he Real Driving Simulator diye 1997 Aralık'ında girdi hayatımıza. Oyun almak için 5 saat otobüs seyahatleri yaptığım zamanlardı. Hani o zamanlar oyunların haberleri üç, beş sene öncesinden değil çıktığında ya da 'Abi bir oyun çıkmış var ya..' muhabbetlerinin döndüğü sıralarda haberimiz olurdu. Çok şanslıysak da 56k internet dönemlerinde videogames'den duyardık. Üzeri örtülü bu araç ne olabilirdi? hımm Gran Turismo, deneyelim bakalım diye aldığım sonrasında ise hep tartışma muhabbetlerinde 'ya bırakın Gran Turismo oynayın' muhabbeti etmeme sebep olan, The Real Driving Simulator diye hafızama kazınan oyun. Sonrasında hiçbir yarış oyunu beni böylesine etkilemeyecek, Gran Turismo adı bir yarış oyunu olarak değil bir sonraki sanat eserini bekleyiş olarak değişecekti. Yıllar geçtikçe yeni seriler, her seri ile bir öncekini katlayan güzellikler, hiçbir beklentiyi boşa çıkarmayan yeni bir Gran Turismo oyunu gelecekti. 1999 yılında Gran Turismo 2 gelince yok canım 600 araç şaka yapıyorlar herhalde diyerek başladığım, bu yarış biter mi diye 365 defa turladığım yarışlar ile gönlümde hak ettiği yeri bir kez daha kazanacaktı. Gün geldi çattı artık devir Playstation 2 devriydi, 3. ve 4 . oyunda Playstation 2 sattıran oyunlar olacaktı ki zaten serinin bugüne kadar 50 milyon kopya satmasına da şaşırmamalı. Gran Turismo 4 ile Playstation 2'nin tüm nimetleri kullanılmış, 720 araç ile oyun tarihine kazınmıştı. Playstation 3 ile birlikte en çok beklenen devam oyunu kervanına Gran Turismo 5 katılacak ve bizi bekleme komalarına sokacaktı. O günde gelecek Playstation 3'de Gran Turismo oynayacaktık, beklemeliydik. 2MB grafik belleği ile harikalar yaratanlar PS3'de neler yapamazdı ki? Gün geldi çattı artık aperatif HD demolar ile uğraşmamıza gerek yoktu. Her ne kadar bu bir tam sürüm Gran Turismo olmasa da ya da kim ne kadar buna tam sürüm demez tartışılır ama önceki seriler ile karşılaştıracak isek devasa bir demo, buna da şükür. Bir sene bizi idare edecek bir Gran Turismo'muz var artık. Ustalara saygı kuşağının ardından gelelim Gran Turismo 5 Prologue'muza..Getir bakalım Nazım'ım şu oyunu
Abi daha tamamlanmamış oyun, şu an 71 Araç ve 6 pist var
Nazım'ım sende hiç vicdan yok mu?


Moon Over The Castle ve yeni bir Intro

Her yeni GT ile yeni bir açılış videosu buna ek olarak Moon Over The Castle'in farklı versiyonları çalar, garajdan çıkan araçlar ile gaza gelirdik. Menü müziklerinde sanki kız arkadaşımızla marketin şarküteri reyonunda dolaşır gibi hissederdik kendimizi tamam olmadı burası.. Her yeni GT ile gelen açılış videolarıyla 'acaba bir gün bu grafikte oynayabilecek miyiz?' diye sorardık kendimize. İşte o rüyamız gerçek oldu. Grafik her şey değil mi? Gerisi zaten Gran Turismo..

71 Araç ve 6 Pist bir Gran Turismo fanatiğine az değil mi?

Az tabi olmaz mı hiç! 720 Araç görmüşlüğümüz var. Ama dur bir dakika henüz Prologue (Oyunun tamamlanan kısmının piyasaya sürülmüş hali) sürümü elimizdeki. GT5'in habercisi, bunla idare edin bak biz size neler hazırlıyoruz diye söyleyen bir oyun var. O zaman 71 aracın yanına bir adet 0 koyabiliriz GT5 ile değil mi sevgili Polyphony? Ama Sony bize şöyle birde kıyak yapacak gibi; ilerleyen zamanlarda yeni araç ve pistlerin PSN'den sunulacağını düşünüyorum. En azından umutluyum. Zaten ilerde güncelleme ile araçlara deformasyon özelliğinin geleceğini Kazunori Yamauchi geçtiğimiz günlerde duyurdu. Bu da yeni pist ve araçlar için umutlanmamız demek oluyor. Aslansınız, kaplansınız siz yaparsınız diye gazlıyoruz..