Şu sıralar sitenin yeni tasarımı devam ediyor, ancak baktım ki epey zamandır eklediğimiz yeni bir oyun incelemesi yok, kendi kendime verdiğim "yeni tasarıma kadar yazı hazırlamayacağım" kararını bir kenara koydum ve Blue Shift'in incelemesini kısa da olsa yazmaya karar verdim. Zaten geçenlerde yayınlanan izlenim yazısı neredeyse bir inceleme gibi olmuştu, ben de burada kısaca oyundan bekleyebileceklerinizden bahsetmeyi yeterli görüyorum.

Baştan belirtmeliyim ki, benim oynadığım sürüm orjinal Blue Shift için duyurululduğu gibi Half-Life'ın tam sürümünü gerektirmiyordu. Bu yüzden kurulum hakkında malesef bir yorum yapamıyorum.

Evet, oyunumuz Half-Life için yapılmış ikinci "resmi" genişleme paketi. İlkini zaten biliyorsunuz: Opposing Force, ve yine zaten biliyorsunuz ki OpFor, Half-Life ile yaşadığınız gergin ortamı daha da zenginleştirerek çıkmış oldukça başarılı bir paketti. Bu pakette HL'de tanıdığınız Gordon Freeman'ı oynarken karşılaştığınız askerlerden birini kontrol ediyordunuz. Blue Shift'te ise yine Black Mesa'da sık sık gördüğünüz güvenlik elemanlarından birini oynuyorsunuz.

Sierra ve GearBox güzel bir noktayı yakalamışlar; aynı konuyu, aynı zaman dilimi içinde, farklı kişilerin gözünden takip ediyorsunuz. En başta bunu bilmiyor bile olsanız, eğer HL veya OpFor'u oynadıysanız, oyun sırasında gizli işler yapan kel adamı veya Gordon Freeman'ı görünce hemen hatırlıyorsunuz.

Blue Shift'te de konumuz yine Black Mesa'da aynı zaman diliminde fakat farklı mekanlarda geçiyor. Amacınız yine tüm olup biten arasında hayatta kalmaya çalışmak. İlk başta size verilen görev asansörde yaşanan bir problemi çözmek. Bunun için olay yerine gittiğinizde engel olamayacağınız olaylar dizisi akmaya başlıyor. Zaten ne demek istediğimi HL serisini takip edenler anlamışlardır bile.

Oyunda grafik, kullandığınız silahlar, farklı silah modları ve daha birçok yenilik var. Aslında bu yenilikler geçtiğimiz aylarda sitemizde incelemesini yayınladığımız ve ilk başta HL için bir mod olarak planlanmış, fakat daha sonra bağımsız bir oyuna dönüştürülmüş olan Gunman Chronicles'da da vardı. Fakat Blue Shift HL'nin bir eki olduğundan tüm bunları oyun için bir yenilik olarak düşünebiliriz. Bu arada, oyundaki silahlar vb. ile ilgili yenilikleri sözünü ettiğim Gunman Chronicles incelemesinde okuyabilirsiniz.

Sonuçta Sierra ve GearBox, Half-Life'ı arada bir çıkarttıkları genişleme paketi ile diğer ek ve benzer oyunlarla popüler tutmaya ve bundan para kazanmaya devam ediyorlar. Motor ve grafikler üzerinde temel olmasa bile yaptıkları geliştirmelerle göze daha iyi görünen HL'lar yaratmaya devam edecek gibi duruyorlar. Her seferinde farklı bir konu ve bakış açısı eklense bile, bence, oyunun teknolojisi üzerinde ciddi değişikler yapılmadığı sürece HL ve ekleri, sadece yapımcı ve yayıncıları için iyi bir ticari yatırım olmaya devam edecek (Eidos ve Core Design için Tomb Raider serisi ne idiyse HL serisi de bu firmalar için aynı).

Ancaaaak, ne kadar eleştirirsek eleştirelim Blue-Shift'in siz Half-Life tutkunları için atlanmaması gereken bir oyun olduğunu da hatırlatmam gerek. En azından o harika atmosfere bir kez daha dalmak, bu da sizi tatmin etmezse HL ve OpFor'u tekrar oynamak için okulların tatile girdiği şu günlerde iyi bir fırsat olabilir.