Kratos, bir tehlikenin yaklaştığını Athena'nın zincirli kılıçları ile zavallı rakiplerini biçerken, arkadan duyduğu bir borazan çığlığıyla farketti. Yardım çağırıyorlardı. Kratos'un yüzünde bir gülümseme belirdi. Gelecek olan her neyse ölümüne doğru koşmaktaydı. Paramparça ettiği düşmanlarının kan ve et parçaları odanın her yerine saçılmıştı. Oda sanki kırmızı bir boyaya batırılmış rastgele fırça darbeleriyle boyanmış bir hal almıştı. Bir anda yerin sarsılması ve bir canavarın acı haykırışı aynı anda odayı sardı ve Kratos'a dengesini kaybettirdi. Karşısında beliren şey dev bir Tekgöz'dü... ve tepesinde baltalarını Tekgöz'ün sırtına saplamış iğrenç sakalı ile bir cüce. Düşünmek ve korku Kratos'un yaradılışında unutulmuş parçalardandı. Kratos bir saniye bile beklemeden elindeki zincirli kılıçları Tekgöz'ün tepesindeki cüceye doğru fırlattı. Kılıçların cücenin göğsüne saplanması ile göğüs kemiklerinin kırılması bir oldu. Bir yandan Tekgöz'ün bilinçsizce üzerine basıp linç etmek için attığı adımı savurup bir yandan da kılıçlarını hızla geri çekerek cüceyi devin sırtından yere fırlattı. Tekgöz'ün şanslı bir yumruğunu sırtına yemiş olsa da dengesini kaybetmeyip önünde duran kan içerisindeki cücenin boynunu bir hamlede kırdı. Arkasında sahibini kaybetmiş olan kızgın dev Tekgöz'e döndü ve kollarının arasından sıyrılarak Athena'nın kılıçlarını boynuna sapladı. Çevik bir hareketle Tekgöz'ün tepesine çıkan Kratos ellerini yaratığın tek gözüne sokarak kanlar içerisinde yerinden çıkardı. Elleri yüzüne doğru giden devasa yaratık son bir kere daha çığlık atıp o dev cüssesiyle yere yıkıldı. Kratos ne bir zafer ne de kazanılmış bir savaşın verdiği mutluluğu hissetti. Kin dolu zihni intikamını almadan her hangi bir ölümü zaferden saymayacaktı... ve artık ölümü sadece tanrılara yakıştırıyordu...

Önünde duran kanlar içerisindeki kapıyı kırarak sanki hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam etti.
Bekle bizi Zeus

2005 yılına damgasını vuran muhteşem oyun God of War, serinin ikinici oyunu ile tekrar biz oyun severlerin karşısında. Birinci oyunu oynamamış olanlar baştaki yazıdan da anlayabilecekleri gibi kan, şiddet ve öfkenin karışımı olan, Yunan mitolojisinin öğeleri ile yapılmış, son yılların en iyi macera oyununu kaçırmış durumdalar. God of War 2'yi oynamak için birincisini oynamış olmanız gerekmese de, hem konuyu anlamak adına -çünkü oyun birinci oyunun bittiği yerden devam ediyor- hem de harika bir oyunu kaçırmamak adına ilk oyunu mutlaka arşivinize katmanızı tavsiye ederim. Fakat bugün konumuz God of War 2 ve anlatacak çok şey var.

Oyunumuzun başındaki, konuyu anlatan oynanabilir giriş kısmında, tanrıların katına çıkmış olan Kratos'un Spartan ordusu ile insafsızca bir şehirden diğerine saldırarak ilerlemesine tanrıların karşı çıkmaya başladığını görüyoruz. Sonunda Athena'nın ihaneti ve Zeus'un Kratos'u öldürmesi ile Kratos kendini ölülerin diyarında buluyor ve oradan Titan'ların Gaia'sı tarafından kurtarılıyor. Titanlar uzun zaman önce Zeus'un liderliğinde Olimpos için tanrılar tarafından yıkılmış bir ırk. Gaia, Kratos'a geçmişin ve kaderin değiştirilebileceğini anlatıyor. Kafasında Zeus'dan intikam almak dışında hiç bir şey olmayan Kratos'a, ortak düşmanlarını yıkmak adına kaderin ve geçmişin değiştirileceği 'Kaderin Kız Kardeşleri'nin Evi'ne yolculuk yapmasını söylüyor ve ölüm dünyasından gerçek dünyaya geri yolluyor. Oyun da bu noktada gerçekten başlamış oluyor.

Mitoloji ve şiddet

God of War 2 serinin birinci oyunundaki çizgisini yakalıyor. Ortamlar tamamen Yunan Mitolojisinden alıntı mekanlarda geçiyor. Aynı birinci oyunda olduğu gibi mekan tasarımları üzerinde çok çalışılmış ve büyük bir başarı yakalanmış. Oyunda varacağınız ortamların arka planlarındaki ufak detaylardan, kırıp parçalayabileceğiniz küçük vazolara kadar her şey mistik bir havaya sahip. Oyunun bazı sahnelerinde devasa yapıları veya heykelleri daha ihtişamlı görebilmemiz için kamera karakterimizin etrafında dönüyor ve bizim de ağzımızı bir karış açık bırakıyor. Karşınıza çıkacak yaratıklar ve düşmanlar da mitolojiden fırlamış korkunç tipler. Her bir yaratık özenle hazırlanmış ve oyundaki gerilimi arttırmak için mümkün olduğunca korkunç hale getirilmiş. Mesela vahşi bir köpek bile vücudundan çıkan sivri kemikler, kanlı ve çarpık bir suratla olması gerektiğinden çok öte bir hal almış. Oyundaki tüm düşmanlar birbirinden güzel görsellere sahip. Bir çok yep yeni karakter ve yaratıklar yaratılmış olsa da ilk oyundan bildiğimiz bazı düşmanlar bu oyunda da karşımıza çıkıyor. Fakat onlar bile değiştirilmiş ve detaylandırılmış.