Oyun oynarken müzik dinlemek bazılarımıza yetmemiş olacak ki müzikleri oyun yapacağı tuttu güzide yapımcılarımızın. Konsollarımıza aldığımız koca koca gitarlar ile "rockstar" olma hayallerimizi bir nebze de olsa gidermeye çalıştık. Hayatında eline gitar almamış ben bile çılgınlar gibi sololar atar olmuştum. Peki bu biz gözü doymaz oyunculara yetti mi? Pek tabii hayır. Sadece evde televizyon karşısında oynamak hiç bize yakışan şeyler mi? Sağda solda, otobüste trende, okulda tuvalette gitar çalıp kendimizden geçmeliydik. İşte bu yüzden eğer bir Nintendo DS'niz varsa artık siz de sokaklarda gitar çalıp bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Guitar Hero serisinin DS versiyonu olan "On Tour" küçük bir aparat ile beraber geliyor. Konsolumuza taktığımız bu aparat ile 4 adet tuşa kavuşmuş oluyoruz. Yeşil, kırmızı, sarı ve maviden oluşan bu tuşlar bizim notalarımız görevinde. Diğer Guitar Hero oyunlarında 5 adet tuşumuz varken DS versiyonun da 4 adet tuş var ki bu çok normal; tabii eğer elinizde 6 parmağınız yoksa. Oyunun kutusundan bir adet pena şeklinde stylus çıkıyor ki benim oldukça hoşuma gitti. Aparatımız ve penamız ile birlikte oyunu çok rahat bir şekilde oynayabiliyoruz. Ancak belli bir yere kadar, buraya sonra değineceğiz.
Oyunumuzu DS'imize takıp derhal müziğin ritmine kendimizi kaptırmak için yola çıkıyoruz. Ana menü ekrana gelmeden evvel oyun sizi "bak ben ses konusunda çok yeterli bir alet değilim akıllı ol kulaklıkla oyna bu oyunu çok daha fazla zevk alırsın" diyerek uyarıyor ve biz de eşek değiliz ya takıveriyoruz hemen kulaklıklarımızı. Ana menü de single player, multiplayer ve ayarlar seçenekleri mevcut. Multiplayer olarak oynama şansım hiç olmadığından direk single player kısmına geçiş yapıyorum. Tek kişilik mod da career, guitar duels ve quick play gibi bölümlerimiz mevcut. Ancak bu bölümlere girmeden evvel herkese tutorial kısmına bir uğramalarını tavsiye ediyorum. Maksat elimiz alışsın (yap bi güzellik be abi ayağımız alışsın). Tutorialda oyunla ilgili her şeyi öğrendikten sonra kurtlu olduğumuz için hemen kariyer yapmaya koşuyoruz.Kariyerimiz için ilk adımımızı grup ismi seçerek atıyoruz (bildiğiniz hangi isimle kaydediyim abi oyunu zırvalığı bir numarası yok yani). İsmi belirledikten sonra karakter seçme ekranı karşımıza geliyor. Eğer önceki oyunları oynadıysanız karakterler tanıdık geleceklerdir. Kısa bir özgeçmişleri de bulunan karakterlerden istediğinizi seçebilirsiniz ancak oyuna bir katkı sağlamıyor yaptığımız seçim. Karakterin ardından kullanmak istediğiniz gitarı seçiyorsunuz. İlk başta sadece üç adet gitar seçebilirken oyun da ilerledikçe kazandığımız paralar ile yeni gitarlar alabiliyoruz. Bütün bunları seçtikten sonra artık konser verelim yahu diyerek oyuna başlıyoruz. Ancak hala seçmemiz gereken çok önemli bir şey var o da zorluk seviyesi. Zorluk seviyesi diyip geçmeyin Guitar Hero serisinde zorluk seviyesi çok çok önemlidir. 4 adet zorluk seviyemiz var yine; easy, medium, hard, expert. Daha önce hiç bu tarz bir oyun oynamadıysanız kolay da başlamanızı tavsiye ederim. Onun dışında normal seviye herkes için ideal olacaktır. İlerleyen zamanlarda hard zorluk seviyesine geçip sınırları zorlayabilirsiniz. Bütün bunların yanında expert zorluk seviyesinde bir şarkıyı başarıyla tamamlayan o yaratıkları imrenerek izliyorum. Pes gerçekten. Ancak hiçbir güç bu oyunu bana expert zorluk seviyesinde oynatamaz, aletin dokunmatik ekranını ilk haftadan tarumar etmek gibi bir niyetim yok.