Yıllardır yaratıkları kovalarız, hayaletler avlarız. Bu hayaletler her zaman başımızın belası olmuşlardır. Gerçekte var mıdır yok mudur bilmiyoruz, asla da emin olamıyoruz. Ama ismi Hayal-et, ilk olarak isimden kaybediyor zaten. Ne olursa olsun, hayaletler bir çok filme, romana, çizgi filme ve oyuna konu olmuşlardır. Genelde korkunçturlar, tek ilgilendikleri konu ise insanları korkutmaktır.

Ghost Master oyununda, başımızın belası olan hayaletler, artık bizim kontrolümüz altında oluyor. Hayaletleri kontrol ederek çeşitli tuzaklar hazırlıyoruz, kocaman evlerde yaşayan kişileri korkutarak evlerinden kaçmalarını sağlıyoruz. Oyun ilk olarak size karışık gibi gelebiliyor ama tutorial oynadıktan sonra ve birkaç saat de alıştırma yaptıktan sonra, başından kalkamayacağınız bir oyun haline geliyor. Oyunda hayaletleri kullanmak, hepsinin ayrı ayrı özelliklerinin ve güçlerinin olması ve evlerde yaşayan birbirinden korkak insanlar, oyunu daha da eğlenceli yapıyor.

Oyun çeşitli bölümlerden oluşmakta. Her bölümde, değişik evlerde bulunuyorsunuz. Bunlar minik evler de olabiliyor 3-4 katlı malikanelerde. Tahmin ettiğiniz gibi bölümler ilerledikçe evler de o kadar karışık ve büyük oluyor. Bu evler, bildiğimiz ev işte. Mutfak, banyo, çocuk odaları, tuvaletler, oturma ve film odaları gibi birbirinden değişik odalar var. Her karakter kendine uygun odalarda dolaşıyor ve evin içinde Sims'de olduğu gibi herkes gerçek anlamda yaşıyor. Gidip duş alan da var, oturup ayaklarını dinlendiren de, TV izleyen, yemek yapan, etrafı süpüren veya çiçekleri sulayan insanlar göreceksiniz oyunda. Yaşayan bir aile işte, Sims'den daha canlı göründüklerine bahse girerim.

Her karakterin çeşitli özellikleri var. Karakterler hakkında detaylı bilgiler de alabiliyorsunuz. Nelerden korkup korkmadıklarını, nelerden hoşlandıklarını falan gibi bilgiler alabiliyorsunuz. Böylece onlara daha korkunç oyunlar oynayabiliyorsunuz. Bu karakterlerin ne kadar korktuğunu gösteren bir gösterge de var. Her birinin ayrı tabi. Ayrıca inançlarını gösteren bir gösterge daha var. Eğer size inanırlarsa, yani evde hayalet olduğuna, o zaman onları korkutmak ve evden kaçırmak daha kolay oluyor. Bir karakteri korkuttuğunuz zaman, eğer devam etmezseniz, o zaman yavaş yavaş sakinleşiyorlar ve bir dahaki sefere korkutmak daha zor olabiliyor. Tabi kadınlar ve çocuklar daha bir korkak olabiliyorlar. Erkekler ellerine sopa falan alıp sizi kovalamaya bile başlayabiliyorlar, böyle birşey söz konusu bile olmadığından, değişik büyülerle onları da halledebiliyorsunuz.

Hayaletleriniz de çok çeşitli. Bölümlere başlamadan kendinize bir hayalet takımı seçiyorsunuz. Bunlar 3-4 tane veya 10 tane bile olabiliyor, duruma ve bölüme göre değişiyor. Her hayaletin iyi olduğu bir konu var. Dezavantajları da olduğu kesin. Bu hayaletler, birbirinden komik olduğu gibi bazen de korkunç olabiliyor. Ama genelde herşey komik oyunda. Hayaletleri bölümlerde istediğiniz bölgeye yerleştirebiliyorsunuz. Ardından çeşitli emirler vererek bunlara zamanı geldiğinde uymalarını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca hayaletlerin güçlerini kullanabiliyorsunuz. Her hayaletin 4-5 tane ayrı gücü var. Bunlar ortak aura gücünüzden yiyor, korkuttukça ise bu güç doluyor. Yani çığlıkla para kazanıyorsunuz gibi birşey.

Hayaletler, birbirinden eğlenceli güçlere sahip demiştik. Bunlar arasında, mesela dev bir örümceğin minik minik örümcekleri tüm eve salması var. Bir yaratığın heryeri yapışkan bir maddeyle doldurması var. Cadı hayaletin iğrenç bir sesle şarkı söylemesi var, aynaya bakan karakterlerin kendileri yerine başkasını görmesi gibi bir durum var. Bu güçler saymakla bitmez, sadece sizin yaratıcılığınıza bağlı. O kadar ilginç ve komik şeyler var ki inanamazsınız. Bunlarla insanları korkutuyorsunuz ve evden kaçmalarını sağlıyorsunuz. Yeteri kadar korkan kişilerin resimleri üzerinde "X" işareti oluyor ve evden kaçıp gidiyorlar.

Evin görüntüsü aynen Sims gibi izometrik. Mouse ile her açıdan bakabiliyorsunuz ve yakınlaşıp uzaklaşabiliyorsunuz. Ok tuşları ile evin katları arasında da gidip gelebiliyorsunuz. Yani ilk katta ne kadar zoom-out yaparsanız yapın, asla 2. kata çıkamıyorsunuz. Bu iyi bir özellik, aksi halde çok karışık olabilirdi. Kamerayı ne kadar yakınlaştırırsanız yakınlaştırın, asla detaylar bozulmuyor. Evdeki tüm eşyalar en ince ayrıntısına kadar modellenmişler. Bir evde bulunması gereken eşyalar fazlasıyla etrafta duruyor ve bunları istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.