliklerle oynayarak oyunun zorluk derecesini bir hayli düşürebiliyorsunuz. Ayrıca kendiniz de senaryolar yaratabiliyorsunuz. Kullanımı biraz karışık olsa da, editör kendi savaş alanlarını yaratmanızda size sorunsuz yardımcı olabiliyor.

Oyunun oynanışı oldukça basit. Bölümlere başlamadan önce birliklerinizi gerekli noktalara diziyorsunuz. Amacınız ise bölgedeki kontrol noktalarını ele geçirmek. Böylece düşman askerleri için sığınacak yer kalmıyor tabi. Tüm bölümlerde amaç bu. Birliklerinize çeşitli emirler vererek harekete geçmelerini sağlayabiliyorsunuz. Birçok strateji belirleme şansınız da var. Oyundaki RPG özellikleriyle birlikte, askerlerinizi yönetmek de hayli zor oluyor. Oyundaki ortam siz oynarken gerçekten de bir savaş ortamına dönecek. Askerlerinizin karakteristik özelliklerine göre ve o an içinde bulunduğu duruma göre davrandıklarını göreceksiniz. Korktuklarında dönüp kaçabilecekler veya cesur olduklarında ölümü göze alıp saldırabilecekler. Hepsi askerlerin karakteristik özelliklerinde gizli ve bence harika iş yapıyor bu özellik.

Oyundaki seslendirmeler ve grafikler biraz eski gibi gözüküyorlar. Oyunun zevkli olması bunları göz ardı etmenizi sağlayabilir ama yine de özellikle grafiklerin daha iyi olmasını beklerdim. Öncelikle binalar falan kutu gibi gözüküyorlar. Etraflarında döndüğünüz zaman, duvarların aralarının açık olduğunu görebiliyorsunuz. Ağaçların da modellemeleri hiç iyi olmamış. Birimler bir derecede daha iyi gibiler ama onlara da yaklaştığınız zaman, hemen fikrinizi değiştirebiliyorsunuz. Zaten fazla bir efektin kullanılmadığı oyun, görsel açıdan çok ruhsuz ve boş duruyor. Sağlam özelliklerin ve derinlemesine gerçekçiliğin bulunduğu böyle bir oyunda görsel yönden de bu gerçekliğin desteklenmesini isterdim. Seslendirmeler de ortamala işte. Herkesin kendi dilinde konuşmaları atlanılmaması gereken bir özellikti ve atlanmamış. Diğer efektler de kötü değiller. Müzikler de savaş müziği türündeler ve ortamı bozmuyorlar.

Son olarak şunu söylemem gerekir ki, piyasada rakipleri bulunan bir oyun bu. Yenilik getirdiği ve olayları daha derin işlediği bir gerçek ama görsel yönden pek tatmin edici olmadığından, öyle herkese öneremeyeceğim. Puanını da kırmak zorundayım biraz. Ama yine ve son kez tekrarlıyorum, oyunda süper fikirler ve detay var. Ama görsel yönden pek de iyi değil. Bu sizin için bir anlam ifade etmiyorsa, sadece derinliği için oyunu alabilirsiniz. Görsellik isteyenler ise uzak durmalılar derim.