Transformers. Bu oyunu ilk oynamaya başladığım an aklıma gelen, eskiden deli gibi izlediğim çizgi film. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama her oyun incelemesine başladığım zaman mutlaka birşeyle kıyaslıyorum veya benzetiyorum oyunları. Çünkü çeşit sayısı arttıkça artık herşey birbirini tekrar etmeye başlıyor. Gun Metal, özgün bir fikre sahip bir oyun değil. Çünkü robotların uçaklara dönüşmesi, daha geniş bir şekilde yıllar önce ele alınmış bir olaydı. Hatta daha önceden sadece uçaklara değil, envai çeşit araca dönüşebilmekteydiler robotlar.

Bu oyunda da medeniyet kötü istilacıların akınına uğramış. Havoc Suit adında bir robot, tek kurtuluş yolu olarak bilinmekte. Bu 10 metre uzunluğunda, cephanelik tadında bir robot. Hem robot hem de jet diyebiliriz aslında. Tek bir tuşla jet olup uçabiliyor, yine aynı tuşla robota dönüşebiliyorsunuz. Eğer havada robota dönüşürseniz de, bir daha uçak olamıyorsunuz, artık hurdacıya mı satılırsınız çöpe mi atılırsınız bilemem :)

Aslında oyun acaip eğlenceli. Bir o kadar da hızlı ve saf bir aksiyon sunuyor bize. Amacımız sadece radarımızda gösterilen hedefleri yok etmek. Bazen koruma görevleri de veriliyor. Genelde görevlerde zaman sınırlaması oluyor. Mesela, medeniyet için önemli bir alan saldırıya uğruyor. Hemen sizin silahlarınızı hazırlayıp olay mahaline gitmeniz gerekli. Tabi zaman kaybetmeden de düşmanı halletmeniz de gerekiyor. Yoksa onlar sizden önce önemli olan alanı yok ediyorlar. Ama bu biraz zor oluyor. Herşey öyle hızlı olup bitiyor ki, siz ne olduğunu anlamıyorsunuz bile. Ama oyuna alıştığınız zaman, acaip eğleneceğinizden eminim.

Oyunda bir dolu roket ve silah çeşidiniz var. Ufak silahlardan dev roketlere kadar. Gerçi robotun ufak silahı bile bir insan boyutunda ama neyse. Robotken Mouse 1 ve 2 tuşlarıyla ateş edebiliyorsunuz. İkinci tuş roket ve diğer büyük silahlar için kullanılmakta. E tuşu ile de silah değiştirebiliyorsunuz. Seçenekleriniz arasında sizi tatmin edecek bir silah mutlaka bulacaksınız, ürün yelpazesi oldukça geniş. Her bölümün başında silahlarınızı seçip öyle başlıyorsunuz. Bölüm ortasında falan cephaneye ihtiyacınız olursa, sağda solda bulunan çeşitli istasyonlardan cephane ve ek silah alabiliyorsunuz.

Gitmeniz gereken heryer radarınızda gösterilmekte zaten. O yüzden sorun yaşamıyorsunuz pek. Zaten kontrollerin de kolay olması, sizin zorlanmamanız anlamına geliyor. Az sayıda tuş ile çok sayıda hareket yapmak, artık oyunlarda moda olmaya başladı. Bir oyunun içinde uçak kelimesi geçtiğinde, onlarca düğme de akıllara geliyordu ama artık öyle olmuyor. Hele bu oyunda hiç öyle olmuyor. Q tuşu, oyunda en çok kullanacağınız tuş. Çünkü bu transform olmanıza yarıyor. Robot veya jet olabiliyorsunuz her istediğiniz zaman. Bu fazla zaman almayan bir hareket. Her iki durumda da mouse ile yön tayini yapıyorsunuz. Jeti kullanmak biraz daha zor ama alışmak çok kolay. Yine de yerden yeterli derecede yüksek olmaya dikkat edin.

Böyle bir oyundan sadece eğlence değil, ufak detaylara dikkat edilmesini de beklerdim. Mesela size görevlerinizi veren kişi oldukça klişe bir ses tonuna sahip. Hiç mi askerler arasında yumuşak sesli birisi yok acaba. Nedense Amerikan askerleri bu sert ses ile özdeşleşmişler. Ayrıca sokak ağzı ile konuşmaları da cabası. Bu oyunda hiç hoşuma gitmedi bu ses tonu. Ayrıca oyun sadece birşeyleri yok etmek üzerine kurulu. Bir süre sonra baygınlık geçirebilirsiniz. Bazen de zamanınız anında doluveriyor. Çünkü geriye doğru sayan bir sayacınız yok. Korunması gereken bir alanda düşmana ateş ederken eğer hedefi bulmayan bir roket olursa, hele bir de havadaysanız bu roket korunması gereken alana çarpıyor ve görev başarısız olabiliyor. İnsanın canını sıkıyor bu da. Emekleriniz boşa gidiyor bir anda.