İlk piyasaya çıktığı zaman kendi tarzındaki en iyi oyundu Gran Turismo. Herkesi şaşırtan grafikleri ve fizik motoru ile 1998 yılında Playstation'a ilk çıktığı zaman büyük bir patlama yapmıştı. İlk oyundan yaklaşık bir buçuk sene sonra serinin devamı olan Gran Turismo 2 piyasaya çıktı. Gran Turismo 2 sadece fizik motorunu geliştirmekle kalmayıp oyundaki araba sayısınıda 500'ye çıkartmıştı. İkinci oyunun ardından Sony, seriınin üçüncü oyununu Playstation 2'de çıkartacağını açıkladı. Sony 2000 yılında piyasaya çıkarttığı yeni jenerasyon konsoluna yaklaşık bir sene sonra Gran Turismo: A Spec'i getirdi. Serinin bu üç oyunu 30 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaştı. Gran Turismo 4 ile bu satış rakamının değişeceği kesin gibi.

Yarışların birincisi tekrar aramızda

Gran Turismo ile ilgili tarih dersinden sonra şimdi bakalım Sony bize neler sunuyor serinin en son oyunuyla... Öncelikle oyunun grafikleri muhteşem. Uzun lafın kısası Gran Turismo 4, grafik bölümünde kendi liginde bir numara. Eğer Gran Turismo 4'ü Gran Turismo 3'le karşılaştıracak olursak grafiklerdeki farkı hemen görebiliyoruz. Araba modelleri daha temiz ve detaylı, çevre çok gerçekçi yapılmış -ki bazen yarışı bırakıp grafiklere baktığım zamanlar oldu. Grafikler gerçekten harika ve Gran Turismo 3'e göre bayağı bir geliştirmişler diyebilirim.

Bazı kişiler Gran Turismo 3'ün hız hissini oyunculara iyi veremediğini söylüyorlardı. Polyphony bu eleştirilere kulak vermiş olmalı ki oyunda bir kaç değişiklik yapmış. Bu en çok birinci kişili görüş açısından belli oluyor. Kamera açılarından bahsetmışken; birinci görüş açısında oynarken duvara çarptığımız an kamera sallanıyor ve görüş alanınız bulanıklaşıyor. Bu olay bizlere çarpma hissini daha iyi bir şekilde veriyor. Hızlı kalkış veya fren yaptığınız zaman kamera arabadan uzaklaşıyor veya yakınlaşıyor, bu da yine oyuna hız hissinin daha iyi verilmesini sağlamış.

Gran Turismo 4'te oynanabilirliğin değişeceğine hemen hemen herkes emin gözüyle bakıyordu; çünkü Polyphony bizlere 600'den fazla araba ve 50 tane pist sunacaktı. Her arabanın gerçek hayattaki modeliyle ayni şekilde tasarlanmış olduğunu düşünürsek, bu oyuna ne kadar emek harcandığını anlamak hiç de zor olmamalı. Oyunda 80 tane gerçek araba yapımcılarının arabalarını seçebiliyoruz ve eminim ki herkes kendine hitap eden bir araba bulmak için zorlanmayacaktır.

Bu sefer de Ferrari süremeyeceğiz

Malesef bu seferde oyunda Ferrari, Maserati, Bentley ve Lamborghini yok, ama en azından Porsche modellerini seçebiliyoruz. Gran Turismo 4'te yeni dizayn edilmiş olan BMW 330i'da mevcut. Bu da demektir ki; otomobil indüstrisinde Polyphony BMW 330i'ı gören ve süren ilk firma olmalı, zira BMW 330i ilk olarak Kasım 2004'de duyulmuştu. Gran Turismo 4'ün araba listesi bir hayli kabarık diyebiliriz ve bu da biz oyuncular açısından çok güzel bir olay.