Ground Control 2 oyun sitelerine ilk olarak 99'larda düşmüştü. O zamanlar Sierra bu oyunu piyasadaki en iyi görüntülere sahip olarak tanıtıyordu. Aradan 5 sene geçmiş olmasına rağmen bu durumun çok da değişmediğini söyleyebilirim. Şu an için tartışılabilir olsa da Ground Control 2 halen piyasadaki en iyi görünen RTS bence. Ünite modellemelerinin ve arazilerin aşırı detaylı olması GC2'nin türdaşları arasında daha gerçekçi ve güzel görüntülere sahip olmasını sağlamış. Yine de ağzı açık bir soru var, içinin doldurulması gereken: Acaba nasıl oynanıyor? Sonuçta herkes sadece güzel gözüktüğü için 70 milyon bağışlamak istemez; oyunun iyi oynanması da gerekir.

Ground Control 2, ilkinin hikayesinin bittiği yerden başlıyor. NSA (Kuzey Yıldızı İttifakı [yani NATO değil]) ve Impler birbirlerinin boğazlarını sıkmaya devam ediyorlar. Fakat yeni oyunda, ortama yeni bir oyuncu katılıyor: göçebe bir uzaylı ırkı olan Vironlar. Oyuncular gelecek vaat eden genç bir NSA ordu kaptanını Başkomutanlığa kadar uzanan yolunda yönlendiriyorlar.

Hikaye üzerinde daha çok durmak gereksiz. Genel olarak bakıldığında oldukça klişe bir ilerleyişe sahip olduğunu söyleyebilirim. Biraz uzaylı, büyük güçlere sahip eski uzaylı kalıntılarıyle karıştırılarak yapılmış, bugünlerin bilimkurgu rts'lerinde alışık olduğumuz birçok motife sahip. Böylesi orjinal olmayan hikayenin yanı sıra, GC2'de bir video oyunu için bile aşırı sırıtan zayıf diyaloglar mevcut.

GC oyunlarında kaynak yönetimi diye birşeyin olmadığını hatırlatayım. Bu oyunlar aksiyon tabanlı strateji yapıyorlar. GC2'de de oyuncular belli sayıda ünite ile başladıkları oyunda sayıca artmak için iniş sahalarını ele geçirip yardımcı kuvvetler taşıyan uçakları çağırıyorlar. Aksiyon üzerine inşa edilmiş oynanışa sahip bu oyun. Strateji elementleri, ünitelerin ikinci modlarının kullanılması, önemli noktaların alınması, düşmanın hareket sahasının daraltılması oyunda büyük önem arzediyor. Ek olarak Vironlar (ikinci kampanyada yöneteceğiniz) daha güçlü ve daha çok özelliklere sahip üniteler elde edebilmek için ünitelerini birleştirebiliyorlar.

Bunlara rağmen, çoğu zaman GC2 planlama ve taktik manevralardan çok, çatışmalardan ibaret. Hızla tepki vermek ve emirlerinizi verirken klavye kısayollarıyla ünite modlarını ayarlamak galibiyette anahtar görevi görüyor (eğer siz de buna taktik stratejiler adını veriyorsanız, size kalmış, bence değil). Burada benim asıl ilgimi çeken şey, her ünitenin son detayına kadar özenle modellenmiş olması. Mesela düşman kara askerini el bombasıyla patlattığınızda cesedi havaya fırlayıp parçalara ayrılıyor, alanı kan kaplıyor ve sonunda da havadan bir çift bot düşüyor. Savaş esnasında işe yaramasa da sonuna kadar zoom yaptığınızda bu 3d motorun potansiyeli hakkında biraz bilginiz oluyor.. Çok iyi fiziksel modellemelere sahip bir oyun.