Yaz aylarındayız ve özellikle tatile gidenler havada uçuşan paraşütleri, glider'ları gördükçe eminim ki oldukça özeniyorlardır. Zaten ülkemizde de bu tip sporlar hızla popüler hale gelmeye başladı. Artık TV reklamlarında bile yamaç paraşütü yar alıyor. Sözün kısası, bu incelemede son zamanlarda popülerliği artan bu spor dalıyla ilgili bir oyun var. Oyun, uçuş simülasyonlarından hoşlananlara bir yenilik, şimdiye kadar karmaşık kontrollar yüzünden hoşlanamayanlara da hoşlanabilecekleri bir çeşit olarak karşımıza çıkıyor.
Uçuş simülasyonu deyince birçok kişinin aklına savaş uçağı simülasyonları, pek azının aklına da MS Flight Simulator, Flight Unlimited ve Fly gibi uçak kullanmayı öğrendiğiniz ve pratik yaptığınız gerçek simülasyonlar gelir. Simülasyonlar neredeyse bilgisayarda oyun oynanmaya başladığından beri belli bir kitleyi hedef alıp ona göre hazırlanmakta. Savaş isteyenlere savaş, uçmak isteyenlere saf simülatör verip müşterilerini memnun etmeye çalışmaktalar. Oyunumuz ise bu ikisinden hem oldukça farklı hem de oldukça benzer. Amacı eğlence, ama eğlenceyi verirken eğitmek ve uçmanızı sağlamak (bunlar benim görüşlerim...).
Eğlenceli oyun dedik, oyuna başlamak ve uçmak da en az eğlenceli olduğu kadar basit. Tüm yapmanız gereken aracınızı/paraşütünüzü ve uçmak istediğiniz yeri seçmek. Sonra birdenbire kendinizi havada süzülüyor buluyorsunuz. Öğrenmeniz gereken karmaşık kontrollar yok. Başta sadece temel kontrolları öğrenmek yeterli.
Oyun tamamıyla Windows işletim sistemine uyumlu. Oyun sırasında veya haricen ulaşabileceğiniz ve oyunla ilgili temel bilgiler veren basit bir Windows Help dosyası bile var. Öğrenmesi ve uçması kolay araçlarımız neler peki? Oyunda toplam 7 değişik glider model kullanılmış:
 • Spider: Bildiğimiz yamaç paraşütü, ancak oldukça profesyonel versiyonu.

 • Eagle: Spider'ın pervane takılmışı.

 • Hawk: Bildiğimiz düz planör.

 • Sensor: Herkesin aşina olduğu ve genelde delta-fly adı verilen pervanesiz, sadece kanat ve pilotun tutunup kontrol sağladığı çubuklardan oluşan planör benzeri en basit uçuş aracı

 • Storm: Genel olarak Sensor'ün aynı fakat daha büyük, kontrolu birazcık daha zor, ama daha yeteneklisi.

 • Seagull: Storm'un çift pervane takılmış türü.

 • Thunder: Tek motorlu, pilot koltuğu, çeşitli navigasyon cihazları ve pedalları bulunan ancak sensor, storm ve seagull'daki gibi hafif kanat malzemesinden kanatları olan araç. Pilot için bir kokpit yapsanız tek motorlu uçak olacak neredeyse.

Oyunda dümdüz uçmanın yanında eğlenceyi sağlayan birkaç değişik uçuş modu var. Tüm oyun türlerine kısaca bakacak olursak;
 • Free Flight: Serbest uçuş; oyundaki toplam 7 değişik haritadan ve bu haritalardaki 1-2 değişik başlama alternatiflerinden birini seçip doğrudan uçmaya başlayabileceğiniz mod.

 • Challenge: Bu mod aynı zamanda eğitim görevi de görüyor. Herhangi bir yarışma ortamı olmadan kendi kendinize değişik maceralar, hareketler vb. yaptığınız ilginç bir mod.

 • Competition: Bu modda karşınızda mutlaka bir rakibiniz var. Yeterince kaldırma özelliği (sıcak hava akımı veya türbülans gibi) olmayan koşullarda paraşütle atlayış noktasından olabildiğince uzağa inmeye çalışma veya bir nehir yatağının bulunduğu vadinin bir ucundan diğerine en kısa sürede gitmeye çalışma gibi yarışmalara katılabiliyorsunuz.

 • Fun Flight: Eğlence uçuşu. İşte savaş simülasyonu hayranları için düşünülmüş oyunun en eğlenceli kısmı. Buradakilerin en ilginç olanı roket takılı Seagull ile rakipleri düşürmeye çalıştığınız oyun.