PlayStation sahiplerine en güzel PSX oyunu hangisi deseniz sanırım çoğu Gran Turismo serisi diyecektir. Zaten satılan PSX'lerin bir kısmı da Gran Turismo nedeniyle satılmıştı. Oyunu görenler ve daha sonra da oyunun ayrıntılarını öğrenenler sadece bu oyunu oynayabilmek için PSX almışlardı. Eminim ki bu yazıyı okuyanlar arasında da PSX'ini belirttiğim nedenden dolayı alanlar vardır. Kısaca Gran Turismo serisine konsolu sattıran oyunlardan birisiydi diyebiliriz.

PS2 için yapılmış olan GT3 de sanırım PS2'yi sattıran oyunlardan bir tanesi olacak. Oyun o kadar güzel ki nasıl ifade etsem bilemiyorum. Şu ana kadar yapılmış en iyi araba yarışı mı desem? Yoksa en iyi araba simülatör oyunu mu desem? Ama oyun daha çok simülasyon yönüne kayıyor. Çünkü arabaların en ufak mekanik ayarlarıyla bile oynayabiliyorsunuz ve bu ayarlar arabanızın yarıştaki performanda çok etkili oluyor. Yaptığınız yanlış ayarlamalar yarışı kaybetmenize yol açarken, doğru ayarlamalar yarışı daha rahat kazanmanıza neden olabiliyor. Gran Turismo serisini bilenler bu dediklerimi gereksiz görebilirler fakat oyunla yeni tanışanlar için bunları anlatmam gerekiyor sevgili GT fanatikleri.

Her Türlü Araba Mevcuttur...

Oyunda dünyaca ünlü otomobil markalarının hemen hepsi yer alıyor (bu GT serisi için alışılmış bir durum zaten). Bu markalar; BMW, Dodge, Mazda, Toyota, Renault, Ford, Acura, Alfa Romeo, Mercedes Benz, Volkswagen, RUF, TVR, Aston Martin, Lotus, Audi, Honda, Opel, Nissan, Chevrolet, Citroen, Pagani, Peugeot, Subaru, Tommykaira, Vauxhall, Chrysler, Jaguar, Lister, Daihatsu, Mitsubishi, Shelby, Fiat ve Gillet. Bu firmaların tüm modelleri oyunda mevcut. Toplam sayı ise 185. Arabaların hiçbiri üreticilerin arabalarını yamulmuş bir şekilde görmek istemediklerinden hasar almıyor. Bu büyük bir problem de değil zaten. Oyunda bu 185 adet arabayı kullanma zevki bir yana tüm arabaları istediğiniz gibi ve paranız yettikçe modifiye edebiliyorsunuz.

DVD olayı...

Oyunla ilgili genel bilgileri geçtikten sonra artık DVD-Rom şekinde gelen oyunu PS2'mize yerleştirebiliriz. Oyunu PS2'ye yerleştirdik ve gaza basmaya hazırız! Artık alıştığımız üzere oyunda iki seçenek var: Arcade ve Simulation. Arcade kısmında hiiçbir ayarla uğraşmadan direkt yarışa dalıyorsunuz. Yarışları kazandıkça da yeni pist ve arabalar açılıyor. Oyunun asıl kısmı ise herkesin bildiği gibi Simulation. Simulation'a azıcık bir parayla başlıyorsunuz ve ucuz bir araba alıp yarışlara başlıyorsunuz. Yarışları kazandıkça da para kazanıp arabanızı modifiye edebiliyorsunuz veya daha iyi arabalar alabiliyorsunuz. Bu arada Simulation mode'a başlayabilmeniz için ehliyetiniz olması lazım değil mi? Ehliyet için de ehliyet sınavlarını geçmelisiniz.

Hocam grafiklerden bahsetsene...

Grafiklerle ilgili yorumlarımı okumadan önce eminim ki herkes screenshot'lara bakmıştır ve şu an birçoğu şoktadır. Neyse ben de şokta olmayanlara grafikleri anlatayım. Oyundaki 185 adet arabanın hepsi çok detaylı görünüyor değil mi? Peki bu detay olayı neden oluyor? Ne yapıyor bu amcamlar da bu arabalar bu kadar detaylı oluyor? İşin sırrı poligonlardan geçiyor arkadaşlar. Oyunlarda kullanılan cisimlerde ne kadar fazla poligon kullanılırsa o kadar ayrıntılı cisimler elde edilir. Size bu poligon olayında şöyle bir örnek veriyim; Soldier of Fortune(SoF) oyunundaki karakterler 300 poligondan oluşuyordu, SoF2'de ise 3000 poligondan oluşuyorlar. Peki bu sayı GT3'de ne kadar? Tam tamına 5000 poligon! İşte bu nedenle arabalar çok gerçekçi görünüyor. Oyundaki grafiklerin tek güzel olduğu taraf arabalarla sınırlı kalmıyor. Bir araba yarışı oyununda ne çeşit grafik efekti olması gerekirse hepsi GT3'de var. Bunların güzelliklerini anlatamam, kaliteyi anlamak için görmek gerekir. Isınmış asfaltın üstünden geçen arabaların bulanık görünüşleri, arabalardaki yansıyan ışık efektlerini, binaların arasından gözüken güneşin ilk bakışta gözlerinizi kısmanızı sağlaması, arabaların sulardan geçerken etrafa saçılan su efetktlerini ve çeşitli yerlerde kullanılan duman efektlerini görmeniz lazım. Tüm bu olağan üstü grafiklere rağmen oyun en yoğun sahnelerde bile 60fps'de çalışıyor. Kamera açılarında ise hala arabanın içerisinden görerek oynayamıyoruz.

1-2-3 sesim geliyir mü?

Her arabanın motor sesini kayıt edip oyuna eklemişler, üstüne bir de çevredeki sesleri koymuşlar. Olmuş çok sesli koro. Anlayacağınız üzere sesten de bir şikayetimiz yoktur, zeten olamaz da.

İyi güzel de biz nerelerde kapışıcaz?

Oyunda 60 tane asfalt yarışı, 10 tane ralli ve 10 tane de endurance yarışı mevcut. Yeni eklenen pistler ise Monte Carlo ve Tokyo pistleri. Benim favorilerim ise Monte Carlo ve Laguna Seca pistleri. Pistlerin dizanyları en üst seviyede ve çok güzel görünüyor.

Ben tek başına oynamaktan sı-kıl-dım!

Böyle bir durumda hemen size multiplayer oynamanızı tavsiye edrim. Oyunun 6 oyuncuya kadar desteği var. Bu da PS2'nin i-link portu ile gerçekleşiyor.

Son olarak...

GT3, Dual Shock 2'yi desteklemekle kalmıyor ve çok başarılı bir şekilde kullanıyor. Yani tuşlara hayvani bir şekilde basarsanız arabanızda o kadar hızlı gidiyor. Yapay zeka da fazla bir problem gözükmese de bana biraz tek düze gibi gözüktü. Sonuç olarak oyunu her PS2 sahibine tavsiye ediyorum ve oyunu oynamazsanız gelmiş geçmiş en iyi yarış oyununu kaçırmış olacağınızı belirtmek istiyorum.