Film oyunları serimize devam ediyoruz gibi bir başlık atsam çok saçma olurdu herhalde. Ama ne yapayım, şu anda hiçbirşey aklıma gelmiyor yazmak için. Herneyse, öyle ya da böyle başladık oyun yazımıza. Oyunumuz The Great Escape, hayatı birşeylerden kaçmakla geçen bir askerin öyküsü. Filmini izleyenler de bilirler, heyecan dolu bir filmdi. Gerçi ben izlemedim :)

Oyun, tek bir oyun türüne sıkıştırılamayan oyunlardan. Biz bir askeriz. Ufak bir giriş video'sundan sonra, uçakta başlıyoruz. Yangın çıkıyor ve söndürüyoruz. Ardından uçağın silahlarını kullanarak düşman uçaklarını vuruyoruz. Ne yapsak yaranamıyoruz ve vuruluyoruz, paraşütümüzle atlıyoruz ama düşmanın tam ortasına düşüyoruz. Esir alınıyoruz ve bir kampa atılıyoruz. Asıl oyun da burada başlıyor. Biraz önce anlattıklarımı da oynuyorsunuz tabi.

Oyunda bir kaçış planımız var ve bunun için birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Mesela kampta birilerini ayarlayarak çeşitli planlar kuruyoruz ve kaçmamız için ortam hazırlıyoruz. Birisinden geçiş izni kopyası alıyoruz, sahte olanı. Sonra birisine tünel kazması için kürek ve tahta buluyoruz. Bunun gibi görevler yaparak kaçış planında ilerliyoruz.

Oyun zor değil. Pusulanızda gitmeniz gereken yerler gösteriliyor. Ayrıca defter kısmından da harita yardımıyla görev hakkında detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Görevler oldukça lineer, size özgürlük tanımıyor. Biz bir savaş esiri olduğumuz için, zaten oyunda da pek özgürlük tanınmıyor bize. Devamlı tetikte olmamız gereken bir atmosferi var oyunun. Birilerinin bizi görmemesi için saklanarak ilerlememiz, gölgeleri sığınak olarak kullanmamız gerekiyor. Birisine görünmemiz, öldürülmemize, daha sağlam bir hapishaneye gönderilmemize veya cezalandırılmamıza neden oluyor. Her durumda, bölüme yeniden başlıyoruz, veya save ettiğimiz yerden :)

Kontroller oldukça kolay. Oyun 3. şahıs perspektifinden oynanan bir aksiyon oyunu. Ama gizlilik de hakim. Herkese saldırıp öldüremiyorsunuz, genelde saklanarak gitmek var işin içinde. Oyunda ilerledikçe daha bir aksiyon oyununa dönüşüyor oyun. İlk başlarda ayak işleri yaptığınız için sıkılabiliyorsunuz. Kontrollerin kolay olması, oyunu da kolay yapıyor. Zaten düşman yapay zekası felaket olduğu için sizi fazla zorlamıyorlar. Oyunda aksiyonun yanında, çeşitli araç silahları ve motorsikler kullanabiliyorsunuz. Motorun üzerindeyken tekme atabiliyor, zıplayabiliyor veya eğilebiliyorsunuz. Oyunun bu kısımları oldukça eğlenceli.

Grafik olarak oyun oldukça zayıf. Günümüz teknolojisinden çok uzak, 2-3 senelik oyun havası var. Grafikler kirli gibi ve eski görünmekteler. Poligon sayısı da çok az. Ama oyun yine de eğlenceli. Çevre grafikleri karakter modellerinden daha iyi görünmekteler. Çevrede ayak izi bırakmak, su dalgalanmaları ve kurşun izleri gibi detaylara dikkat edilmesi iyi olmuş. Oyunda fazla sıkı efekt yok, birkaç parlama efekti kullanılmış o kadar.

Ses efektleri grafiklerden daha başarısız. Sesler cızırtılı ve kalitesiz. Karakterler özensiz seslendirilmiş, tiplerine uygun olmamış. Heyecanlı durumlarda bile soğuk, kağıttan okur gibi konuştuklarından, atmosfer de dibe batmış. Müzikler askeri müzikler, marşlar, değişik ritmlerden oluşmuş. Uzun süre oyundan sonra sıktığı kesin.

Oyunun en güzel yanı, sanırım çok düşük sistemlerde bile çalışması. Bu da grafikler sayesinde oluyor tabi. Bir de oyunun değişik oynanış şekilleri, motor kullanımına izin vermesi, oyunu biraz farklı ve eğlenceli kılıyor. Ama bu oyundan biraz daha başarılı olmasını beklerdim.

Savaş oyunlarını severler bu oyunu denemeliler. Özellikle ortalama sistemlerden daha düşük sistemlere sahip olanlar, bu oyunu kesinlikle denemeliler. Grafik ve ses olarak başarısız olabilir ama bir şekilde kendine bağlatıyor oyun. Nasıl beceriyor ben de bilmiyorum. Ruh meselesi herhalde. Oyun hakkında başka nelerden bahsetmeliyim bilmiyorum ama sanırım geri kalanları oynadığınız zaman görseniz iyi olur.