Son zamanlarda duyduğu ve inanmak istemediği söylentilerin, abartılı bir gerçeklik içerisinde, ete kemiğe bürünerek karşısına çıkması Yoshitsune'nin sinirlerini geriyordu. Karşısında duran düşmana karşı daha temkinli olmalıydı. Korku, bushido savaşçısının içinde olan bir şey değildi. Onun ki daha çok Ki'nin bu kadar kirli bir şekilde kullanılmasına duyulan öfkeydi. Ki, temiz ve bu dünyaya ait enerjiydi, fakat bu karşısındaki düşmanlar karga-şeytan Tengu'dan daha kirli belki de daha da tehlikeliydi. Diğer dünyadan aldıkları gücü vücutlarındaki o pembemsi kristallerdeki parlaklıkta görebiliyordu. Bu ucubelere baktıkça kafası daha da karışıyordu.

Aklını sorulardan ve çözemediği gizemden arındırdı ve bu ana, yani savaşa odaklandı. Benkei ve Shizuka'ya bağırdı "Kristalleri hedef alın, zayıf noktaları orası!" Fazla konuşmayı sevmeyen iri Benkei anladığını belirtircesine kafasını salladı. Shizuka ise kadınsı savaş çığlığını attı ve elindeki keskin halkayı yaratıklara savurarak öne fırladı. Yoshitsune çift kılıç tekniği daisho'nun ustasıydı ve kınlarından çektiği kılıçlarını 360 derece savurarak düşmanlarının arasına atıldı. Metalin metale vuruşuyla çıkan keskin sesler arasında kendini savaşa iyice verdi. Sayıları giderek çoğalmakta olan düşmanlarını bazen katanalarıyla biçiyor bazense 'ma washi geri' tekmesiyle yere yıkıyordu. Bu karmaşanın ardında bir an için, pembe kristallerle donanmış zırhlarıyla kyudo okçularını ve onların gerisinde de etrafında büyük bir pembe aura içerisinde üzerlerine yağan düşmanları yoktan çağıran devasa Heishi komutanını gördü. "Benkei, komutanlarını öldürmeliyiz... yaratıkları o çağırıyor... arkada, tepede.. ÇABUK!..." ve Benkei elindeki devasa sopasıyla düşmanları dört bir yana savurarak tepeye çıkmaya baslamıştı bile... Yoshitsune, Benkei tepeye varınca Heishi liderini geldiği cehenneme geri göndereceğinden adı gibi emindi... ve belki biraz nefes alabileceklerdi sonrasında...

Fakat savaş yeni başlamıştı. Ölüm sadece burada değil, daha bir çok diyarda büyük bir hızla yol alıyordu. Daha çok kan akacaktı ve daha çok masum ölecekti. Yoshitsune bunu çok iyi biliyordu...

Genji Klanı, Heishi klanına karşı

Genji oyununu PS2'den hatırlayanlarınız vardır eminim. Güzel grafikler, konu ve atmosfere sahip oyunun tek eksik yanı kısa sürede bitiyor olmasıydı. Oyunun yapımcıları bu güzel yorumları değerlendirip Genji'yi PS3 ile Next-Gen'e taşıdılar. Fakat oyun çıktığı günden beri bir çok oyun sitesinde eleştiri yağmurlarına tutuldu ve bazı sitelerden süpriz bir şekilde çok kötü puanlar aldı. Oyunu oynayanların verdikleri puanlara baktığımızda daha yüksek rakamlar görsek de oyunun beklentilerin çok altında bir kaliteye sahip olduğunu düşündürecek kadar eleştiriye mağruz kaldığını söyleyebiliriz. Ben de yapmam gerekeni yaparak oyunu aldım ve kendim test edip, oyunu baştan sona oynayarak bu eleştirileri hak edip etmediğini gördüm. İşte bu yazıda hem Genji'yi ayrıntılı bir şekilde tanıtacağım, hem de bu çok tartışılan oyunun iyi ve kötü yanlarını objektif bir şekilde sizlere anlatacağım.

Seneler önce Genji klanı tarafından durdurulmuş olan Heishi klanı diğer dünyadan gelen güçleriyle tekrar barış ortamını yok eder ve masum insanları katlederek önlerine gelen her yeri ele geçirmeye başlarlar. Heishi klanının askerleri güçlerini diğer dünyadan alırlar ve ruh ve biçimin en çarpık şekliyle dengeyi hiçe sayarak diyara ölüm getirirler. Bu hızlı ilerleyişlerine Genji klanından başka kimse dur diyemez. İşte oyundaki karakterlerimiz de bu noktada devreye giriyorlar.

İlk satırlarda, oyundaki atmosferi anlatmak adına yazdığım küçük hikayecikten anlayabileceğiniz gibi oyundaki ana karakterlerimiz Genji klanının komutanının kardeşi Yoshitsune, bayan karakterimiz Shizuka ve grubumuzun abisi diyebileceğimiz iri Benkei. Oyunun başlarında gruba bir kişi daha ekleniyor ki, o da Buson. Buson, eski oyunda ölen Heishi lideri Kagekiyo'nun vücudunu kullanan, diğer boyuttan bize yardıma gelmiş olan savaş tanrısı. Oyunda sadece bir karakteri aynı anda yönetiyoruz ve bu dört karakteri oyunda yön tuşlarına basarak istediğimiz zaman değiştirebiliyoruz. Her karakterin dövüş teknikleri farklı ve değişik silah ve özelliklere sahipler. Yoshitsune çift kılıç kullanıyor, çift zıplama tekniği ile yüksek yerlere ulaşmamızı sağlıyor ve duvarların yanından hızla koşarak önünde boşluk olan platformları geçmenizi sağlıyor. Shizuka ipe bağlı keskin bir halka kullanıyor, etrafınıza neredeyse 360 derecelik bir saldırı imkanı sunuyor ve halkasını uzaktaki bazı nesnelere dolayıp uçarak bir yerden bir yere hızla geçmenizi sağlıyor. Benkei elinde devasa ağır bir sopa taşıyor, kayaları bile parçalayabiliyor ve tekmesiyle bazı çok ağır nesneleri itelemenizi sağlıyor. Buson ise iki ucu kılıçlı sopa kullanıyor, yakınınızdaki düşmanları silahını hızla çevirerek doğruyor ve her silahı ile hava dalgası yaratmak gibi farklı özelliklere sahip oluyor. Karakterlerin hepsi oyunun belirli yerlerinde iş görüyor ve kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Fakat Benkei'nin gücü ve enerjisi çok olduğundan oyunda sık sık kullanmak zorundasınız. Buson ise yakın çok yakın dövüşler dışında etkisiz kaldığı için en az kullanılan eleman.

Karakterlerimizi yönetirken sol analogu kullanıyoruz. Sağ analog ile dört yöne hızlı takla (veya karaktere göre yuvarlanma) atabiliyoruz. X tuşu ile zıplama, kare tuşuyla birinci saldırı, üçgen tuşuyla ikinci saldırı ve çember tuşuyla karaktere özel hareketleri uygulayabiliyoruz. R1 ile belli bir düşmana odaklanabiliyoruz ve R2 ruşu ile defans yapabiliyoruz. Oyunda her karakter iki silah taşıyabiliyor. Oyun içerisinde ilerleyen aşamalarda her karakter için toplam beş değişik silah bulabiliyoruz. Oynarken L2 tuşu ile taşıdığınız silahlardan istediğinizi seçebiliyorsunuz. L1 tuşu ise Kamui dediğimiz özellik için kullanılıyor. Kamui yaptığınızda etrafınızdaki bütün düşmanlarla birlikte başka bir boyuta geçiyorsunuz. Burada ekranda çıkan tuş kombinasyonlarını tekrarlayabilirseniz düşmanlarınızın hepsini savaşmadan öldürebilir veya ağır hasarlar verebilirsiniz. Ekranın üstünde görebileceğiniz Kamui barı savaştıkça artıyor. O yüzden Kamui'yi stratejik noktalarda, çok sayıda ve güçlü düşmanların arasına düştüğünüzde kullanmanızı tavsiye ederim.