Bazı motorsporları var ki insanın seyrederken bile zaman zaman gerildiği ve korktuğu oluyor. İşte bu sporlardan biri de pist motor yarışları. İsmi sizi aldatmasın. GP (Grand Pri bir otomobil sporu değil, motorsiklet yarışı.

Bu oyun piyasaya çıkalı yaklaşık 3-4 ay kadar olmasına karşın, daha iyisi çıkana kadar kendini motor sporu simülasyonu sevenlere sevdirecek bir oyun. Bu yüzden oyunun çıkış tarihine bakmadan yapılacak kısa bir incelemenin iyi olacağını düşündüm.

Oyunun grafikleri hakkında söylenebilecek fazla bir şey yok. Motorların detayları çok iyi tasarlanmış ve oyuna yansıtılmış. 800x600'lük bir ekran çözünürlüğünde bu grafikler gölgeler ve aydınlatma efektleriyle birlikte çok güzel görünüyor. Buna güzel bir örnek olarak motorunuzun önü panelinde gökyüzünün yansıma efektini gösterebiliriz.

Grafik detaylarının bu kadar güzel olmasına karşın gerçekten eleştirilmesi gereken bir kötü yönü var: motorunuzla 200 km'lik bir hızda giderken bile malesef bu hızı hissedemiyorsunuz. Bu da oyuna köşeleri dönerken hızı hissedemeyip sürekli yoldan çıkmanıza neden oluyor. Oyunun bu yapısına alışınca belki de problem kendiliğinden çözülecektir.

Oyun seçiminde kullandığımız grafik kartının da önemli olduğunu düşünecek olursak, bu oyunun desteklediği grafik çiplerini de yazmak yararlı olacaktır:

* Glide 2 ve 3 olarak: Voodoo 2 ve 3
* Direct3D için ise: 3dfx Voodoo1, Voodoo2, Voodoo3, Voodoo Rush, Banshee; Intel i740; Matrox G200, G400, Mystique/MY220, Millennium II; Nvidia Riva 128, TNT, TNT2; Permedia 2; S3 Savage 3D, Savage S4; ATI Rage Pro, Rage 128 (Rage Fury).

Oyunun ekindeki dosyada bu çiplere sahip kartlara ek olarak diğer Direct3D uyumlu çiplerin de oyunda çalışabileceği ancak test edilmediği yazılmış. Ve ayrıca oyunun kesinlikle uyumsuz veya sorunlu olduğu çipler de belirtilmiş:

* S3 Virge/DX (375): uyumlu fakat düşük performans
* Rendition 1000: düşük performans
* Creative MA300 Blaster: düşük performans
* PowerVR: GP 500 ile Uyumsuz

Oyuna başladıktan sonra grafik detayları ile ilgili ayarlamalar yapabileceğiniz bir seçenek var. Burada gölgeler (Shadows), pist detayları (Track Details) ve motor detayları (Bike detail) düşük, orta ve yüksek şeklinde (low, medium ve high) ayarlanabiliyor. Eğer oyundan yeterli performansı alamadığınızı düşünüyorsanız bu detayları düşürerek performansı arttırabilirsiniz.

Oyunun kurulumu sorunsuz ve çabuk. Çabuk olmasının bir nedeni de kurulduktan sonra sabit diskinizde 180-190 Mb kadar bir yer kaplıyor olması. Bu değer diğer birçok oyuna göre oldukça makul sayılabilir.