Piyasaya o kadar çok sayıda iyi FPS çıkıyor, benim gibi "bu türdeki oyunlardan birini kaçırırsak yazık olabilir" düşüncesindeki oyuncular hepsine balıklama dalıyor. Tabi, bunun bir nedeni de sözkonusu oyunların adını çıkmadan önce çok sık duymamız. Gel gelelim, aldığımız bu oyunların %70 civarı da hayal kırıklığı olmuyor değil.

İşte Gore da bu hayal kırıklıklarından biri. Aslında bu oyunun incelemesini oturup iki paragrafta bitirmek var, ama, diğer yazar arkadaşlara yüzeysel inceleme yapmayın, biraz daha detaylı inceleyin diyen birinin böyle yapması pek doğru olmaz. Bu yüzden giriş kısmını kullanarak yazıyı uzatmaya çalıştığımı farketmişsinizdir ;) Gelelim oyuna...

Gore'u basitçe tanımlamak gerekirse Serious Sam'in kötüsü diyebiliriz. Fakat bu kadar basit bir tanımlamanın ötesinde oyunda başka şeyler de var. Örneğin, oyunun grafik motoru... Aslında bu motorda öyle özel birşey yok ama gündemde bazı Türk yapımı (örneğin NovaTR ve Pusu) oyun ve oyun motorları olunca Gore'un da kendi grafik motorunu tanıtmak için yapılmış bir oyun olduğunu düşünmeye başladım. AMP Game Engine isimli bu motoru oyundan hariç tutacak olursak hiç de fena durmadığını söyleyebiliriz. Özellikle büyük haritalar, iç ve dış mekanlardaki performansı hiç de fena değil. Konumuz bu değil tabi, ama anlayın işte yazıyı uzatıyorum :))

21. yüzyıl... Global Dünya Devleti çok büyük ve organize suç teşkilatı MOB yüzünden çökmek üzeredir. Bu büyük tehtide karşı savaşmak için UMC isimli seçkin bir askeri polis gücü kurulmuştur. Gerçekleşen büyük çatışmaların ardından da dünya nüfusunun %70'i yok olmuştur (yuh!). Ve, MOB gitgide daha da güçlenmektedir. Buna karşın, UMC'nin karargahında bu gidişatı düzeltecek bazı teknolojik araştırmalar yapılmaktadır. Hazırlanan ve askerler tarafından "Meat Machine" adı verilen bu yeni sistem ile UMC'nin sanal ortamda çok hızlı bir şekilde asker eğitebilmesi sağlanmaktadır. Sistem devreye girdikten sonra buradan oldukça deneyimli askerler çıkmaya ve savaşlar kazanılmaya başlamıştır. Bunun farkında olan MOB da boş durmaz ve UMC karargahına saldırıp "Meat Machine"i yoketmeye çalışır.

İşte biz tam bu sırada UMC birliklerine katılan bir askeri oynuyoruz. İlk görevimiz de her zaman olduğu gibi eğitim... Biz tam da eğitimi alırken karargahımız saldırıya uğruyor ve yarım kalan eğitimimiz ile savaşmaya başlıyoruz. Yaklaşık 15-16 level sonra da oyun bitiyor. Sonunu anlatayım mı? İsterseniz yazının sonuna koyalım bunu :)

Gore temel olarak multiplayer için tasarlanmış bir oyun, zaten bunu ana menüsünden de kolaylıkla anlıyoruz. Single player görevler de oyunun satılmasını sağlamak için konmuş kanımca. Oyunu Serious Sam'e benzetmemin bir nedeni de görevlerin, dolayısıyla oyunun saçma sapan oynanışı ve konusu oluşundan. Yanlış anlaşılmasın, bu oyun Serious Sam'in kesinlikle tırnağı bile olamaz, ama grafik motorunun rahat pazarlanabilmesi için her oynanış modunu içermesi gerektiğini düşünmüş olsalar gerek...