Bu yazımızda hemen hemen tamamen yenilenmiş Grand Prix 4 oyununu inceleyeceğiz. İlk bakışta oyun çok komplike gibi görünebilir, ama 1-2 saat gibi bir sürede alıştığınız zaman çok eğlenceli olabiliyor. Tabi ki EA'in yarış oyunları ile kıyaslanamayacak düzeyde. Onlardan daha ciddi bir oyun. Ama yine de türün hastaları için kaçırılmaması gereken bir oyun. Zaten bunu benim söylememe gerek yoktur herhalde. Çünkü çoktan gidip almışlardır. Ben bu oyunun başında EA'inkinden fazla oturmadım ama yine de hatırı sayılır zamanımı aldı oyun. Eğlendim, arkadaşlarımla birlikte oynarken de çok eğlendim. Oyuna alışmak biraz uzun sürebilir, özellikle de diğer Formula 1 oyunlarını oynayıp da bu oyuna geçerseniz. O yüzden aleti yolda tutmayı beceremezseniz, denemeye devam edin, hemen vazgeçmeyin :)

Oyunda yeni bir motor kullanılmış. Tamamen baştan yazılmış bir motor. Bu motor yeni teknolojileri destekliyor. Bu da diğer oyundan farkının oldukça büyük olduğunun göstergesi. Full Screen Antialiasing (FSA), Transform and Lightning (T&L) gibi özellikleri destekliyor. Ayrıca suda ve diğer parlak zeminlerdeki yansıma efektleri de göz alıcı. Grafikleri oyunun en büyük artısı bence. Diğer tüm oyunlardan daha komplke ve daha kaliteli grafikleri var. Ama bu kadar detayı aynı anda açıp göz ziyafeti ile birlikte yarışmak istiyorsanız, sisteminizin de sizinle aynı fikirde olması gerekiyor. Yani sağlam bir sisteme sahip olmanız gerek. Ben P4 1600 ve Geforce 3 ile test ettim. WinXp'de tüm detaylar açıkken bile fazla smooth bir performans alamadım. Grafik ayarlarında bir detail çubuğu var, onu sonuna kadar açmıştım, performansı onun düşürdüğünü sanıyordum ama yanılmışım. Oyunda video wall olayını kapatmanızı tavsiye ediyorum. Meğer performansı düşüren oymuş. Video walls seçeneğinin bulunduğu yerde bunun gibi vır zıvır özellikler var, canınızı sıkanı kapatırsanız performansınız artacaktır. Bir de arabanın üzerinde gereksiz yansılamar bazen oyunu aşırı yavaşlatabiliyor, onları da orta dereceye getirirseniz yararınıza olacaktır. Zaten her zaman F1 oyunları, en güçlü makineyi bile zorlarlar. Neden bilmiyorum. Sadece en son çıkan EA oyunu oldukça smooth idi, ondan önceki EA oyunları da oldukça zorluyordu makineleri.

Oyunda 17 tane gerçek hayattakinin aynısı pist var. GPS sistemiyle oluşturulduklarından, santimi santimine aynı olmuş pistler. Bu pek ayırd edici özellik olmasa gerek. Ama pistlerdeki hava koşulları efektleri, yağmur gibi efektler ve bunun sürüş fiziğine etkisi çok iyi yapılmış. Gerçekten klavye veya direksiyon başında ter dökeceğiniz anlar olacaktır. Hele ıslak zeminde o aleti yolda tutmak o kadar kasacak ki sizi, bir an monitöre kafa atarak bu çileden kurtulmak isteyeceksiniz. Tabi tüm sürüş yardımları kapalıysa :)

Bu arada aklıma gelmişken söylemek istiyorum, sakın F1 oyunlarını klavye ile oynamayın. Çünkü oynanmıyor :) Zaten zor olan oyunu, daha da zorlaştırıyor ve saçma oluyor yani. Direksiyonu olmayanlar oynamasın :) Oyunda tüm arabalar doğal olarak mevcut. Hem de ekibiyle birlikte. Oyunda spin attığınızda veya başınızı belaya soktuğunuzda hemen arabayı itmeye falan geliyorlar, sizin kolunuzdan tutuyorlar falan. Bunlar çok hoş görüntüler. Ama tuzak söyliyim. Neden mi? Ben bir kere oynarken, kaza yapmış bir pilotun arabasından çıkıp birşeyler yaptığını gördüm. Görüntüler o kadar hoştu ki durup izledim :) Sonradan anladım yarışta olduğumu. Böylece sonuncu oldum hehe. Gerçekten bu görüntüler harika. Kaskını koltuğunun altına alan pilot hemen koşarak arabasından uzaklaşıyor... Minik detaylar olmasına rağmen, oyunu yükseklere çıkartıyor.